Nusaybin TOKİ Konutlarında Metre Kareler Yeniden Hesaplanıyor!

Nusaybin TOKİ Konutlarında
Nusaybin TOKİ Konutlarında

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Nusaybin’de yapımı tamamlanan 12 etapta; 5 bin 51 adet konut, 498 adet dükkân, 5 adet cami, 4 adet taziye evi ve 3 adet okul inşaatı yapılarak hak sahiplerine teslim edildi.

Ancak 1. Etapta yapılan konutlarda vatandaşlara yeteri kadar daire kalmaması üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Uzlaşma Komisyonu tarafından yapılan tüm vatandaşların sözleşmelerini Bakanlık merkezinde denetime aldı. Yaklaşık 4 aydır yapılan denetimler sonrası yıkılan evin karşılığından fazla metre kare verldiği tespit edilen vatandaşlara mektup aracılığıyla tebliğler gönderilerek fazla metre karelerdeki dairelerin anahtarlarını geri vermeleri tebliğ edilmeye başlandı.

BODRUM KATLARI YENİDEN HESAPLANIYOR
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Denetim ekibi tarafından yapılan değerlendirme sonrası Uzlaşma Komisyonu tarafından hesaplanan bodrum katlarının yeniden hesaplandığı bildirildi.

Bodrum katların tam metre kare üzerinden değil yarım metre kare üzerinden hesaplanması gerektiğini bildiren Denetim ekibi, 12 etapta yaklaşık Bin kişiye yakın vatandaşın bina hesaplamalarında yanlışlık yapıldığını ileri sürdü. Bodrum katlarını yarım üzerinden hesaplayan Denetim ekibi, vatandaşlara kura sonucu dağıtılan ve fazla metre kareye tekabül ettiği ileri sürülen çoğunluğu 90 metre karelik daireleri geri talep etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne gönderilen daire iptalleri PTT yoluyla vatandaşlara tebliğ edildiği öğrenildi.

TEBLİĞ ALAN VATANDAŞLAR RANDEVU YOLUYLA MARDİN’DE KURULAN KOMİSYONA DAVET EDİLİYOR
Öte yanda fazla metre kare verildiği ileri sürülen vatandaşlara son bir haftadır tebliğlerin geldiği öğrenildi. Tebliğler sonucu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileriyle görüşen vatandaşlar, Mardin’de kurulan Komisyonu arayarak randevu almaları ve sözleşmelerinin yeniden incelemeye getirmeleri gerektiği ifade edildi. Kovid-19 nedeniyle şuanda günlük 4 kişinin evraklarını incelemeye alan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Komisyonu, PTT yoluyla tebliğ alan vatandaşların mutlaka randevu almaları, randevusu olmayan veya randevu almayan vatandaşların Komisyona gelmemeleri istendi.

UZLAŞMA KOMİSYONUNUN SÖZLEŞMLERİ İPTAL EDİLİYOR
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Denetim Kurulu tarafından Nusaybin’de Uzlaşma Komisyonu tarafından yapılan sözleşmelerin bir bölümünü iptal ettiği öğrenildi. Bodrum katları veya başka sebeplerle fazla metre kare verildiği ileri sürülen sözleşmeleri incelemeye alan Denetim Kurulu, uygun gördüğü sözleşmeleri iptal etme yetkisine sahip olduğu bildirildi.

VATANDAŞLARIN BİR BÖLÜMÜ MAĞDUR OLACAK
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Nusaybin’de kurula Uzlaşma Komisyonu ile anlaşan vatandaşların bir bölümü yeni uygulamayla mağdur olacaklarını dile getirdi.

Tam yetkili Uzlaşma Komisyonu ile yapılan anlaşmalar sonucunda evlerine yerleştiklerini kaydeden vatandaşlar, bazı vatandaşların konutlarını sattığını bazı vatandaşların da dairesine harcama yaparak kendilerine göre dizayn ettiğini dile getirdi.

Bazı vatandaşların arsaları üzerine konut yapıldığı halde kendilerine konut verilmeyen ve başka etaplara yönlendirilen vatandaşların Uzlaşma Komisyonu ile yaptıkları değer kaybı, Denetim ekibi tarafından dikkate alınmadığı ortay çıktı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan Denetimlerin sürdüğü öğrenildi.

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: