Boğaz’da 10 milyar TL değerinde satılık 71 yalı

bogazda
bogazda

Boğazda 366’sı tarihi eser niteliğinde olan toplam 622 yalının 71 tanesi şu an satılık. 2 milyon dolardan 95 milyon dolara kadar değişen rakamlarda satış fiyatı bulunan 71 yalının istenen fiyatlardan toplam değeri 10 milyar lirayı buluyor.

Satılık yalılar içinde en yüksek bedele sahip olan Rumelihisar’ındaki Tophane Zeki Paşa Yalısı 4 bin metrekarelik arsa içinde Fransız mimar Alexandre Vallury tarafından barok usulde inşa edildi. 510 metrekarelik oturum alanı üzerinde 5 katlı olarak inşa edilen yaklaşık 110 yıllık yalının her katta beşi deniz gören altı odası, bir büyük salonu, bir tuvaleti ve bir mutfağı bulunuyor. Bodrum hariç 4 ana kattan oluşan yalıda toplam 23 oda, 5 salon ve 8 banyo bulunuyor.

Gayrimenkul uzmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran’a göre Avrupa yakasında Bebek ve Yeniköy yalıları ile Anadolu yakasındaki Vaniköy, Kandilli ve Anadolu Hisarı’ndaki yalılara hem Türk yatırımcılar hem de yabancı yatırımcılar daha çok ilgi gösteriyor.

Boğazdaki yalıların her sene yüzde 10’u kadar bir miktarının satışta olduğunu belirten değerli konut uzmanları bunun sebeplerinin en önemlilerinin vefat nedeniyle miras paylaşımı olduğunu, bunun yanı sıra ekonomik sebeplerle satışa çıkartılan yalıların da önemli sayıda olduğunu söylüyorlar.


İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: