Bir Milyonuncu Konutun Anahtarını Cumhurbaşkanı Erdoğan Verecek

Bir Milyonuncu Konutun Anahtarını Cumhurbaşkanı Erdoğan Verecek
Bir Milyonuncu Konutun Anahtarını Cumhurbaşkanı Erdoğan Verecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Selçuklu Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Konya Projeleri Tanıtım Programı”nda, Türkiye’nin son 18 yılda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde eğitimden sağlığa, ticaretten sanata, ekonomiden ulaşıma, çevre ve şehircilik gibi pek çok alana dair tarihi adımlar attığını söyledi.

Şehirlerin geleceğini istişare etmek amacıyla bugüne dek 70’den fazla ili ziyaret ettiğini hatırlatan Bakan Kurum, Konya’ya da müjdelerle geldiğini dile getirdi. Bakan Kurum, 2023 yılına kadar 81 ilde 81 milyon metrekarelik alana yapılacak millet bahçelerini hizmete sunacaklarını hatırlatarak şunları kaydetti:

“Şu ana kadar Cumhurbaşkanımızın iştirakleriyle iki ayrı açılış töreniyle 23 millet bahçemizi aziz milletimizin hizmetine sunduk. 200’den fazla projemizde çalışmalarımız devam ediyor. Konya’da Sultan Alaaddin ve Ulu Hakan Abdulhamit Han’la başlayan millet bahçesi geleneğimizi 11 yeni millet bahçesiyle yine Konya’mızda sürdürüyoruz. Meram’da 900 bin metrekarelik alanı kapsayan Millet Bahçesi’nin açılışını 2018’de Cumhurbaşkanımızın katılımlarıyla gerçekleştirdik. Şu anda, Konya eski stat yerinde, 108 bin metrekarelik alanda Meram 2. Etap Millet Bahçesi’ni yapıyoruz. Bu millet bahçemizde havuz, tematik bahçeler ve piknik alanları yer alacak.”

Ekolojik koridorların en önemli ulaşım ağı bisiklet ve yeşil yürüyüş yolları olacak!

Ekolojik koridorların en önemli ulaşım ağının ise bisiklet ve yeşil yürüyüş yolları olacağına dikkati çeken Bakan Kurum, “Ülke genelinde 4 bin kilometre bisiklet yolu yapma projemiz var. Konya’nın da içerisinde olduğu bin 700 kilometrelik bisiklet yolu yapımını başlattık.”


“TOKİ’mizle ülkemizin her noktasında sosyal donatılarıyla beraber, içinde yürüyüş yollarının, parklarının, bahçelerinin, sosyal alanlarının olduğu 1 milyon bağımsız bölüm ürettik. Bugün TOKİ’mizin ürettiği konut sayısı 900 bini geçmiş durumda. 50 bin ve 100 bin sosyal konut projelerimizle beraber çok yakında 1 milyonuncu konutun anahtarını Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle vatandaşımıza vereceğiz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatlarıyla başlatılan 100 bin sosyal konut projesi kapsamında, Konya’da 4 bin 53 yeni konutu inşa edeceklerinin müjdesini verdi.

Kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında bugüne dek 1 milyon 348 bin konutun dönüşümünü sağladıklarını belirten Kurum, “Türkiye’nin her yerinde kentsel dönüşüm” diyerek hızlı, yerinde ve gönüllü dönüşüm esasıyla her yıl 300 bin olmak üzere 5 yılda 1 milyon 500 bin konutu dönüştürmek ve ülkeyi depremlere hazır hale getirmek için canla başla çalıştıklarını söyledi.

Konya’ya yapılacak projeler hakkında da bilgi veren Bakan Kurum, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sahibata Şükran Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi için çalışmalarımıza başladık. Şimdi buradan ilk kez açıklıyorum, 116 dükkan ve 182 iş yeri inşaatının ihalesini önümüzdeki pazartesi yapıyoruz. Hızlıca da temellerimizi atıyoruz. Obrukhan, Zazadin Kervansarayı, Yukarı Hamam ve Eski Gazi İlkokulu restorasyon çalışmaları için belediyelerimize 23 milyon lira hibe desteği sağladık. Tarihi değerlerimizi korumanın yanı sıra doğal alanlarımızı da göllerimizi de koruyoruz. Konya Büyükşehir Belediyemizle birlikte Beyşehir Gölü’müzü temizlemek için harekete geçtik. Bilim adamlarımızın desteğiyle çalışmalarımıza başladık. İnşallah 2021 yılında Beyşehir Gölü’müzü tamamen temizlemiş olacağız. Bunun yanı sıra uluslararası finans kaynaklarıyla yatırım bedeli 1 milyar 280 milyon lira olan altyapı projelerini 2020 yılı içinde başlatacağız”dedi.

Konya Valisi Vahdettin Özkan, Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı ve MHP Konya İl Başkanı Remzi Karaarslan da birer konuşma yaparak projelerin hayırlı olmasını diledi.


İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: