Tapu Harcı Gerçek Değer Beyanı ve Tapuda Ekspertiz Zorunluğu Kanunu İptal Edildi!

Tapu Harcı
Tapu Harcı

Vatandaş 10 Kat Daha Fazla Tapu Harcı Ödeyecekti!

Ev almak ve evini satmak isteyen kişileri yakından ilgilendiren tapuda gerçek değer beyanı ve konut satışında ekspertiz zorunluluğu hakkındaki kanun değişikliği iptal edildi. Tapu harcı düzenlemesi kanun teklifi metninden çıkarıldı.

Gayrimenkul alım satımlarında vatandaşın beyanı yerine tapu satışı için ekspertiz tarafından belirlenen gerçek değer beyanı hakkında yapılacak kanun değişikliği iptal edildi. Yüksek Tapu Harcı ve Emlak Vergisi Düzenlemesi İptal Edildi. TBMM Genel Kurulu oturumunda yapılan görüşmelerde tapu harcı için değişiklik öngören 30 ve 31. maddeler kanun teklifi metninden çıkarıldı. Konu hakkında meclis oturumunda açıklama yapan CHP’li Akif Hamzaçebi AKP milletvekillerine, “Herhalde bu maddeleri AKP’nin içindeki gizli CHP’liler koydu! Eğer bu maddeleri yasalaştırırsanız daha önceki siyasi partilerin yaşadığı gibi siz de ilk seçimde baraj altında kalırsınız” diyerek maddenin iptalini istemişti.

Ne yazık ki pek çok kişi satın aldığı evin gerçek değeri yerine tapuda rayiç bedeli üzerinden satış yapmayı tercih ettiği için devletin bu alanda büyük bir vergi kaybı bulunuyor. Aslında söz konusu yasal düzenleme devletin bu vergi kaybını önlemek için devreye alınmıştı. Ancak toplumdan büyük tepki çekmesinin yanı sıra ilk önce bazı il ve ilçelerde uygulanması, ülke geneline 4-5 senede yayılacağı gibi maddeler nedeni ile tepki çekmişti.

Söz konusu yasal uygulama ile bazı ilçelerde yaşayan vatandaşlar gerçek değer üzerinden satış yaptığı için yüksek tapu harcı öderken bazı ilçelerde yaşayan vatandaşlar ise rayiç bedel üzerinden satış yaparak düşük tapu harcı ödemeye devam edecek bu da haksızlık oluşmasına neden olacaktı.


İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: