Diyanete Devredilen arsalar ve taşınmazlar dikkat çekiyor

Diyanete Devredilen
Diyanete Devredilen

Bomonti Bira Fabrikası’da bedelsiz olarak verildi

Diyanet’in son yıllarda artan bütçesi de oldukça dikkat çekici. 2006 yılında 1 milyar 308 milyon bütçesi bulunan Diyanet’in bu yıl ki bütçesi 10,4 milyar. Diyanet, 2019 bütçesi ile Dışişleri, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Sanayi ve Teknoloji bakanlıklarını geride bıraktı. Yıllar içinde artan ve çoğu bakanlıkları geride bırakan bütçesiyle gündeme gelen Diyanet İşleri Başkanlığı’na son olarak Şişli’de bulunan tescilli Bomonti Bira Fabrikası’na ait dört taşınmaz Hazine tarafından bedelsiz olarak verildi. Dört binanın yıkılarak yerine mescit, otopark ve sergi salonları yapılması planlanıyor.

Türkiye’nin dört bir yanında Diyanet’e bağlı 29 tane “Dini Yüksek İhtisas Merkezi” bulunuyor. AKP döneminde giderek büyüyen yapısıyla dikkat çeken Diyanet’in 2008 yılında 83 bin 33 personeli 2018 yılında 107 bine çıktı. Arsa ve taşınmaz tahsisleri, merkezi yönetimden yapılan bütçe aktarımlarıyla dev bir mali kaynağın merkezi haline gelen Diyanet aynı zamanda kendisine bağlı yapıların da yıllar içinde artan gelirleriyle Türkiye’de ekonomik gücü tartışılan bir yapı haline geldi.

Diyanet’e tahsis edilen bazı taşınmaz ve arsaları şöyle;

Heybeli ada Çam Limanı ve 94 Yıllık Senatoryum: İstanbul’un Adalar İlçesi’ne bağlı Heybeli ada 1. derece SİT alanı olan Çam Limanı ve 94 yıllık Sanatoryumu oluşturan 200 bin metrekarelik alan Milli Emlak Müdürlüğü’nden Diyanet’e devredildi. Eğitim merkezi olarak planlanan alanda gençlik gençlik faaliyetleri kapsamında organizasyonlar yapılacak.

İzmir Menderes’te 49 dönüm arazi: Menderes’te bulunan araziyi Diyanet İşleri Başkanlığı’na tahsis etti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tahsisten sonra yaptığı imar planında 48 bin 964 bin metrekarelik arazi üzerine “Dini Yüksek İhtisas Merkezi” yapılmasına izin verdi. Menderes’in merkezindeki arazide dev bir dini kampüs yapılacak. İçinde, lojman, eğitim tesisi, idari tesis, yurt, kurs, kütüphane, konferans salonu, lojman, aşevi binaları ve cami inşa edildi, binanın açılışı 2014 yılında yapıldı.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’na ait 40 dekar arazi: Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın (ÖİB) daha önce iki kez ihaleye çıkardığı İzmir`in Gümüldür Beldesi`nde Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’na ait, Tarım Kampı’na ilk önce alıcı bulunamadı. Son kez 3 milyon YTL bedelle ihaleye çıkartılan kamp 3 milyon 10 bin YTL’ye Yol-İş Sendikası`na verildi. Daha sonra, ilanın yerel gazetelerde yayınlanmadığı gerekçesiyle ihale iptal edildi. ÖİB, kampın yeniden ihale edileceğini duyurdu. Ancak ihale tarihi gelmeden önce kamp özelleştirme kapsamı dışına çıkartıldı, satışı durdurularak bedelsiz ve süresiz olarak Diyanet İşleri Bakanlığı’na tahsis edildi.

İstanbul Üniversitesi’ne ait Botanik Bahçesi: 1995 yılında sit alanı ilan edilen ve içindeki bitkilerin yerinde korunması gerekli tabiat varlıkları olarak tescillenen İstanbul Üniversitesi Alfred Heilbronn Botanik Bahçesi, Türkiye’nin en eski botanik bahçelerinden biri. Botanik bahçesinin müftülük hizmetlerinde kullanılmak üzere 2015 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı’na tahsis edildiği ortaya çıktı.

Kartal şehir parkı: İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’ne bağlı İmar ve Bayındırlık Komisyonunun önerisiyle Kartal’da 52 bin metrekarelik arazinin Diyanet İşleri Başkanlığı’na tahsisi İBB Meclisi’nden geçti. Yeni imar planında araziye “Dini Yüksek İhtisas Merkezi” yapılacağı belirtildi.

Bolu’da 186 dönüm arazi: Bolu Belediyesi, Diyanet İşleri Başkanlığı’na Kürkçüler Mahallesi Bolu Güzel sanatlar Lisesi’nin arkasında bulunan 186 dönüm araziyi devretti. Söz konusu arazinin Diyanet tarafından “merkez üs” olarak kullanılacağı, Türkiye ve yabancı ülkelerden gelecek olan hoca, öğrenci ve din adamlarının yetiştirileceği belirtildi.

Meclis’ten geçen ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Kamu Taşınmazları Üzerinde Eğitim Ve Yurt Faaliyetleri İçin Üst Hakkı Tesis Edilmesine İlişkin Yönetmelik” ismini taşıyan düzenlemeyle, Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı olarak açılan Kur’an-ı Kerim okumak, anlamını öğrenmek, hafızlık yapmak ve din eğitimi almak isteyen vatandaşlara verilen eğitimler için gereken arazilerin, Hazine tarafından 49 yıllığına bedelsiz olarak tahsis edilmesinin önü açıldı.

Diyanet’in yıllara göre bütçe artışı şu şekilde:

 • 2006: 1 milyar 308 milyon
 • 2007: 1 milyar 636 milyon
 • 2008: 1 milyar 998 milyon
 • 2009: 2 milyar 454 milyon
 • 2010: 2 milyar 650 milyon
 • 2011: 3 milyar 178 milyon
 • 2012: 3 milyar 891 milyon.
 • 2013: 4 milyar 604 milyon
 • 2014: 5 milyar 442 milyon
 • 2015: 5 milyar 743 milyon
 • 2016:6 milyar 482 milyon
 • 2017: 6 milyar 867 milyon
 • 2018: 7.8 milyar
 • 2019:10.4 milyar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*