Başkan Tunç Soyer’den 60 Yeni Otobüs Siparişi Daha

Baskan Soyerden Yeni Otobus Siparisi
Baskan Soyerden Yeni Otobus Siparisi

Başkan Tunç Soyer, “Toplu ulaşımın her alanında standartları yükseltmek, yurttaşlarımıza çok daha nitelikli hizmet vermek için pek çok yatırımı hayata geçiriyoruz. ESHOT’a 67, İZULAŞ’a 16 olmak üzere toplam 83 otobüs almıştık. Kısa süre önce son derece uygun koşullarla 304 otobüs alımı daha yaptık. Burada sözleşmeden doğan ‘yüzde 20 iş artışı’ hakkımızı da kullandık ve aynı avantajlı koşullarla siparişimize artı 60 otobüs daha ekledik” dedi.

Engelli yurttaşlarımız sosyalleşecek
Bir büyükşehir belediyesi olarak Türkiye’de ilk kez yalnızca engellilere hizmet verecek dört adet özel yapım otobüsü de İzmir’e kazandıracaklarını söyleyen Soyer, “Toplu ulaşım olanaklarını ve konforunu artırma hedefiyle çalışırken bir yandan da yaya, bisikletli ve engelli ulaşım olanaklarını artırmaya gayret ediyoruz. Bu dört yeni özel yapım otobüs, diğer 364 otobüsümüzle birlikte kentimize teslim edilecek. Böylelikle yeni aldığımız 447 arasın sayısı 451’e ulaşacak. Her biri 7’şer tekerlekli sandalyeli yolcu kapasitesine sahip bu otobüslerimiz sayesinde engelli hemşerilerimizin toplu ulaşımdan yararlanma olanağı çok çok artacak. Bunların servis güzergâhlarını ve çalışma saatlerini engelli derneklerimizle birlikte planlayacağız. Bu araçları kullanacak şoförlerimiz sabit olacak ve engelli vatandaşlarımızla aralarında birebir iletişim kurulacak. Engelli hemşerilerimiz de yollarda kalmayacak, beklemeyecek, kolaylıkla kent içi erişimini yapacak ve eminim çok daha fazla sosyalleşecek” şeklinde konuştu.

500 yeni otobüs hedefine ulaşılıyor
Başkan Soyer, ilk döneminde İzmir’e 500 yeni otobüs kazandırma sözü verdiğini hatırlatarak “2,5 yıl gibi kısa bir sürede, üstelik de pandemi nedeniyle ekonomik koşulların ağırlaştığı bir dönemden geçmemize rağmen söz verdiğimiz otobüslerin tamamına yakınını almış olacağız. Bunu hızlandırmamızın en temel nedeni, toplu ulaşımda çok daha konforlu bir hizmet sunmak ve bulaş riskini minimize etmektir” şeklinde konuştu.


İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: