İzmir’e Göç Artıyor, İşte İzmir’de En Çok Değer Kazanan İlçeler

zmir
zmir

Yoğun göç almaya başlayan İzmir’de konut metrekare satış fiyatı 2020 yılının ilk 6 ayında yüzde 6,45 artarak Haziran sonu itibarıyla 3 bin 117 TL olarak gerçekleşti. İstanbul’un sosyal ve ekonomik yaşam koşulları, yüksek nüfus, hayat pahalılığı, trafik gibi olumsuz koşulları İzmir’i daha çekici hale getirdi. Öte yandan İzmir ve çevre illerde artan yatırımlar, sosyal ve kültürel hayatın cazibesi, çevresel faktörler gibi görece olumlu yaşam koşulları da özellikle nitelikli iş gücü için İzmir’i göç noktası haline getiriyor.

İzmir’de en çok değer kazanan Çeşme, Menderes, Bayındır ve Bornova

Endeksa’nın güncel analizlerine baktığımızda İzmir’de 2019 yılının ilk 6 ayında konut fiyatlarının %2,06 oranında düşüş, 2020 yılının ilk 6 ayında ise %6,45 artış gösterdiğini görüyoruz. İzmir’de Haziran sonu itibarı ile ortalama konut metrekare satış fiyatı 3.117 TL oldu. İzmir’de Çeşme, Menderes, Bayındır, Güzelbahçe ve Bornova en fazla değer kazanan ilçeler arasında yerini aldı.

Artışın ilk nedeni İstanbul’dan alınan yoğun göç diğer bir nedeni ise İzmir – İstanbul arasını 3.5 saate indirecek otoyol çalışması ve Çanakkale Boğazı’na yapılacak 1915 Köprüsü oldu. TÜİK verilerine göre İstanbul’un yoğun göç alan ilden, ‘göç veren il’ konumuna, İzmir’in ise ‘göç alan il’ konumuna geçtiği açıklandı.

Konut projelerine olan ilgi her geçen gün artıyor

İzmir, inşaat şirketleri açısından en çok yatırım yapılan iller arasında bulunuyor. İzmir konut projeleri incelendiğinde de muhteşem yaşam merkezlerinin hızlı bir şekilde yükseldiğini görüyoruz. Gerek yerli gerekse yabancı yatırımcılar bu durumun farkında olacak ki konut projelerine olan ilgi her geçen gün artıyor. İzmir’de konut satışları düşen faizlerle birlikte hızla artarken, ikinci el konutta İzmir’de 35 bin 511 adet konut stoku bulunuyor.

Türkiye’nin en büyük 3’üncü kenti olan İzmir’de, özellikle markalı konut projelerinin yapılması konut fiyatlarında artışı beraberinde getirdi. Ege’nin incisi İzmir’de, son 5 yıllık süreçte konut metrekare fiyatı artışı yüzde 108,6 ile Türkiye’nin mega kenti İstanbul’u geride bıraktı. 5 yıl önce bin 317 lira olan konut metrekare fiyatı, bu yılın Haziran sonunda 3 bin 117 TL’ye ulaştı.


İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: