Ayder Yaylası’ndaki Kentsel Dönüşüm Çalışmaları Hız Kazandı

Ayder Yaylasındaki Kentsel Dönüşüm
Ayder Yaylasındaki Kentsel Dönüşüm

Ayder Yaylası’nda kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında alt yapı, yol ve otopark çalışmaları Korona virüs salgını sürecinde yöreye turistlerin de gelmemesi nedeniyle hız kazandı.

Ayder Yaylası’nda alt yapı çalışmalarının Haziran ayında bitirilmesi planlanırken çalışmalar yoğun bir şekilde gece saatlerine kadar sürdürülüyor. Maksimum 2 katlı olması planlanan bin 700 araç kapasiteli otoparkında kısa sürede tamamlanarak yerli ve yabancı turistlerin hizmetine açılması planlanıyor.

2 YIL ÖNCE HAREKETE GEÇİLDİ

Ayder Yaylası için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2 yıl önce bir Rize programında “Ayder’i kirlettik, rezil ettik” ifadelerini kullanmasının ardından harekete geçildi. Ardından yürütülen çalışmalar kapsamında TOKİ öncülüğünde 5 bakanlığın ortak uygulayacağı Ayder Yaylası Kentsel Dönüşüm Projesi hazırlandı. En fazla 2 katlı yapıların inşa edileceği projede altyapı ve ulaşım sorunları çözülecek.

1987 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla ‘turizm merkezi’ ilan edilmesinin ardından kaçak ve beton yapıların artmasının önüne geçilemediği Ayder Yaylası, proje sayesinde doğal güzelliğine tekrar bürünecek. Projeyle birlikte yaylaya araç girişinin sınırlandırılması hedeflenirken, bölgeye gelen yerli ve yabancı turistler 750 kapasiteli katlı otoparka araçlarını bırakabilecek.

Otel, pansiyon alanları, seyir terası ve kamp bölgelerinin belirlenen projede Ayder Yaylası’ndan bölgedeki diğer yaylaları geçmek isteyenler için de alt kodda çift yönlü yeni bir yol yapılacak.


İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: