Markalı Konut Projelerinde Satışların %10’u Yabancı Yatırımcılara Yapıldı

Markalı Konut Projeleri
Markalı Konut Projeleri

Banka kredisi kullanım oranı %5 arttı

Markalı konut projeleri kapsamında gerçekleştirilen satışların %10’unun yabancılara yapıldığı Ağustos ayında fiyatlar, geçen aya göre 0.43, geçen yılın aynı ayına göre de %2.80 oranında arttı. Endekse göre ayrıca Ağustos ayında %3.18 olarak hesaplanan stok erime hızı son beş ayın en yüksek seviyesinde gerçekleşti.

Endeks sonuçlarını değerlendiren Gyoder Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, “Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında %14 olan banka kredisi kullanımı oranı Ağustos ayında %15’e yükselse de bu oranın oldukça düşük olduğunu söyleyebilirim. Faizlerin inmeye devam etmesiyle konut kredisi kullanımı da yeniden yükselişe geçecektir. Ayrıca Temmuz ayında %5.0 olan yabancıya satış oranının Ağustos ayında 5 puan birden artarak %10’a çıktığını görüyoruz. Önümüzdeki aylarda yeni konutlarda hareketliliğin süreceğine ve yabancı yatırımcılara satışların artmaya devam edeceğine inanıyorum” dedi.

Reidin Genel Müdürü Alp Çapa da endeks sonuçlarını değerlendirdi

“Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 0.43, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 2.80 oranında artış gerçekleşti. Markalı konut projeleri kapsamında gerçekleştirilen satışların yüzde 10.29’luk kısmı yabancı yatırımcılara yapılırken, bu satışlarda ağırlıklı olarak 2+1 özellikteki konutlar tercih edildi. Ağustos ayında yüzde 3.18 olarak kaydedilen stok erime hızı son beş ayın en yüksek seviyesinde gerçekleşmiş görünüyor. Satışlardaki konut bedeli ödeme yöntemleri incelendiğinde, banka kredisi kullanım oranında Temmuz ayına göre Ağustos ayında %10.47’lik bir artış söz konusu olduğundan, stok erime hızında seyredilen yükselişte konut kredisi faiz indiriminin de payı bulunduğu sonucuna varılabilir”dedi.

Yeni konutlarda fiyat artışı yüzde 0.43

Kamuoyunda “markalı projeler” olarak adlandırılan, ağırlıklı olarak kurumsal gayrimenkul şirketlerinin ürettiği konutlar üzerinden geliştirilen endeks sonuçlarına göre Ağustos’ta geçen aya göre % 0.43, geçen yılın aynı ayına göre %2.80 ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre de %87.40 nominal artış görüldü. Ağustos ayında geçen aya göre 1+1 konut tipinde yüzde 0.48 artış, 2+1 konut tipinde yüzde 0.52 artış, 3+1 konut tipinde yüzde 0.32 nominal artış ve 4+1 konut tipinde yüzde 0.43 nominal artış yaşandı.

Yabancıya satışlar bir önceki aya göre 5 puan arttı

Ağustos ayında, markalı konut projeleri kapsamında gerçekleştirilen satışların yüzde 10’luk kısmı yabancı yatırımcılara yapılırken, bu satışlarda yüzde 38 düzeyinde 2+1 özellikteki konutlar tercih edildi. Markalı projelerden konut satın alan müşterilerin peşinat, senet ve banka kredisi kullanım oranları incelendiğinde Ağustos ayında peşinat kullanımının yüzde 41, banka kredisi kullanımının yüzde 15 ve senet kullanım oranının yüzde 44 seviyesinde gerçekleştiği görüldü.

Ağustos ayı stok erime hızı rakamları değerlendirildiğinde adet bazlı stoklarda %3.18 erime gözlendi. Ağustos ayında satışı yapılan konutların %56’sı bitmiş, %44’ü bitmemiş konut stoklarından oluştu.

 İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*