Ankara’da nakitle ulaşım dönemi bitiyor

Ankarada nakitle ulaşım
Ankarada nakitle ulaşım

Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü, başkentte hizmet veren özel toplu taşıma araçları arasında yer alan 199 Mavi Özel Halk Otobüsleri’nde (ÖHO) de ‘Ankara Kart’ uygulamasını 2 Eylü itibariyle hayata geçiriyor. Ankara Kart’ın ÖHO’larda geçerli olmasıyla birlikte başkentte tüm toplu taşıma araçlarında tek kartla ulaşım dönemi başlayacak ve nakit ödemeyle ulaşım dönemi sona ermiş olacak.

Ankara’da ulaşım ücretlerine yaklaşık %30 zam yapılması sonrasında vatandaşlar sosyal medya platformu twitterda zamlı fiyatlara tepki gösterdi. EGO Genel Müdürlüğünün belirlediği yeni tarife oranlarına göre, 2,5 lira olan Ankarakart bir biniş ücreti 3 lira 25 kuruş, 3 lira olan “kullan at” bilet bir biniş ücreti ve kredi kartı ile biniş ücreti 4 lira olarak belirlendi. Öte yandan, 1 lira olarak uygulanan 75 dakikalık tam Ankarakart transfer ücreti, EGO otobüsleri, Ankaray, Metro, Teleferik, Özel Toplu Taşıma Araçları (ÖTA) ve Mavi Özel Halk Otobüsleri’nde (ÖHO) 1 lira 60 kuruş olurken, indirimli Ankarakart transfer ücreti 25 kuruştan 75 kuruşa yükseldi.

Büyükşehir Belediyesi, 1 lira 75 kuruş olan öğrenci indirim tarifesinde ise değişiklik yapmadı. Ayrıca, EGO Genel Müdürlüğünün önümüzdeki günlerde hayata geçirmeyi planladığı yeni uygulama ile öğrenciler, 60 liraya alacakları 200 binişlik öğrenci EGO abonman kartı ile seyahat edebilecek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*