Gaziemir metrosu Sarnıç’a kadar uzatılacak

Gaziemir metrosu
Gaziemir metrosu

Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın (EBSO) Meclis Toplantısı’na katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Gaziemir metrosunun proje ihalesine çıkıldığını ve metro hattının Gaziemir Sarnıç’a kadar uzatılacağını açıkladı.

İzmir’de Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın meclis toplantısına katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, meclis üyelerinin sorularını yanıtladı. Bir meclis üyesinin Çiğli Tramvayı ve tramvay çalışmasını kapsayan imar yönetmeliğine dair gelinen aşamayı sorması üzerine Tunç Soyer şunları söyledi:

“Çiğli Tramvayı da imar yönetmeliği de bütün bunlar Ankara’dan onay bekliyor. Ankara’dan onay bekleyen çok sayıda projemiz var. Büyükşehir Belediye Meclisi’nde çoğunlukta olmamıza rağmen AK Parti’li meclis üyeleriyle çok yakın bir diyalog içindeyiz. Bayram ertesi Ankara’ya gidiyoruz. Dosyalarımızı AK Parti’li arkadaşlarla birlikte hazırlayacağız. Hangi Bakanlık, hangi bürokrat, bunları netleştirerek yapacağız.”

İzmir’i dünya kenti yapmak amaçında olduklarını belirten Tunç Soyer, “Bundan anladığımız şey sadece Akdeniz çanağında yüzlerce yıl sürdürdüğü önderliği geri kazanmak değil. Biz çok kuvvetli bir liman kentiydik. Ön Asya’nın başkentiydik. Sonra uzunca bir zaman diliminde kan kaybettik. Şimdi tekrar bu çanakta öncü rol üstlenmeye başlıyoruz”dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir’de kurumların birlikte hareket etmesi gerektiğini belirterek, “İzmir’de gördüğüm en büyük eksiklik şuydu, kurumlar olağanüstü güzel işler yapıyor ama bu kurumların aynı şehrin kurumları olduğuna yönelik tereddütler var. Biri başka yerde diğeri başka yerde sanırsınız. Bunların asla birbiriyle bağlantısı yok. Oysaki herkes bu çarkın bir dişlisi olduğunu bilmek zorunda aksi takdirde o çark dönmüyor, patinaj yapıyoruz. Ne zaman o çarkın dişlisi olduğunu içimize sindireceğiz işte o zaman payımız büyüyecek. O çarkın dişlisi olarak işimizi güzel yaparsak o çark büyüyecek. Hepimizin birlikte olması ve hikayeyi birlikte yazması anlamına geliyor” dedi.

Meclis üyelerinin, Alsancak trafiğinin rahatlatılması yönünde çalışmalarının olup olmadığı sorusunu yanıtlayan Tunç Soyer, bölgede trafiğinin yer altına alınmasıyla ilgili çalışmanın devam edeceğini belirtti. Tarihi Elektrik Fabrikası’nın çevresiyle ilgili de çalışmaların olduğunu vurgulayan Tunç Soyer, “İkinci bir Alsancak yaratacağız. İzmir için yeni bir yaşam alanı sunacağız. Bilim müzesi, büyük kütüphane olabilir, sinema endüstrisine ev sahipliği yapabiliriz. Bunların hepsini İzmirliler olarak birlikte düşüneceğiz. İzmir yeni bir yaşam alanına kavuşacak” dedi.

İzmir’de, belediyenin bazı projelerinin uzun bir zaman dilimine yayılmasına yönelik gelen soru üzerine Tunç Soyer, “Büyükşehir Belediyesi’nin geçmişten gelen bir sıkıntısı var. Büyükşehir çalışanları uzun süre açılan davalarla uğraştı. Ama şimdi İzmir’de artık çok daha yeni bir heyecan dalgası var. İzmir Büyükşehir Belediyesi en aşağıdan en yukarıya çok daha büyük bir şevkle çalışma heyecanı yaşıyor. Bununla birlikte çok sayıda düzenlemeyi beraberinde getiriyoruz. Büyükşehir’deki çark düzgün dönerse İzmir’de de dönecek. Burada sorumluluk bize düşüyor. Personelimizin aşkla çalışmasını sağlamamız gerekiyor. Bu sokağa, park ve bahçelere yansıyacak. En çok da bu konuya odaklanmış durumdayız. İzmir değişecek, Türkiye değişecek. Bu değişim İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden başlayacak” dedi.

Metro Hattı Sarnıç’a Uzayacak

Tunç Soyer, ayrıca Gaziemir metrosunun proje ihalesine çıkıldığını ve metro hattının Gaziemir Sarnıç’a kadar uzatılacağını da açıkladı.Tunç Soyer, “Benim aklımda şekillenen İzmir bir dünya markası olacak. Dünyanın en çok gidilmek istenen, bilinen şehri olacağız. En bilinen 100 kenti arasına gireceğiz mesela. 5 yılı bir saniye boş geçirmeden her bölgede projeler inşa etmeye çalışacağız” dedi.

Seferihisar Belediye Başkanlığı dönemine de değinen Tunç Soyer, “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Seferihisar Belediyesi arasındaki en büyük fark zamandı. Çok sıkışık bir zaman dilimi içinde yaşadığımı düşünürdüm o zaman. Ama lay lay lom bir dönem olduğunu görüyorum. Buradaki zamanı yetiştirmek konusunda sıkıntı yaşadım” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in, Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın (EBSO) Meclisi’nde kullandığı, “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Seferihisar Belediyesi arasındaki en büyük fark zamandı. Çok sıkışık bir zaman dilimi içinde yaşadığımı düşünürdüm o zaman. Ama lay lay lom bir dönem olduğunu görüyorum. Buradaki zamanı yetiştirmek konusunda sıkıntı yaşadım” ifadelerini eleştiren AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, sosyal medya hesabından, şarkıcı Metin Işık’ın ‘Lay lay lom’ parçasını, “Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Tunç Soyer, EBSO Meclisi’nde bugün yaptığı konuşmada çok doğru bir ifade kullanmış. 2004-2014 yılları arasındaki Seferihisar Belediye Başkanlığı dönemini ‘lay lay lom bir dönem olduğunu görüyorum’ şeklinde değerlendirmiş. Tebrikler. Doğru söze ne hacet” notuyla paylaştı.

Kaya, “Biz de aynısını söylüyoruz sürekli. Seferihisar’da bolca yurtdışı gezileriyle, bütçe deliğini kapatmak için de satılan onlarca belediye arazisinin yitip gitmesiyle geçen bir 10 yıl… Kendi ifadesiyle, lay lay lom ile geçen yıllar. Bu itirafıyla Seferihisar’a ve Seferihisarlı hemşehrilerimize alenen hakaret etmiştir, bu güzelim ilçenin yıllarını heba ettiğini de kendi ağzıyla açıklamıştır. Her işte yaptığı gibi, yarın yine ‘özür diliyorum, yanlış anlaşıldım, çok pardon’ der ve pişkince yoluna devam eder. 10 yıl ‘lay lay lom’ ile geçirdiği zamanlarının bir yenisini de bu 5 yıla ekler. Olan yine İzmir’imize olur. Yazık. Sayın Tunç Soyer ‘lay lay lom’ deyince, Metin Işık’ın seslendirdiği bir parça geldi aklıma. Bu duruma çok uyuyor. Yüksek sesle dinlemesi için kendisine gönderiyorum” dedi.


İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: