Kamu Bankaları Israrla Yapılandırma yapmıyor

Kamu Bankaları
Kamu Bankaları

Kredi Borç Transferi Başvurusu Rekor Kırdı

Yüksek faizle kredi çekenler için Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından kredi yapılandırma ekranını hala açmazken kredi borç transferi başvurusu rekor kırında kamu bankaları köşeye sıkıştı.

Özel Bankalardan ING Bank, Yapı Kredi Bankası, Akbank ve Garanti Bankası gibi yüksek faizle kredi çeken müşterileri için, kredi yapılandırma başvurularını almaya başladı. Ancak Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank gibi kamu bankaları tarafından ne yazık ki beklenen haber bir türlü gelmedi. Kamu bankaları ısrarla yapılandırma yapmıyor.

Kesin olarak gelen bir bilgi bulunmamakla beraber finans kulislerinde konuşulan yeni iddiaya göre kamu bankaları son haftada yoğun bir şekilde borç transferi için başvuru almaya başladı. Birbiri ardına müşteri kaybetmeye başlayan kamu bankaları durumdan rahatsız olunca bazı müşterilerine beklemeleri yönünden tavsiyede bulunmaya başlandı. Konut kredisi borç transferi için bankaya başvuruda bulunan kişilerden özellikle de borcunda hiç aksama yaşamayan ve düzenli ödeme yapan kişiler için erteleme talebi olduğu iddia ediliyor. Kamu bankaları tarafından 0.99 faiz oranı ile değil ama konut kredisi borç transferi için ödenecek masrafları da dikkate alarak belirleyecekleri yeni bir oran ile yapılandırma ekranı açacağı bekleniyor.

Kamu bankaları daha önce de konut kredisi faiz oranını 0,99’a çekmişti. Merkez Bankası ise politika faizini son bir buçuk ayda toplam 7,5 puan birden indirerek yüzde 16,50’ye çekmişti.

Bu faiz indirimlerinin ekonomik durgunluğu bertaraf etmesi amaçlanıyor; ancak bankaların ‘kaynak maliyeti’nin, açıklanan yeni faiz oranlarının üzerinde olduğu ifade ediliyor. Bu da kamu bankalarının zarara uğratıldığı anlamına geliyor.

 


İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: