ESHOT’un 2020 bütçesi oy çokluğuyla kabul edildi

ESHOT
ESHOT

ESHOT Genel Müdürlüğü’nün 2020 yılı gider bütçesi oy

çokluğuyla kabul edildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi 2020 yılı Performans Programı ve 2020 – 2024 yıllarını kapsayan Stratejik Plan’daki hedeflerle uyumlu olarak hazırlanan bütçede, gider kalemleri toplamı 1 milyar 444 milyon 576 bin TL olarak hesaplandı. Kurumun gelirinin ise 1 milyar 42 milyon 307 bin TL olması öngörüldü. İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi, ESHOT’un gelir bütçesini ise oy çokluğuyla kabul etti.

ESHOT’un 2020 programında doğa dostu yatırımlar dikkat çekiyor. Önümüzdeki yıl İzmir Büyükşehir Belediyesi otobüs filosunu 20’si elektrikli toplam 100 adet otobüsle güçlendirecek. Bisiklet ve diğer bireysel motorsuz araçların toplu taşıma ile uyumu sağlanacak ve farklı hatlardaki otobüslerde seyahat edebilme olanakları artırılacak.

ESHOT elektrik tüketiminin %62’sini güneşten sağlayacak
ESHOT Gediz Ağır Bakım Tesisleri’nde bulunan çatı tipi güneş enerjisi santrali (GES), kurulacak iki yeni santral ile güçlendirilecek. Yaklaşık 1,5 megavat gücündeki GES santrali ile yıllık 2 milyon 250 bin kilovat saat elektrik üretilerek, yıllık 1 milyon 600 bin TL’lik tasarruf sağlanacak. Ayrıca Karşıyaka Ataşehir ve Buca Adatepe garajlarına da iki ayrı GES kurulacak. Her biri 1 megavat gücündeki iki santralle yaklaşık 3 milyon kilovat saatlik elektik enerjisi üretilecek. Böylece, Gediz Ağır Bakım Tesisleri ile birlikte toplam değer 4 milyon 260 bin kilovat saaati bulacak. Tüm yatırımlar hayata geçirildiğinde ESHOT’un toplam elektrik tüketiminin yüzde 62’si güneşten elde edilecek.

Bin 536 otobüs ve 141 hizmet aracıyla görev yapan ESHOT, başta engelli ve dezavantajlı vatandaşlar olmak üzere herkesin toplu ulaşımdan en iyi şekilde yararlanabilmeleri için durak ve otobüs içi sesli ve görüntülü bilgilendirme sistemleri kuracak. Bunlarla uyumlu mobil uygulamalar geliştirilecek. Personelin eğitimine yönelik çalışmalar devam ederken; mevcut atölyelerin, garajların ve diğer tesislerin fiziki yapıları da iyileştirilecek.

İlan gelirleri artırılacak
Çevre ilçelerdeki toplu taşıma kooperatifleri, sıfır kilometre otobüslerle ve ESHOT denetimli olacak şekilde ulaşım sistemine dahil edilecek. Seferihisar’la başlayacak uygulama, önce Yarımada’daki diğer ilçeleri, ardından da tüm çevre ilçeleri kapsayacak şekilde genişletilecek.

ESHOT gelirlerini artırma hedefi çerçevesinde kuruma ait otobüslerdeki ve duraklardaki reklam alanlarını, 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu’na göre kiralayacak.

Hükümetten iki önemli istek
Belediye Meclisi’ndeki bütçe görüşmelerinde, ülke ekonomisinin durumu ve özellikle girdi maliyetlerine yapılan zamlar nedeniyle toplu ulaşım maliyetlerinin artması da gündeme geldi. CHP’li meclis üyeleri, daha ucuz taşımacılık yapabilme yolunda çok önemli iki talebin, AKP’li üyeler aracılığıyla hükümete iletilmesi yönünde beyanda bulundu. Toplu taşımacılıktaki en büyük gider kalemlerinden birinin akaryakıt olduğuna dikkat çekilirken, akaryakıt giderlerindeki KDV ve ÖTV tutarlarının toplu ulaşımda kaldırılması veya indirime gidilmesi istendi. Toplu taşımada ÖTV ve KDV alınmazsa, yolcu başına 54 kuruşluk indirim yapılabileceği vurgulandı.

Yasalar uyarınca toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanan emniyet mensupları, askeri personel, posta görevlileri, engelliler ve 65 yaş üstü vatandaşlar için de ilgili bakanlıkların ulaşım desteği sağlaması istendi. Örnek olarak da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yayımladığı, Ücretsiz Seyahat Kapsamında Yapılacak Gelir Desteği Ödemesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkındaki Yönetmelik gereği, belediyelerin denetiminde özel toplu taşıma araçları ile toplu taşıma hizmeti veren şirketlerde ücretsiz seyahat edenlere aylık araç başına yapılan yardımlar gösterildi.

Başkan Soyer: Yerel yönetim reform paketi şart
Oturumun sonunda bir kapanış konuşması yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, yerel yönetim alanında kapsamlı bir reform paketinin şart olduğunu söyledi.Tunç Soyer, “Yerel yönetim mevzuatı, belediyelerin yaptığı görevlere uygun biçimde değiştirilmesi lazım. Örneğin ÖTV’nin, KDV’nin düşürülmesi gerekiyor. Yetkilerin ve kaynakların artırılması gerekiyor. Sonuçta biz kentlerimize hizmet edeceksek, belli kısıtların kaldırılması gerek. Buna sadece bizim değil, hepimizin ihtiyacı var” dedi.

ESHOT Genel Müdürlüğü’nün 2019 yılı hizmetleri

1-HALK TAŞIT UYGULAMASI
29 Nisan 2019 tarihi itibariyle 06.00-07.00 ve 19.00-20.00 saatleri arası toplu ulaşımın yüzde 50 indirimli olacağı uygulama hayata geçirildi. Talep üzerine 1 Ağustos 2019 tarihi itibariyle sabah 06.00’da başlayan uygulama 05.00’e çekildi.

2-KADIN ŞOFÖR İSTİHDAMI
100 kadın otobüs şoförü istihdamı için ilana çıkıldı. Halen 24 kadın otobüs şoförü ESHOT bünyesinde görev yapıyor. Sınavları kazanan 18 kadın şoför adayının güvenlik soruşturmalarının sonucu bekleniyor.

3-ÇOCUK KART UYGULAMASI
Çocukların aileleri ile birlikte sosyal hayat içinde daha fazla zaman geçirmesi amacıyla; İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden sosyal yardım alan ailelerin 0-5 yaş arası çocukları ile birlikte kullanabileceği “Çocuk Kart Uygulaması” 1 Ağustos 2019’da hayata geçirildi.

4-BİSİKLET APARATLI OTOBÜSLER
60 adet olan bisiklet aparatlı otobüs sayısı, yapılan ihale sonrası 296’ya ulaşacak.

5-KATLANIR BİSİKLET UYGULAMASI
Bisikletli ulaşımı teşvik etmek adına otobüslerimize yoğun saatler (06.00-09.00 ve 16.00-20.00 saatleri) dışında katlanabilir bisiklet alımı 26 Ağustos 2019’dan itibaren başladı.

6-GÜNEŞ ENERJİLİ OTOBÜS DURAKLARI
Güneş enerjisi santralli kapalı durak yapımı ile ilgili ihale çalışmaları devam etmektedir.

7-YEŞİL BÖLGE UYGULAMASI
Belediyemiz projeleri arasında yer alan, kent merkezinde “karbon salınımının azaltılması” uygulaması kapsamında söz konusu bölgede ağırlıklı olarak düşük emisyonlu araçlarla hizmet verilmesi (tramvay, elektrikli otobüsler) sağlandı.

8-MUHTAR KARTI UYGULAMASI
Meclisimizin kararıyla muhtarların mesai saatlerinde toplu taşıma araçlarında ücretsiz seyahat etmesine yönelik Muhtar Kartı uygulaması hayata geçirildi. Kent genelindeki 1293 mahalle muhtarına Muhtar Kart dağıtıldı.

9-ÜCRET TOPLAMA SİSTEMİ
Elektronik Ücret Toplama Sistemi ihalesi gerçekleşmiş olup yüklenici firma ile 14 Kasım 2019’da sözleşme imzalandı.

10-ESHOT MOBİL UYGULAMASI
İzmirlilerin kişisel toplu ulaşım rehberi ESHOT mobil uygulama, yenilenen tasarımı ve içeriğiyle yayına alındı. Akıllı telefon ve tabletlere ücretsiz indirilebilen, kullanıcı dostu yeni mobil uygulama; seyahat planlamadan İzmirim Kart bakiyesi yüklemeye güzergâh değişiklikleri bildiriminden durak alarmına dek pek çok özelliğiyle toplu ulaşımda ihtiyaç duyulan tüm bilgileri sağlıyor. Ayrıca görme engelli yolcularımızın kullanımını kolaylaştıracak yeni uygulama çalışmaları devam ediyor.

PWA'lar ve Yerel Uygulamalar: Ne Seçilmeli
Tanıtım Yazıları

PWA’lar ve Yerel Uygulamalar: Ne Seçilmeli

Yerel Uygulamalar veya PWA’lar: Hangisi Daha İyi? Günümüzde mobil cihazları neredeyse her şey için kullanıyoruz: hatta 7Slots‘da klasik slot oynamak için bile kullanıyoruz. Ancak “PWA” […]

Tanıtım Yazıları

Raylı spot lineer armatürler

Raylı spot günümüz modern aydınlatmasında en önemli ışıklardan biridir. Hareket edebilme yeteneği, çeşitli ışıklar ve kolay kurulum, mimarların ve tasarımcıların bu lambayı çeşitli ofis, konut […]

POPÜLER LİNEER AYDINLATMA UYGULAMALARI
YAŞAM

Popüler Lineer Aydınlatma Uygulamaları

Lineer armatür, günümüzde dekoratörler arasında çok popüler olan ve iç tasarımcılar, mimarlar vb. arasında pek çok hayran bulan en yeni aydınlatma türlerinden biridir. Lineer aydınlatma, […]

hisse senedi nedir
Ekonomi

Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Borsada yatırım yapmak için en yaygın şekilde kullanılan yatırım enstrümanlarının başında hisse senedi geliyor. Oldukça kıymetli bir finansal varlık olan hisse senetleri borsa yatırım dünyasına […]

deprem sigortasi
Arsa-Arazi

Deprem Sigortası Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Aytekin Çelik, deprem sigortalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Taşınmazların tamamının zorunlu deprem sigortası kapsamında olmadığını […]

EGIAD
Ekonomi

EGİAD Afet Koordinasyon Kurulu Kurdu

17 Ağustos 1999 depremi, 2020 İzmir depremi, 10 ilde yıkıma yol açan Kahramanmaraş depremi tüm ülkede deprem gerçeğini ortaya koydu. Depremin yanında her yaz gerçekleşen […]

Emeklilik fonlari
Bankalar ve Faizler

Katılım Emeklilik Fonları Kazandırıyor

Katılım fonları için Genel Müdürü Ayhan Sincek, Katılım Emeklilik fonları 2022’de ağırlıklı getirisinin yüzde 76,7 ile sektörün üzerinde gerçekleştiğini belirterek, “Geçtiğimiz yıl iyi bir fon […]

Hisarlar
Arsa-Arazi

Hisarlar Sezonu Ege’de Açıyor

Türkiye’de ve dünyada tarım makineleri konusunda önemli bir ticaret hacmine sahip olan Hisarlar, 01-05 Şubat tarihlerinde gerçekleşecek Agroexpo İzmir Tarım Fuarı’na katılarak son ürünlerini beğeniye […]

E ticaret
Ekonomi

E-Ticaret 10 Yılda 50 Kat Büyüdü

Dijital mağazalar, 2013 yılında bir yılda yaptıkları toplam satışı, 10 yıl sonra 2023’te sadece 5 günde gerçekleştirecek. Türkiye’de alışveriş alışkanlıklarının değişmesiyle her yıl kendini geliştiren […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*