TOKİ Sosyal Konut Başvurusuna İlişkin En Çok Merak Edilen Sorular

Sosyal konut
Sosyal konut

TOKİ Sosyal Konut Başvurusuna ilişkin en çok merak edilen ve sorulan soruları sizler için değerledik. TOKİ 250.000 Sosyal Konut kampanyasına ilişkin sıkça sorulan soruları cevapladık.

1-Başvuru aşamasında konut tipi seçilebilecek mi?

Başvurular, konut tipi 2+1 ve 3+1 ayrımı olmadan proje bazında başvuru yapılacaktır. Hak sahiplerinin konut tipleri ihale yapıldıktan sonra gerçekleştirilecek olan ”konut belirleme kurası”ile belirlenecektir.

2-250.000 Konut Projesinde hane halkına farklı kişiler iki ayrı farklı projeye başvuru yapabilir mi?

250.000 konut projesinde hane halkı adına, yalnızca bir adet başvuru yapılabilecektir. Her iki eşin de başvuru yapması durumunda başvuruların tamamı geçersiz sayılacaktır.

3-Her ilden başvuru yapılabilir mi?

Banka şubelerinden başvuru yapacak olanlar, sadece projenin bulunduğu ildeki yetkili şubelerden başvuru yapabilirler. Ancak E-Devlet üzerinde şartların taşınması şartı ile istenilen yerden başvuru yapılabilir.

4-Başvuru şartları geçerliliğinde hangi tarih esas alınacaktır?

Gelir, konut olmama, ikametgah, yaş şartlarını başvuru tarihinde taşıması gerekmektedir. Daha sonraki değişiklikler dikkate alınmayacaktır.

5-Başvurumuz kabul edildi, İban  para yatırcağım hesabın benim adıma olması şart mıdır?

Başvurunuz kabul edildi ve ödeme yapma mesajınız geldiğinde herhangi bir hesaptan hesabınıza  para yatırabilirsiniz. Para yatırdığınız hesabın illa ki sizin adınıza olması gerekmiyor.

6-Toki Başvurusunda engelli kategorisinde rapor vb. sormadı, engelli raporumu nasıl belirteceğim?

TOKİ Başvuru sırasında belge istemiyor, eğer kurada hak sahibi olursanız belgeleriniz o zaman istenecektir.

7-Peşinat eve geçincemi yoksa ilk başta mı veriliyor?

Kurada hak sahibi olduğunuzda sözleşme yapılacaktır. Sözleşme yapılma aşamasında sözleşme imzalandıktan sonra ödemeniz başlayacaktır. %10 peşin kalan 240 ay vade ile ödemeleriniz başlayacaktır.

 

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*