İzmir’de Dükkân kapatan kapatana!

İzmirde Dükkân kapatan kapatana
İzmirde Dükkân kapatan kapatana

Esnafın en büyük sorunu dükkân kiraları

Ekonomik bunalım sürerken İzmir’in en işlek bölgelerinde birçok işyeri kepenk kapattı. Türkiye son yılların en büyük ekonomik krizini yaşıyor. Özellikle dövizle kira ödeyen esnaf, ya kepenk kapatıyor ya da kredi batağına saplanıyor.

İzmir’in metropol ilçeleri Konak, Buca, Bornova, Karşıyaka’da işlek caddelerde bulunan iş yerlerinin peş peşe kapatması ya da el değiştirmesi, krizin en büyük göstergesi. Aralarında büyük firmaların da bulunduğu birçok işyeri, son dönemde ticari faaliyetlerini sonlandırdı. Bazı esnaf ise, krizin banka kredileriyle aşmaya çalışırken, önümüzdeki aylarda yeni iflasların yaşanması bekleniyor. Dükkan kapatanlarda ise en çok kıyafet mağazaları, 3. Sınıf kahveciler, kuyumcu ve kuaförlerin olması dikkat çekti. Konu hakkında görüştüğümüz İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, “Kira artış oranları reel ekonominin yukarısında kaldığı için dükkanlar boş kalıyor.

İzmir’de birçok yerde çok önemli konumlarda bulunan bölgelerde insanlar kira ödemekte zorlanıyorlar. 20 bin TL’lik bir dükkan tuttuğunuzda, yüzde 25 gibi bir stopajı var. Esnaf da bunu ödemekte zorluk çekiyor. Stopaj kısımları, vergiler kısımlarında bazı muafiyetler sağlanırsa, esnafımız biraz daha rahat eder. Mal sahipleri de düzenli kira ödeyen müşterileri varsa bunlarda çok yüksek fahiş fiyatlar uygulamamalı. Bazı mal sahipleri, günümüz şartlarını gözetmeden fiyat artışları yapıyor. Hal böyle olunca işyerleri boş kalıyor. Kiraya veremiyor. Esnaf da buraları tutmaya cesaret edemiyor. Kira fahiş oranları reel ekonominin yukarısında kaldığı için dükkanlar boş kalıyor.

Mal sahipleri ne yapılmalı?

Mevcuttaki ekonomiyi takip etmeli. Alım gücüne bakılmalı. Uzman emlak danışmanlarına danışırlarsa dükkanların boş kalması belli oranda önlenebilir. Türkiye’nin gayrimenkul sektörü, birinci lokomotif sektörü. Gayrimenkul sektörü hareketlendiği taktirde 350-400 iş kolu hareketleniyor. Hükümet bu anlamda gayrimenkul sektörünü canlandırıcı mevduat faizlerini düşük tutmak, dövizin aşağıda tutması ve konut kredilerin aşağıda bulundurması gerekir. Stopaj vergilerini aşağıya çekmesi gerekir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*