Konut Kredisi Faiz İndirimi Ev Satışlarını Nasıl Etkiledi?

Konut Kredisi
Konut Kredisi

Konut kredisi faiz oranlarının düşmesinin ardından konut satışlarında hareketlilik yaşandı. Konut kredisi faiz oranlarında yaşana bu değişime dair Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay’ın değerlendirdi.

Merkez Bankası tarafından faiz indirimi kararı alınmış ve bu karar kısa sürede bankalarca uygulanmıştı.

Kamu bankaları başta konut kredisi olmak üzere çok sayıda kredi türünde indirimlere gidildi. Bu kredi faiz oranlarında yaşanan düşüş sonrası ise piyasalar hareketlenmeye başladı.

Faiz indirimi konut satışlarını nasıl etkiledi?

Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay yapmış olduğu bir konuşmasında bu konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Faiz indirimlerinin sektörü canlandırdığını ifade eden Sedat Altınay bir süredir durağan halde olan sektörün açılmasının önemine değindi.
“Devlet, gayrimenkul sektörünün canlanması için önemli adımlar attı. Bu adımların başında da tapu harçlarının yıl sonuna kadar düşürülmesi, damga vergisinin ve KDV’nin düşürülmesi vardı. Bu çalışmalarla bir canlılığın yaşanması söz konusuydu. Ancak buna ilaveten faiz indirimi konut piyasasını canlandırdı. Çok sayıda kişi konut almak için kredi başvurusunda bulundu”dedi.

Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay konuşmasının sonunda ayrıca sektörde yaşanan canlanmanın bir çok konut alıcısı için fırsat oluşturduğunu ifade etti. Sedat Altınay yurt içinde ve yurt dışında yaşayan vatandaşların bu durumdan faydalanmaları gerektiğini belirtti.


İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: