Ekspertiz Raporu Olmadan Ev Alıp, Satamayacaksınız!

Ekspertiz Raporu
Ekspertiz Raporu

Gayrimenkul değerleme zorunluluğu başlıyor!

Konut satışlarında ekspertiz raporu zorunlu olacak, tapu ekspertiz raporu üzerinde belirtilen fiyata göre devredilecek, bu değer üzerinden tapu harcı hesaplanacak, emlak vergisi tahsil edilecek, vatandaşın vergi yükü artacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan birinci 100 Günlük Eylem Planı içerisinde taşınmaz değerleme sistemi kurulması maddesine yer verilmişti. Bu sistem ile taşınmazların rayiç bedel üzerinden satış gösterilerek düşük tapu harcı ve emlak vergisi ödenmesinin önüne geçilmesi amaçlanıyordu. AK Parti tarafından meclise sunulan yeni vergi yasası ile beraber gayrimenkul sektörü içinde pek çok yeni düzenleme yer alıyor. 45 maddeden oluşan yeni vergi yasası içerisinde vatandaşı ilgilendiren yasal düzenlemeler ile konut sektöründe de yeni bir dönem başlamış olacak. Bunlardan en önemli gayrimenkule değerleme zorunluluğu getirilmesi olacak. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak olan değerleme işlemi ile taşınmazların gerçek değeri üzerinden alınıp satılması sağlanacak.

Tapuda Rayiç Bedel Üzerinden Vergi Ödeme Sona Erecek, Tapu Harcı 4 Katına Çıkacak! Tapuda rayiç bedel üzerinden satış yaparak düşük vergi ödeme dönemi sona erecek

Eksper yardımı ile konutun gerçek değeri belirlenecek ve tapu işlemi esnasında bu tutar temel alınarak tapu devri yapılacak. Bu sayede devletin her yıl uğradığı büyük vergi zararı sona erdirilecek. Günümüzde yapılan satışlarda 250 bin liraya satılan bir konut için rayiç bedeli 75 bin lira dahi gösterilebiliyor. Bu da devletin büyük bir vergi kaybına uğramasına neden oluyor. 2020 yılında herhangi bir uzatma kararı çıkmazsa tapu harcı indirimi de sona erecek. 2020 yılında tapu harcı yüzde 3 yerine yüzde 4 üzerinden hesaplanacak. Buna ek olarak gerçek değer üzerinden tapu harcı ödeneceği için vatandaşın tapu harcı ödemesi 3-4 katına çıkacak.


İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: