Denizcilik MYO Ortada Kaldı!

Denizcilik MYO Ortada Kaldı
Denizcilik MYO Ortada Kaldı

SUBÜ Denizcilik Meslek Yüksekokulu 2020-2021 Akademik Yılı’nda öğrenci almaya hazırlanırken doğalgaz sorununun olduğu ortaya çıktı. Sorunun giderilmesinin maliyetinin ise 3 milyon TL olduğu öne sürüldü. Caferiye ve Kadıköy Mahallesi muhtarları ile mahalle halkı sorunun bir an önce çözülmesini isterken, Kocaali Belediyesi üzerine düşeni yaptıklarını AGDAŞ ise TOKİ’nin yapması gerektiğini ifade etti.

Caferiye Mahalle Muhtarı Eray Özdemir, “Bölgemize TOKİ konutları söylentilerinin başladığı zamanlarda heyecanlanmıştık. Bölgemizin tanıtımına katkısı olacak ve bu vesileyle gelecek hizmetlerden biz de faydalanırız diye. Ancak geçen zamanda katkı sağlamak değil zarar görmeye başladık. Yılın büyük bir kısmında orada yanan kömür dumanından olumsuz yönde etkilendik. Konutlara gelecek olan doğalgaz 280 hanesi bulunan mahallemiz için de fayda sağlayacak. Bu şekilde hava kirliliğinden de kurtulabiliriz” dedi.

AGDAŞ ÜZERİNE DÜŞENİ YAPACAK

TOKİ konutlarının inşaatının katı yakıt sistemine göre yapılmasına karşı çıktıklarını belirten Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar, “Daha konutlar bitmeden BOTAŞ’ın 2020’de yapacağı Hendek Çamdağı üzerinden gelecek hattı iptal ederek AGDAŞ’tan Karasu üzerinden 2016’da Kocaali’yi doğalgaza kavuşturduk.

Daireleri teslim edilen 448 vatandaşımız var, 392 daire ayrıca olacak. TOKİ arazisinin içinde bulunduğu ve yakılan katı yakıt neticesinde hava kirliliğinden şikayetçi olan Caferiye Mahallemizde 280 hane ve yol üzerinde bulunan Kadıköy Mahallesinde ise 300 hanemizin hem mağduriyetlerini gidermek hem de doğalgaza kavuşturmak için gerekeni yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. AGDAŞ’ın da üzerine düşeni yapıp bölgedeki konutlara ve Kocaali’mize kazandırdığımız yüksekokulda öğrenim görecek çocuklarımız için en kısa zamanda çalışma yapacağını ümit ediyorum” açıklamasında bulundu.

AGDAŞ Genel Müdürü Kenan Demir ise doğalgazı getirmesi gerekenin TOKİ olduğunu öne sürdü.


Demir, “Yapması gereken TOKİ’dir, tıpkı Korucuk sitelerinde olduğu gibi. Normal şartlar altında her şey rutin giderse, 2022 yılında yatırım planı almamız gerekirdi. Ancak AKP Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek’in desteği ile Denizcilik Meslek MYO’nun Kocaali’ye kurulması nedeniyle EPDK ile yazışmalara başladık. Yapılması planlanan doğalgazın program dahilinde yaklaşık 3 milyon TL’lik bir yatırımı söz konusu. Konuyla ilgili girişimlerimiz sürüyor” açıklamasında bulundu.


İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: