Başkentte Kentsel dönüşüm başlıyor

Başkentte Kentsel dönüşüm
Başkentte Kentsel dönüşüm

Altındağ Belediyesi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 4 etaplık dev kentsel dönüşüm projesi için düğmeye bastı. Başkentte Kentsel dönüşüm çalışmalarının 4 ayrı etapta ilerleyeceğini söyleyen bakan Kurum, bölgedeki esnafın da görüş ve düşüncelerini aldıklarını ifade ederek, vatandaşı mağdur etmeyeceklerini projeyi vatandaşlarla el ele yürüteceklerinin belirtti.

 4 Etaptan Oluşan projenin detayları;

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ilk olarak 216 binanın yer aldığı 35 bin metrekarelik alanı kapsayan Hergelen Meydanı ile Melike Hatun Camisi arasındaki tarihi ve kültürel dokunun ön plana çıkarılacağını dile getirdi.

İkinci etapta ise yaklaşık 895 adet yapımız var ve bu yapıların 191’i tescilli yapı. Bu tescilli yapıları restorasyonunu yapmak suretiyle burada da çok önemli bir kentsel dönüşüm projesini yapacağız” dedi.

Bakan Kurum, projenin 3. etabında Altındağ Belediyesinin bulunduğu alanı tüm Ankaralılara hizmet verecek bir meydan projesi yapacaklarını ifade ederek “Altında da yine ulusumuza gelecek vatandaşlarımızın araçlarını bırakabileceği otopark inşasını yürüteceğiz. Çalışma sonucunda Ulus 12 bin metrekarelik bir meydana kavuşmuş olacak” ifadelerini kullandı.

Dev dönüşümün 4.etabı ise Ankara Kalesi’nin eteklerindeki Kale Mahallesi’nde gerçekleştirilecek. Bakan Murat Kurum, binlerce yıldır farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan Kale’de, ilk etapta 100 bin metrekarelik alandan başlanarak, buradaki tüm metruk binaların yıkılıp yenileneceğini vurguladı. Çalışmalar boyunca kimsenin mağdur edilmeyeceğini ifade eden Bakan Kurum; davullu, zurnalı bir kentsel dönüşüm projesi yapacaklarını ifade etti. Bakan Kurum ve Başkan Balcı’ya incelemeler esnasında; AK Parti Altındağ İlçe Başkanı Ahmet Karaca ile Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Mümin Altunışık da eşlik etti.

Ankara’nın kalbinde yer alan Altındağ’da yapılacak bu kentsel dönüşüm projeleri ile başkentin de adeta çehresinin değişeceğini ifade eden Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile yürüteceğimiz bu projeler Ankara’nın bana göre en önemli çalışmaları. 4 etaplık bu dönüşüm tamamlandığında başkentin uzun yıllardır kangrene dönen sorunları da çözüme kavuşacak. Cumhuriyet’in temellerinin atıldığı Altındağ, projelerin tamamlanması ile 2023’ün marka şehri olacak. Hemşehrilerimizle çalışmaların detaylarını sürekli paylaşacağız. Ben bu projeye gönül veren ve destek olan Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum’a ve her zaman Ankara’nın sorunlarına duyarlı olan Sayın Cumhurbaşkanımıza canı gönülden şükranlarımı sunuyorum” dedi.


İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: