Halkalı-Kapıkule (Edirne) Arası Seyahat Süresi 4 Saatten 1 Saat 20 Dakikaya Düşecek

Halkali Kapikule Edirne Arasi Seyahat Suresi
Halkali Kapikule Edirne Arasi Seyahat Suresi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Hayrabolu – Kandamış arası 13 kilometrelik 1. etabı açılan Hayrabolu – Tekirdağ Yolu’nun tamamlanması ile Tekirdağ Limanı ile yöredeki sanayi bölgelerinin Kapıkule’ye ulaşımının kolaylaşacağı belirtirken, hızlı demiryolu hattı ile Halkalı – Kapıkule arası seyahat süresinin de 4 saatten 1 saat 20 dakikaya düşeceğini açıkladı.

Kapıkule’ye Ulaşım Kolaylaşacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, Hayrabolu-Tekirdağ Yolu 1. Etabın açılış törenine katıldı. Tekirdağ’ın ulaşım ve iletişim altyapısına 18 yılda yaklaşık 6 Milyar 862 Milyon Lira yatırım yaptıklarını anımsatan Karaismailoğlu, “Hayrabolu Tekirdağ Yolu’nun 1.etabı olan Hayrabolu-Kandamış arası 13 kilometrelik kesimin toplam maliyeti 166 milyon Lira” dedi.

Bakan Karaismailoğlu, Tekirdağ’ın ulaşım ve iletişim altyapısına 18 yılda yaklaşık 6 milyar 862 milyon lira yatırım yaptıklarını anımsattı. Hayrabolu Tekirdağ Yolu’nun 1.etabı olan Hayrabolu-Kandamış arası 13 kilometrelik kesimin açılış töreninde konuşan Karaismailoğlu, “Hayrabolu-Tekirdağ Yolu ile ülkemizin Avrupa’ya bağlantısını sağlayan uluslararası yol güzergâhı üzerinde bulunan Tekirdağ’ın ulaşımı, yüksek standartlı bir yol ağı ile sağlanacaktır. Proje kapsamında, 19 kavşak, 4 köprü ve 1 üstgeçit, 5 altgeçit ile 116 adet hidrolik sanat yapısı bulunmaktadır. Bu 13 kilometrelik kesimin toplam maliyeti 166 milyon liradır” bilgisini paylaştı.

“İstanbul Boğazı Geçişine yeni bir alternatif oluşturulacak”
Bakan Karaismailoğlu; 101 km uzunluğundaki Malkara Çanakkale Otoyolu, ülkemizin Avrupa yakasını Çanakkale üzerinden Kuzey Ege’ye bağlayacak olan oldukça önemli bir projedir. Sadece Tekirdağ’ın değil tüm Marmara Bölgesi ve ülkemiz açısından da büyük önem teşkil etmektedir. Malkara-Çanakkale Otoyolu ve 1915 Çanakkale Köprüsü ile Avrupa ve Trakya üzerinden, Ege ve İç Anadolu’nun batısına, Adana-Konya aksı ve Batı Akdeniz Bölgelerine yönelecek karayolu trafiği için İstanbul Boğazı Geçişine yeni bir alternatif oluşturulacaktır.

8 milyar proje bedeli ile 229 kilometre uzunluğunda hem yük hem de yolcu taşımacılığı yapacak hızlı demiryolu hattı inşa edilecek. Projenin tamamlanmasıyla; Halkalı-Kapıkule (Edirne) arası yolcu seyahat süresi 4 saatten 1 saat 20 dakikaya; yük taşıma süresi ise 6 saat 30 dakikadan 2 saat 20 dakikaya düşecek. Mevcut hat kapasitesi 4 kat artırılacak. Bu projenin 44 kilometresi Tekirdağ’dan geçiyor ve bu proje kapsamında Çerkezköy’de yeni yolcu istasyonu ve yeni yük istasyonları kurulacak.”


Hayrabolu-Tekirdağ Yolu’nun 1. Etap açılış töreninde konuşmaların ardından dualar eşliğinde kurdele kesimi gerçekleşti. Daha sonra Bakan Karaismailoğlu, TBMM Başkanı Mustafa Şentop ile birlikte yolda test sürüşü gerçekleştirdi.


İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: