Döviz ve Faiz Yönünü Gayrimenkule Çevirdi

Döviz ve Faiz
Döviz ve Faiz

Döviz ve Faiz Gayrımenkul sektörüne 130 milyar dolar seviyelerine erişerek kriz beklentisine yatan döviz hesapları, kaybettiği zaman ve rantı gayrimenkulde telafi etme şansına sahip. 5,50 – 6,00 seviyesinde döviz alıp bekleyenlerin zararını giderebileceği yön  gayrimenkulü gösteriyor. Bu rotaya girmeyenler 5,00 – 5,50 bandını test ederlerken gayrimenkul fiyat avantajlarını kaçırabilirler. 

Çünkü uluslararası gelişmelerde anormal bir durum olmadıktan sonra döviz yönünü aşağı gösterirken ortaya çıkabilecek oynaklıklar ise ; döviz satışı için fırsat olacak.

 Faiz Oranları yönü gayrimenkule çevirdi.
%25’e yakın mevduat faizleri veya yüksek kâr payı yatırımlarını değerlendiren rant sahipleri bugün hızla %20’lerin altını test ediyor. Bu hızla gider ise yakında  %1,75 leri göreceğiz. Faiz ve Kar payı gelirlerinin yönü pazarın % 40’lara varan değerlerde gerisinde kalan gayrimenkul pazarında olacak. Bu durumu % 99’lar ile destekleyecek mortgage faiz oranları daha güçlü hale getirecek.
 
İnşaat sektörüne tüketici lehine beklentilerin kırılması için katkı payları ile %99’ların %75’ler seviyesine çekilmesi yönünde öneride bulunuldu. Gayrimenkul ihtiyaç sahiplerinin ve yatırımcıların pazarda “psikolojik desteğe“ ihtiyacı var. Gayrimenkul Psikolojisinin pazara geri gelmesi için “üzerimizdeki ölü toprağını atmaya ihtiyacımız var“, Gelin pazarı şenlik yerine çevirelim. Bu uygulama Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yönlendirmesi ile GYODER, KONUTDER, İNDER, Emlak Konut GYO ve TOKİ projeleri ile kapsamında sektöre örnek olacak şekilde geniş çerçevede tutulabilir.
Bununla birlikte, 80 ilden talep gören altına yönelimin rotasının gayrimenkul’e yönelebilmesi için sektör paydaşlarını çözüm geliştirmeye davet ediyorum.
 
Sonuç Olarak; Proje geliştiriciler, İnşaat sektörü paydaşlarını “Dövize Kur ve Mortgage Faiz“ çalışması yapmaya davet ediyor. Elinde Döviz ile bekleyen, faiz ile süreci yürütenleri Gayrimenkul Alımına davet ediyorum.

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: