Kanal İstanbul ile tarih değişecek!

Kanal İstanbul
Kanal İstanbul

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Kanal İstanbul’a kazmayı vurduğumuz zaman dünyada denizcilik ve ulaşım bakımından tarih değişecek, dönüm noktası olacak” dedi. Fransa’yı da eleştiren Çavuşoğlu, “Macron liberal diye geldi, Sarkozy’den, Le Pen’den beter çıktı” diye konuştu.

Türkiye’nin jeopolitik konumunu değerlendiren Çavuşoğlu, TANAP Projesi’nin, Türkiye’nin jeopolitik pozisyonu bakımından dünyada çok dikkat çekici bir potansiyeli olduğunu kaydetti. Çavuşoğlu, “TANAP ve Türk Akımı-2 Avrupa’yı hedefliyor. Ulaşım projelerinde Türkiye İpek Yolu’nun canlandırılmasında en kritik ülke. Kanal İstanbul’a kazmayı vurduğumuz zaman dünyada denizcilik ve ulaşım bakımından tarih değişecek, dönüm noktası olacak.

‘Fransa insan hakları konusunda Avrupa’nın en geri ülkesi’
Toplantıda gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, Fransa’nın OHAL’i yasalarla normal hale getirdiğini belirterek, “Bugün Fransa insan hakları konusunda Avrupa’nın en geri ülkesidir. En son çocuklarını okula götürmek isteyen başörtülü annenin okul etrafına gelmesini yasakladı, bunu ne ile izah edersiniz” dedi.

‘Macron geldi, basın bölümünü kapattılar’
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un yasakçı yaklaşımını eleştiren Çavuşoğlu, “Macron liberal diye geldi, (eski lider Nicolas) Sarkozy’den, (aşırı sağcı lider Marine) Le Pen’den de beter çıktı. Strazburg’da Avrupa Konseyi’nin 70 yılındayız, tüm liderler geldi. Yukarıda bir loca vardır, basın oturur. Macron geldi, basın bölümünü kapattılar ve basını içeri almadılar. Opera binasında kutlama etkinlikleri vardı, basını oraya da almadılar. Türkiye’de böyle bir şey olsa Avrupa Birliği kıyameti koparır. Avrupa Birliği’nden ses çıkıyor mu, hayır. Neden, ‘biz üyeyiz niye dayanışma yapıyorlar” dedi.


İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: