Konut kredisi başvurusunda istenen belgeler neler?

Konut kredisi başvurusu
Konut kredisi başvurusu

Bankaların faiz indirimi kararı sonrası konut kredilerine rekor başvuru yapıldı. Konut kredisi başvurusu yapmayı düşünen birçok kişi konut kredisi başvurusunda istenen belge ve evraklar nelerdir, ev kredisi nasıl çekilir sorularının yanıtını araştırmaya koyuldu.

Kredilerin düşmesinin ardından ev sahibi olmak isteyen kişiler bankaların konut kredilerine başvuruda bulunmaktadır. Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararıyla kamu bankaları başta olmak üzere birçok banka konut kredilerinde faiz indirimine gitti. Yüksek faiz oranlarıyla konut kredilerine başvuruda bulunamayan birçok kişi faiz indirimleriyle kredilere rekor başvuru gerçekleştirdi.

Konut Kredisi Başvuru Şartları;

  • Konut kredilerine başvuruda bulunabilmek için satın alınacak konutun tapusu
  • Bankanın vereceği kredi başvuru formu eksiksiz ve doğru olarak doldurulması
  • kimlik bilgileri
  • kredi notu ve kredi sicili sorgulanmalıdır.

Konut kredilerinde değerlendirme 3-4 gün içerisinde tamamlanmaktadır. Bir kişi mevcut konutun en fazla %80’i için kredi kullanabilmektedir. Kalan %20’lik tutar ise peşinat olarak ödenmelidir.

Konut Kredisinde Gereken Şartlar

Satın alınacak konutun tapusunun olması da bütün bankalar tarafından araştırılan başlıklardan bir tanesidir. Konut iskanının olması, başvuru sahibinin kredi not durumunun iyi olması, kredi sicilinin temiz olması gerekmektedir.


İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: