Haziran Ayı 2020 Kira Artış Oranı Belli Oldu

Kira Artış Oranı
Kira Artış Oranı

2020 Mayıs ayı enflasyon oranı TÜİK tarafından açıklandı. Enflasyon verileri ile birlikte en çok merak edilenlerden biri de, haziran ayı kira artış oranı oldu. Bu ay sözleşmesi bitecek olan kiracılar ile ev sahiplerinin yakından araştırdığı kira artış oranı ile ilgili merak edilenleri yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Haziran Ayı Kira Artış Oranı %12,10

TÜFE’de (2003=100) 2020 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre %1,36, bir önceki yılın Aralık ayına göre %4,57, bir önceki yılın aynı ayına göre %11,39 ve on iki aylık ortalamalara göre %12,10 artış gerçekleşti.

EV SAHİPLERİ KİRAYA NE KADAR ZAM YAPABİLİR?

YEP ile yapılan düzenleme ile resmi kira zam oranı 12 aylık TÜFE ortalaması olarak belirlendi.

Her ay TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamları arasında yer alan 12 aylık TÜFE ortalaması ev sahipleri tarafından kiracılara uygulanabilecek resmi kira zam oranı tavanıdır. Yani ev sahibi kiraya en fazla bu oranda zam yapabilir.

Borçlar Kanunu’na göre; kira artışında son 12 aylık Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) baz alınıyordu. Bu yılın başında yapılan düzenlemeyle artık kira artışları, 12 aylık ortalama Tüketici Fiyatları Endeksi’ne (TÜFE) göre yapılıyor. Kiracı ile mal sahibi eğer anlaşırlarsa sözleşmede bunun altında bir oran kararlaştırabilirler. Ancak kesinlikle bu oranında üzerinde artış yapılamaz.


İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: