Kurdaki hareketlilik konut kredisi faizlerini etkiler mi?

Kurdaki hareketlilik
Kurdaki hareketlilik

Dolar kuru 5.85’e dayanırken borsa yaklaşık %2 kayba uğradı.

Türkiye’nin Suriye’de gerçekleştireceği operasyonun bölgede jeopolitik endişeleri tetiklemesi ve ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’yi ekonomisini yok etmekle tehdit etmesinin ardından beş haftanın en yüksek seviyesine gelen dolar/TL, öğleden sonra Donald Trump iki ülke ilişkilerini savunan açıklamaları ile geriledi.

Dolar kurunda yaşanan sert yükseliş kredi kullanmak isteyen vatandaşları korkuttu. Geçen sene yaşanan kur krizinin ardından bir kaç gün içinde bankaların kredi faiz oranları rekor seviyede yükselmişti. Konut kredisi faiz oranları ortalaması yüzde 2.68’e kadar çıkarken birçok bankanın tabela konut kredileri %3 ve üzerine ulaşmıştı.

Uzmanların görüşlerine göre jeopolitik gelişmelere oldukça duyarlı olan dolar/TL’de haber akışına bağlı olarak dalgalanmaların sürmesi bekleniyor. Kurda beklenmeyen yönde çıkışların yaşanması durumunda Merkez Bankası’nın Ekim ayı politika faizlerinde yeniden tedbir amaçlı artışa gidebileceği öngörülüyor. Söz konusu olumsuzlukların yaşanması durumunda 15 ayın ardından en düşük seviyeye inen konut kredisi faiz oranlarının yeniden artış ivmesine dönmesi mümkün.

Dolar kuru bugün sabah itibariyle 5.85 seviyesinde seyrediyor.

Gelişmeler sonrasında dün dolar kuru 5.85’e dayanırken borsa yaklaşık %2 kayba uğradı. Trump’ın akşam saatlerinde gelen ikinci açıklaması sonrasında ise dolar kuru 5,80’in altına geriledi. Borsa İstanbul bugünkü kayıplarını telafi ederken; 101.200 puan seviyelerinden 102. 200 puan seviyelerine yükseldi.

Bankaların güncel olarak konut kredisi faiz oranları ortalaması yüzde 1.49 seviyesinde. En uygun konut kredisi faiz oranı kamu bankalarının kampanyası dahilinde uygulanan %0.99 düzeyinde. Özel bankalarda ise en düşük konut kredisi %1.11’e kadar geriledi. Eylül ayında 26 ayın ardından tek haneye düşen enflasyon oranı sonrasında güncel olarak enflasyon endeksli konut kredisi faiz oranları da yüzde 0.96’ ya geriledi.

En uygun konut kredisi üzerinden 200.000 TL tutar konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin 10 yıl vadede aylık taksitleri 2.850, 15 yıl vadede ise 2.385 TL’ ye karşılık geliyor. Kredinin 10 yıl vade için toplam geri ödemesi 342.000 TL, 15 yıl vade için de 430.00 TL’ ye denk geliyor.

 İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*