Mayıs Ayında AVM’ler Açılıyor!

AVMLER
AVMLER

Corona virüsüne karşı alınan önlemlerinin gevşetilmesi kapsamımda AVM’lerin açılacağı tarih ile ilgili tartışmalar sürerken Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hüseyin Altaş, ”Bakan adına Yardımcısı Nureddin Bey aradı ve ‘Sayın bakanımız Berat Albayrak 4 Mayıs’ta AVM’lerin açılmasını istiyor’ dedi. Biz de en erken 11 Mayıs olabileceğini söyledik” ifadelerini kullanarak Bakan Albayrak’ın AVM’lerin açılmasını istediğini öne sürdü.

Altaş, corona virüsünün yayılmasının engellemek için AVM’lerin kapatılmasından sonra Bakan Albayrak’ın AVM’lerin tekrar açılmasını istediğini belirtti ve şunları söyledi:

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati Bey ile 1 hafta önce görüştük. Bizi aradı ve ‘Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak, 4 Mayıs’ta AVM’lerin açılmasını istiyor’ dedi. Biz de ‘4’ü çok erken yetişmesi mümkün değil, 11’inden sonra olabilir’ dedik.

Türkiye’de 436 faal durumda AVM olduğunu, bunların yüzde 25’inin yabancı yatırımcıya ait olduğunu belirten Altaş, şunları anlattı:

Yabancı sermayede en büyük iki grubumuz Multi ve Ece. Yaklaşık 20’ye yakın AVM’leri var. Yüzde 25 civarı yabancı sermaye var. Kapanan AVM’leri kamu kararıyla değil biz kendi aldığımız kararla kapattık.


Biz AVM’leri Kamunun talebiyle ya da AVM’lerde bulunan perakendecilerin en az %50’sinin talebiyle açabiliriz. Tabi Bilim Kurulu eğer olur der ise. Biz 11 Mayıs’tan sonra açmaya hazırız. AVM’nin ana kapısını açarız, ortak alanları kontrol ederiz ama onun dışındaki alanlarda perakendeciler faaliyet gösteriyor. Bizim korkumuz içerideki perakendecileri kontrol edememek.


İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: