Binali Yıldırım’dan tüm İzmirlilere çağrı!

Binali Yıldırım yanan araziler
Binali Yıldırım yanan araziler

Binali Yıldırım, İzmir’deki orman yangınının çıkış nedeniyle ilgili soruşturmanın devam ettiğini, ilk bulgulara göre sabotaj ihtimalinin düşük olduğunu belirtti. Binali Yıldırım, İzmir Valisi Erol Ayyıldız ve Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç ile yangında zarar gören bölgeyi helikopterle havadan inceledi.Binali Yıldırım yanan alanların ağaçlandırılması için 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde herkesin arazide buluşması için çağrıda bulundu.

‘İzmir’de ileri geri laflar oluyor’

Menderes ilçesinde 2 yıl önce yanan ve Orman Genel Müdürlüğü tarafından ağaçlandırılan bölgeyi de inceleyen Binali Yıldırım, İzmir Valiliğinde gazetecilere açıklamalarda bulundu. İzmir’in Karabağlar ilçesinde başlayıp 3 ilçeye sıçrayan yangına 20 helikopterin müdahale ettiğini, yangın bölgesinde 400 ton ile bin 600 ton arası kapasiteli havuzların etkin kullanıldığını ifade eden Yıldırım, Tokat’tan İzmir’e kadar olan bölgeden sevk edilen 237 arazöz, 45 su taşıma aracı, 29 müdahale aracının görev yaptığını, belediyelere ait 95 itfaiye aracının da destek olduğunu aktardı. İzmir’de önceki yıllarda yanan alanlarda yapılan çalışmalara ilişkin fotoğrafları gösteren Binali Yıldırım, “Menderes’te 2017 yılında yangın çıktı. Burada 1 milyon 800 bin ağaç dikilmiş. Ormanlaştırma çalışmaları devam ediyor” dedi.

Yangınla ilgili İzmirlilerin kafasına karıştırmaya yönelik söylentileri ortadan kaldırmak için alana geldiklerine değinen Binali Yıldırım, “İleri geri laflar oluyor, bilen de bilmeyen de konuşuyor. ‘Görevli, resmi elbiseyle yangını büyütmek için ormanı yaktı.’ diye haberler çıkıyor. Halbuki rüzgarın yönünü değiştirmek için ters yangın metodu diye bir şey var” dedi.

24 Kasım da seferberlik zamanı

Binali Yıldırım yanan alanların ağaçlandırılmasıyla ilgili de şunları söyledi: “24 Kasım Öğretmenler Günü’nde İzmir’in bütün öğretmenlerine, öğrencilere, herkese çağrımız var. 9 Eylül’de bunun duyurusunu yapacağız. 24 Kasım’da arazide olacağız. İzmir’in dağlarında tekrar yeşillerin görülmesi, çiçeklerin tekrar açması hepimizin ortak geleceğidir. 9 Eylül İzmir’in kurtuluş günü vesilesiyle ‘İzmir’de 800 bin öğrenci fidan oluyor’ sloganıyla bu kampanyamızı da başlatmış oluyoruz. Karabağlar, Urla, Seferihisar, Menderes’te ağırlıklı olarak fidan dikimini gerçekleştireceğiz. İzmir’de yangın söndürüldü ama orman işçilerinin mesaisi henüz bitmedi. İzmir’in Karabağlar ilçesinde başlayan, kuvvetli rüzgarın etkisiyle Menderes ve Seferihisar’a kadar sıçrayan orman yangınını kontrol altına almak için çalışan Orman Genel Müdürlüğü ekipleri, hem rüzgar hem de zor arazi şartlarına karşı mücadele verdi. Kimi zaman yaralanan kimi zaman uykusuz kalan ekiplerin 2 gün 5 saat süren mücadelesi, 20 Ağustos Salı günü akşam saatlerinde başarıya ulaştı ancak nöbetleri halen devam ediyor. Köz halinde bulunan köklerden yangının tekrar parlamaması için nöbet tutan ekipler, bir yandan da soğutma çalışmalarını sürdürüyor”dedi.


İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: