Kanal İstanbul İmar Değişikliği Bir Köyü Mağdur Etti

Kanal İstanbul İmar Değişikliği Bir Köyü Mağdur Etti
Kanal İstanbul İmar Değişikliği Bir Köyü Mağdur Etti

Şamlar Köyü’nün 2 milyon metrekarelik merasının da imara açılarak ranta kurban edildiği ortaya çıktı. CHP’li İBB Meclis Üyesi Nadir Ataman, “Meraya lüks konut ve AVM yapılmasının önü açılmış oldu. Köylünün ortak malı birilerine peşkeş çekilecek” dedi.

Yapılan değişikliklerle Arnavutköy’e bağlı Sazlıbosna Köyü’nün ortak malı olan 1 milyon metrekarelik mera arazisinin “hülle” ile köylünün elinden alınıp önce Hazine adına tescil edilip ardından Toplu Konut İdaresi’ne (TOKİ) geçtikten sonra “konut ve ticaret” imarına açıldığı ortaya çıkmıştı. Şamlar Köyü’nün 2 milyon metrekarelik merası da aynı yöntem ile imara açıldı.

Kanal İstanbul projesi nedeniyle iptal edilen Sazlıdere Barajı’nın yanı başında bulunan, kanal manzaralı meraların ranta kurban edilmesine CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclis Üyesi Nadir Ataman tepki gösterdi. Cazibe merkezi olacak diye meraların ranta kurban edildiğine dikkat çeken Nadir Ataman:

”Sazlıbosna’da 1 milyon metrekarelik araziden sonra Şamlar Köyü’nün 2 milyon metrekarelik arazisi aynı hülle yolu ile ranta kurban edildi. Kanal İstanbul projesinin önünde hiçbir engel durmuyor. Köylünün ortak malı önce Hazine’ye, oradan TOKİ’ye geçiyor. İmar planı yapıldıktan sonra TOKİ’nin kime satacağı belli değil. Arazilere imar planlarında konut ve ticaret fonksiyonu verildi. Meraya lüks konut projeleri ve AVM yapılmasının önü açılmış oldu. Rant uğruna birilerine peşkeş çekilecek. Köylüler de Kanal İstanbul projesi nedeniyle geçim kaynakları olan tarım ve hayvancılığın biteceğine dikkat çekerek, “Meralarımız betonlaşır” diyerek tepki gösterdiler.”

Sazlıbosna Köyü’nün 1 milyon metrekarelik mera arazisinin “hülle” ile köylünün elinden alınıp “konut ve ticaret” imarına açılmasının ardından Şamlar Köyü’nün 2 milyon metrekarelik merası da aynı yöntemle imara açıldı.


İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: