Evinizin Emlak Vergisi Yükselmiş Olabilir

Emlak Vergisi
Emlak Vergisi

Her dört senede bir mülk sahiplerini yakından ilgilendiren emlak vergisi değerleri yeniden hesaplanıyor. Haus İstanbul Gayrimenkul Kurucusu Sercan Göller, değerleme dönemlerinde dikkat edilmesi gereken konu başlıklarını, mülk sahibi haklarını ve değerlemenin nasıl yapıldığı ile ilgili önemli bilgileri aktardı.

Lüks Konut Uzmanı Sercan Göller; emlak vergisi artışları ile ilgili hazırlıklı olmak için mülk sahiplerinin muhtarlıkla iletişime geçerek evlerinin emlak değerini öğrenmelerinin önemini vurguladı. Göller, konuyla ilgili şunları söyledi:
“Tüm mülklerin emlak değeri, arsa metrekare birim değerinin ve inşaat maliyetinin metrekare birim fiyatının toplamından oluşuyor. Bu emlak vergisi değerleri, bazı bölgelerde 10 katına kadar artış gösterebiliyor. Haziran ayı başından itibaren muhtarlıklarda mülklerin yeni arsa değerleri askıya çıktı.

Bağlı bulunduğunuz muhtarlık ile iletişime geçerek mutlaka evinizin emlak değerini öğrenmelisiniz. Öğrendiğiniz bu değerin çok olması durumunda itiraz edebilirsiniz. 31 Temmuz’da dolan itiraz süreleri, adli tatilden dolayı 7 Eylül’e kadar uzatıldı. Bu sayede vergi mahkemelerinde dava açabilirsiniz. Evinizin değeri fahiş oranda artmışsa ve itiraz etmezseniz önümüzdeki dört sene için bu bedeli ödemeyi kabul etmiş sayılırsınız.”

“Arsa ve arazi değerlemelerinde bölgedeki kamu hizmet alanları önemli” Göller, arsa ve araziler için belirlenen emlak vergisi değerlemeleriyle ilgili şunları ekledi:

“Arsa ve arazi için emlak değerlerini belirleyen komisyonlar; değer takdiri gerçekleştirirken arsa veya arazinizin bulunduğu bölgedeki yol yapımı, toplu taşıma imkanları gibi kamu hizmetlerinin, o bölgenin gayrimenkul değerlerine olumlu yansıyacak alanlarını da göz önünde bulundurarak değerleme yapıyorlar. Konut ve sanayi bölgelerinde önemi artan yerlerin de bu yükselen değerlerini dikkate alıyorlar.”

Lüks Konut Uzmanı Sercan Göller, ayrıca emlak vergisi değerinin mülk satışlarında devlete ödenecek tapu harcı hesaplamalarında da önemli olduğuna dikkat çekti.


İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: