Kimler emlak vergisi ödemez? Emekli emlak vergisi muafiyet şartları nelerdir?

Kimler emlak vergisi ödemez
Kimler emlak vergisi ödemez

Emekliler emlak vergisi ödememek için ne yapmalı?

Emeklilerin ve geliri olmayanların emlak vergisinden muaf tutulmasına değerli konut vergisi de eklendi. Emekli Sandığı, SSK, Bağ-Kur emeklileri, konutları için emlak vergisi ödemiyor. Yazlık evler, yayla evleri ve devremülkler gibi konutlar da ikinci konut sayıldığı için muafiyet dışında kalıyor.

Emeklilerin ve geliri olmayanların emlak vergisinden muaf tutulmasına değerli konut vergisi de eklendi. Emekli Sandığı, SSK, Bağ-Kur emeklileri, konutları için emlak vergisi ödemiyor. Yazlık evler, yayla evleri ve devremülkler gibi konutlar da ikinci konut sayıldığı için muafiyet dışında kalıyor. Emekli vatandaşlar, yaşadıkları kendi evleri için emlak vergisi ödemiyor. Düzenlemeyi bilmeyen emekliler için ödedikleri vergiyi geri almak da mümkün. Emlak vergisi muafiyeti şartlarına uyduğu halde düzenlemeden haberdar olmayan emekliler, son 5 yıl için ödedikleri emlak vergisiyle ilgili iade talebinde bulunabiliyor.

Yeni Asır yazarı Faruk Erdem emlak vergisini kimlerin yararlanıp kimlerin yararlanamayacağını yazdı. Faruk Erdem köşe yazısında şunlara dile getirdi:

Kimler emlak vergisinden muaf                                                                                                                                                               Hiçbir geliri olmadığını belgeleyen ev hanımları ve 18 yaşından büyük işsizler ile sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan başka geliri olmayan emekliler. Gaziler, engelliler, şehitlerin dul ve yetimleri.

Her konut için istisna var mı?
Hak sahiplerinin Türkiye sınırları içinde brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek evlerinden vergi alınmıyor. Birden fazla hissesi olanlar ya da emekli olmasına rağmen çalışıp maaş alanlar da yararlanamıyor.

Engelli, gazi ve dul yetimlerin başka geliri olup olmadığına ise bakılmıyor.

Engelli emekli çalışsa da vergi ödemiyor.

Aynı ev iki kişinin üzerindeyse ne yapılacak?
200 metrekarelik evde emeklinin ya da diğer hak sahiplerinin hissesi varsa, hisse oranları kadar vergiden muaf tutuluyorlar.

Yurt dışından emekli olanlar da hak sahibi olabiliyor mu?
Vergi istisnasından sadece Türkiye’deki sosyal güvenlik kurumlarından emekli olanlar faydalanabiliyor. Dolayısıyla yurt dışından emekli olanlar emlak vergisi ödemek zorunda.

Vergi istisnasından faydalanmak için ilgili konutta oturma şartı var mı?
Hayır. Bu evde oturmanız ya da kiraya vermiş olmanız hakkınızı kaybettirmiyor. Bu evde oturmayıp başka yerde kirada oturuyorsanız da emlak vergisi ödemiyorsunuz. Ancak kira gelir vergisi alınıyor.

Ölüm maaşı alanlar da yararlanabilir mi?
Bankalarındaki paralarından dolayı kazanç elde eden emekliler de muafiyetten yararlanabiliyor.

Eşinden dolayı ölüm aylığı alan emekliler de bu gelirleri olduğu halde emlak vergisi ödemiyor.

Müracaat etmek gerekiyor mu?
Hak sahiplerinin meskenin bağlı bulunduğu belediyeye dilekçeyle müracaat etmeleri gerekiyor. Bildirimde bulunmazsanız size vergi çıkacaktır.

Yanlışlıkla ödenen vergiler geri alınabilir mi?
Evet, 5 yıllık geriye doğru zaman aşımı süresi içinde ödediğiniz fazla vergileri geri alabilirsiniz. Bunun için o dönemlerde de şartları taşıdığınızı gösterir belgelerle belediyeye müracaat etmelisiniz.

Arsası olan emekliler bu haktan yararlanabilir mi?
Hayır, vergi istisnası sadece konutlar için geçerli. İşyeri olanlar da yararlanamıyor.

Kat irtifaklı tapu sahipleri için durum değişir mi?
Kat irtifakı tapusu olanlar da diğer şartları yerine getirmişlerse emlak vergisi ödemezler.

Hem kendisinin hem eşinin evi olan emekli vergi öder mi?
Hayır ödemez. Bu haktan yararlanacak emeklinin üzerinde sadece bir konut olması gerekiyor.

Emekli olanlar da yararlanabilir mi?
Yıl içinde emekli olup maaş almaya başlayanlar diğer şartları taşıyorlarsa bir sonraki yıl için müracaat ederek vergi ödemeyecekler. Yani 2019 yılı içinde emekli olanlar 2020 yılında emlak vergisi ödemeyecek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*