Türkiye’den İngiltere’ye Çok Büyük Yardım Malzemesi Sevkiyatı Yapıldı

Türkiyeden ingiltere
Türkiyeden ingiltere

Corona virüsüyle mücadele sürecinde, İngiliz hükümeti adına, kürsüye bu kez Topluluklar ve Yerel Yönetimler Bakanı Robert Jenrick çıktı. Jenrick, sağlık personelinde uzun süredir devam eden kişisel koruma malzemesi eksikliğine ilişkin gelen soruları Türkiye’den ‘çok büyük bir yardım malzemesi paketi’ geleceği haberini vererek yanıtladı.

Robert Jenrick, Türkiye’nin göndereceği 84 tonluk malzeme Pazar günü İngiltere’ye ulaştı. Türkiye daha önce iki kez, iki uçak dolusu, maske ve koruyucu kıyafet yardımında bulunmuştu.

İngiltere’ye ulaşan önceki yardım kolilerinin üzerinde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı forsu ve Türk bayrağı vardı. İçinde ise 50 bin N-95 maske, 100 bin cerrahi maske ve 100 bin koruyucu tulum olduğu öğrenildi. Kolilerin üzerinde yazan, Mevlana’nın ‘Ümitsizliğin ardında nice ümitler var, karanlığın ardında nice güneşler var’ sözü İngiliz basınında geniş yer aldı.

İngiliz Kraliyet Hemşirelik Okulu ülke çapında görev yapan hemşirelerin yarısının, kişisel koruma malzemesi olmaksızın, kendilerinden Corona hastalarına müdahale etmeleri beklendiğini açıkladı. Şimdiye kadar İngiltere’de Corona virüsü nedeniyle ölen doktor ve hemşirelerin sayısı 27 olarak açıklandı. Çalıştıkları hastanede Corona virüsüne yakalanıp bakıma muhtaç duruma düşen sağlık personelinin sayısı ise gün geçtikçe artıyor.

Bakan Jenrick ayrıca, ülkede Corona virüsünden neden en çok siyah, Asyalı ve etnik azınlıkların etkilendiğini anlamak için bir araştırmanın gerekliliğine vurgu yaptı.


Corona virüsü İngiltere’de bugün 888 kişinin daha ölününe neden oldu. Bu, ülkedeki toplam can kaybını 15,464’e yükseltti Bugüne kadar test edilen 460,437 kişi arasından 114,217’si Corona pozitif çıktı.


İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: