TOKİ Kentsel Dönüşüm İşlemlerinde Bedel Tespiti Nasıl Yapılır?

TOKİ Kentsel Dönüşüm
TOKİ Kentsel Dönüşüm

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nca yapılan kentsel dönüşüm projeleri ile evleri yenilenmeye alınan vatandaşların merak ettiği bazı konular bulunuyor. Bu konulardan bir tanesi de evlerin, konutların, yapıların değer tespiti.

TOKİ KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİ

TOKİ kendi kurumsal web sayfası üzerinden bazı bilgilendirme açıklamalarında bulunuyor. TOKİ tarafından yapılan bu açıklamalardan bir tanesi de kentsel dönüşüm projeleri kapsamında yapılan değer tespiti noktasında. Bedel tespitinde hangi kriterlerin göz önünde bulundurulduğunu ifade eden TOKİ değer tespitine dair şu ifadeleri kullandı.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı Bedel Tespiti Açıklaması “Bedel tespiti, tapulu yapılar için arsa, bina ve eklenti olarak hesaplanırken kendisine ait olmayan arazi üzerinde tapusuz binası olanlara sadece enkaz (bina-yapı varsa ağaç) değeri üzerinden yapılır. Mülkiyeti yapı sahibine ait olmayan durumda, arsa/arazi için değil yapı için bedel takdir edildiğinden bedel; yapının metrekare büyüklüğüne göre değişmektedir. Bu hesaplar o yıla ait Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı Yaklaşık Birim Maliyetleri üzerinden, binanın yaşı, cinsi, eksik imalatı ve yapım tarzına göre yapılmaktadır.

 İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*