Türkiye’nin Eylül ayı gayrimenkul piyasası nasıl

Türkiye
Türkiye

Konut satışı artan ve düşen iller!

Flatfy.com sitesi gelişmiş teknolojisiyle konut piyasasına ilişkin veriler sağlıyor. Flatfy Eylül ayı gayrimenkul piyasasına ilişkin veriler de belli oldu. Ekonominin en önemli göstergelerinden biri ise gayrimenkul piyasası. Gayrimenkul piyasasına ilişkin rakamlar, ülkemizin ekonomik gidişatı hakkında ciddi bir fikir verebilmektedir.

Uzunca bir süredir ülkemizin en önemli gündem maddelerinden birinin ekonomi olduğu bir gerçek. Bu gerçeğin ışığında her geçen gün pek çok ürüne gelen zamlar ve vatandaşların bu zamları karşılayacak ölçüde gelir artışı yaşamadığı da artık herkesin malumu. Hal böyle olunca her geçen gün daha fazla insan, ekonomiyi yakından takip ediyor ve cebindeki ile giderini denkleştirmek için daha fazla tasarruf etmek istiyor. TÜİK tarafından açıklanan veriler hem açıklandığı dönemden çok daha öncesini yansıtması hem de eski usullerle açıklanması gibi nedenlerle çoğu zaman eleştiriliyor. Teknolojide yaşanan gelişmelerden sonra her alanda olduğu gibi büyük verilerin takibi noktasında da teknolojinin yardımını kullanabiliyoruz.

2015 yılında bir internet start-up’ı olarak kurulan ve tr.flatfy.com adresinden ulaşılabilen Flatfy, en basit tabiriyle bir emlak arama motoru sitesi. Flatfy üzerinden pratik bir şekilde emlak ilanı araması yapılabilmektedir. Ülkemizde yayın yapmakta olan neredeyse bütün emlak ilanı sitelerinin verilerini veri tabanında bulunduran Flatfy sitesine emlak ilanlarının Google’ı da denilebilir. İnternette herhangi bir bilgi ararken nasıl ki Google’ı kullanıyorsak emlak ilanı araması yaparken de Flatfy sitesini kullanabiliriz.

Ağrı konut fiyatları
Eylül ayı konut fiyatlarında en çok artış gözlenen şehrimiz ülkemizin en doğu kesiminde yer alan şehirlerinden biri olan Ağrı olmuştur. Ağrı’da geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre fiyat artış oranı %18,81 seviyesinde gerçekleşmiştir. Bu oran tüm Türkiye’deki fiyat artış oranlarının en yükseği olmuştur.

Ağrı’da Eylül 2019 dönemindeki ortalama satılık daire fiyatı seviyesi 142.080 TL olmuştur. Geçtiğimiz yılın aynı dönemindeki fiyat düzeyi ise 122.008 TL’dir. Eylül’den bir önceki ay olan Ağustos’taki fiyata baktığımızda ise 139.000 TL düzeyinde olduğunu görüyoruz. Buradan Ağrı şehrindeki ortalama konut fiyatının artış trendini devam ettirdiğini görebiliriz.

Ağrı için metrekare başına minimum fiyat 516 TL olurken maksimum fiyat ise 1.298 TL olmuştur. Metrekare başına ortalama birim fiyatın düzeyi ise 929 TL olarak meydana gelmiştir.

Muş konut fiyatları
Ortalama konut fiyatlarında en çok yükseliş görülen 2’nci şehrimiz ise yine bir Doğu Anadolu şehri olan Muş olmuştur. Eylül 2019 dönemindeki Muş ortalama konut fiyatı 175.896 TL olmuştur. Bu fiyat Eylül 2018’de meydana gelen 148.344 TL’lik fiyat ile karşılaştırıldığında %17 civarında daha fazladır. Bu artış oranı da Muş’u ortalama satılık konut fiyatı en fazla artan 2’nci şehir yapmıştır.

Muş’taki konut fiyatlarına daha detaylı bakıldığında metrekare başına minimum konut fiyatının 695 TL ve maksimum konut fiyatının ise 1.483 TL olduğunu görüyoruz.

Bingöl konut fiyatları
Ülkemizin gayrimenkul sektöründe fiyat artışı en yüksek olan 3’ncü şehri ise Bingöl olmuştur. Bingöl’ün 2019 Eylül dönemindeki ortalama konut fiyatı seviyesi 171.390 TL olmuştur. Bu fiyat geçtiğimiz yılın aynı dönemindeki 145.000 TL’lik fiyattan yaklaşık 30.000 TL daha yüksektir. Aradaki fiyat artış oranı ise %16 civarında gerçekleşmiştir.

Bingöl’deki konut büyüklükleri ortalama olarak 145 metrekare civarındadır. Metrekare başına minimum konut fiyatı 778 TL iken maksimum konut fiyatı ise 1.719 TL’dir.

Görüldüğü üzere ülkemizin konut fiyatları en çok artış gösteren 3 şehrinin oransal olarak bakıldığında tamamının doğu bölgelerindeki şehirler olduğu görülmektedir.

Konut fiyatlarındaki düşüşün en fazla olduğu şehirlerimiz hangileridir? 

İstanbul konut fiyatları
Eylül ayında konut fiyatlarında en çok düşüş görülen şehirlerimizin başında ülkemizin en büyük şehri olan İstanbul gelmektedir. İstanbul’un böyle bir sonuç göstermesi aslına bakılırsa şaşırtıcıdır. Zira İstanbul, ülkemizin en büyük şehri olması nedeniyle bir diğer yandan da ülkemizin en zengin şehridir. Ancak geçtiğimiz günlerde meydana gelen deprem ve ekonomik koşulların gün geçtikçe daha da kötüye giden bir görünüm ortaya koyması gibi nedenlerle insanların İstanbul’u tercih etme oranında bir düşüş yaşandığı görülmektedir.

İstanbul’daki fiyat düşüş oranı %12 civarındadır. Eylül ayında İstanbul’daki ortalama satılık daire fiyatı 402.845 TL olmuştur. Bu fiyat geçtiğimiz yılın aynı dönemindeki 460.000 TL civarındaki fiyattan yaklaşık 60.000 TL daha düşüktür. İstanbul’un en düşük metrekare başına ortalama konut fiyatı 1.974 TL iken, en yüksek ortalama konut fiyatı ise 8.819 TL olarak meydana gelmiştir.

Çanakkale konut fiyatları
Ortalama konut fiyatında en yüksek düşüş görülen 2’nci şehrimiz ise yine bir batı şehri olan Çanakkale’dir. Çanakkale’deki düşüş oranı %7,27’dir. Eylül 2019 dönemindeki ortalama konut fiyatı düzeyi 238.076 TL olmuştur. Bu fiyat geçtiğimiz yılın aynı dönemindeki 247.000 TL’lik fiyattan yaklaşık 9.000 TL daha aşağıdadır. Çanakkale’deki minimum metrekare başı konut fiyatı 1.611 TL iken maksimum metrekare başı konut fiyatı ise 3.566 TL olmuştur.

Giresun konut fiyatları
Ülkemizdeki konut fiyatları düzeyinde en çok düşüş yaşanan 3’ncü şehrimiz ise Giresun olmuştur. Giresun’daki konut fiyatı düşüş oranı %%7,05 olarak meydana gelmiştir. Eylül 2019 dönemindeki fiyat düzeyi 227.529 TL’dir. Bu fiyat geçtiğimiz yılın aynı döneminde meydana gelen 236.300 TL’lik fiyattan yaklaşık 9.000 TL daha düşüktür.

Giresun’un minimum metrekare başına konut fiyatı 980 TL iken maksimum metrekare başına konut fiyatı ise 2.304 TL olarak karşımıza çıkmaktadır.

Doğu’da yükseldi, Batı’da düştü
Ülkemizin eylül ayındaki ortalama konut fiyatlarına bakıldığında karşımıza çıkan manzarada fiyat artışlarının genellikle doğu bölgelerindeki şehirlerimizde olduğunu görüyoruz. Fiyat düşüşlerine bakıldığında ise düşüşlerin batı bölgelerinde yüksek oranlarda olduğu görülmekte iken fiyat düşüşünün en fazla olduğu şehrimizin ülkemizin en büyük şehri olan İstanbul olması da dikkatleri üzerine çekmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*