Arazi alırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar

Arazi alırken
Arazi alırken

Remax Yeditepe Arazi Geliştirme Direktörü Mert Başaran gayrimenkul sektörü hakkında kritik açıklamalarda bulundu. Bloomberg HD’nin canlı yayını sırasında açıklamalarda bulunan Mert Başaran, sektör içerisinde yaşanan en büyük sorunun fizibilitenin tam olarak gerçekleşmeden inşaatta kar olacağını gören iş adamlarının yatırımda bulunması ve bazı bölgelerde konut stoğunda patlama yaşanması olarak ifade etti.

Yatırımcıların bu dönem içerisinde piyasanın hızlanmasından kaynaklı olarak sürece katılım gösterdiklerini ve kazanç elde ettiklerini dile getiren Başaran, son 3-4 senedir yatırımcıların konut sektöründen eskisi kadar çok kazanamadıklarını belirtti. Bu durumun da genç nüfusun etkisi ile zamanla eski haline döneceğini anlattı. Stokların 2 sene içinde tükeneceğini söyleyen Başaran, halihazırdaki durumun arazi yatırımlarının da çoğalmasına sebep olduğunu ve memur kesimin de farklı bir yöntem arayışına girdiğini dile getirdi.

Arazi danışmanlık hizmeti ile Remaxyeditepe olarak ortalama 10 senedir key account müşterilerine 20.000 TL ile 200.000 TL arası perakende müşterilere sunmaya başladıklarını anlattı. Gayrimenkul yatırımlarının dolardan daha çok kazanç getirdiğini ifade eden Başaran, insanların bu sektöre yönelmemelerinin sebebinin kazancın uzun vadede elde edilmesinden kaynaklı olduğunu belirtti. Arsa yatırımı için en az 5 sene, önerilen süre olarak ise 10 sene beklenmesi gerektiğini söyleyen Başaran, arazi yatırımında 5 senede %25 kazanç elde eden bir bölgenin ikinci 5 senede geometrik olarak ikiye katlanacağını ve %100 seviyesine kadar kazanç elde ettirebileceğini anlattı. Ayrıca Bursa, Çanakkale, Kocaeli gibi şehirlerde doğru arsa yatırımlarının İstanbul’a göre çok daha fazla kazandırdığını ifade etti.

Yatırımcılara arsa satın alırken dikkat etmeleri gereken noktalarda tavsiyeler veren Mert Başaran,takip edilmesi gereken en önemli noktanın devletin yapacağı yatırımlar olduğunu söyledi. Devletin hangi bölgelerde yatırım yapacağının takip edilmesi sonucunda çok az paralar karşılığında büyük arazilerin alınabileceğini ve seneler sonra bu arsalar üzerinden kat kat kazanç elde edilebileceğini belirtti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*