Başkan Soyer “Başka bir tarımın mümkün olduğunu Türkiye’ye göstereceğiz”

Baskan Soyer
Baskan Soyer

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 28 tarımsal kalkınma kooperatifi ile 2021 yılı için ürün alım sözleşmesi imzaladı. 2021 ve 2022 yıllarında üreticiye desteği iki kat artıracaklarının müjdesini veren Başkan Soyer, “Başarılı olmak zorundayız, başarılı olmak zorundasınız. Bu sadece sizin kooperatifinizle ilgili bir mesele değil. Bu memleket meselesi. Başka bir tarımın mümkün olduğunu tüm Türkiye’ye göstereceğiz” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Başka Bir Tarım Mümkün” vizyonu doğrultusunda üreticiyle yan yana, yerli ve milli tarım politikasını hayata geçirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Geçtiğimiz hafta Ödemiş’te “İzmir Tarımı” stratejisini açıklayan Başkan Soyer, bugün de bu stratejinin önemli halkalarından biri olan tarımsal üretimin desteklenmesi için 28 tarımsal kalkınma kooperatifi ile ürün alım sözleşmesi imzaladı.

2020 yılında üretici kooperatiflerinden 144 milyon liranın üzerinde alım yapan Büyükşehir, 2021 yılında da fidan, bal, çiçek, peynir, zeytinyağı gibi 40’a yakın ürünü güçlü dayanışma modeli ve üretim kapasitesiyle kentte tarımsal üretimin sürdürülebilirliğine önemli katkılar sunan tarımsal kalkınma kooperatiflerinden almaya devem edecek.

Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, geçtiğimiz hafta Küçük Menderes Havzası turunda açıkladığı “kuraklık” ve “yoksullukla” mücadele edecek altı aşamadan oluşan İzmir Tarım stratejisi ile ilgili bilgi verdi. İzmir Tarım ile tarımda kullanılan yüzde 77 oranındaki suyun yüzde 50 oranında azaltılmasını hedeflediklerini belirten Başkan Soyer,

“Bu stratejiyi Küçük Menderes Havzası’ndan hayata geçirmeye başladık. Çünkü bu havzada kuraklık tehdidi var. Yeraltı rezervi 290 hektometreküp. Biz 900 hektometreküp su çekiyoruz. Yeraltı kaynağımızın 3 misli su çekiyoruz. Ürün desenini değiştirerek su kaynaklarını koruyacağız. Kuraklığa karşı sadece İzmir için değil, tüm Türkiye’ye ilham verecek bir politikanın somut örneğini sunuyoruz. Biz tarımı, sadece tarlada başlayıp biten bir zirai faaliyet olarak görmüyoruz. İzmir Tarımı lojistiği, paketlenmesi, ürünlerin işlenmesi, markalaşması, satışı, ihracatı, Ar-Ge ve eğitim faaliyetleri ile bir bütün süreci kapsıyor. Böylece yoksullukla mücadele ediyor ve refahı artırıyoruz” diye konuştu.

Yaptığımız alımların tamamına yakını kooperatiflerden

Alım garantili sözleşmelerle kooperatiflere destek vermeye devam edeceklerini aktaran Başkan Soyer konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Altı ayaklı İzmir Tarımı stratejisi içerisinde çok önemli yer tutan üreticilere verdiğimiz alım garantisi sözümüzü, kooperatiflerimizle yapacağımız sözleşmelerle yerine getirmenin gururunu yaşıyoruz. Burada 28 üretici kooperatifimiz ile işbirliğimizi pekiştiriyor; fidan, çiçek, bal, peynir, zeytinyağı, incir, tarhana, lavanta gibi 40’a yakın ürünü üreticimizden satın alarak üreticilerimize destek olmaya devam ediyoruz. 2019 yılında yaptığımız toplam alımların miktarı 125 milyon 377 bin Türk Lirası iken bunun İzmir kooperatiflerinden alınan kısmı 121 milyon 447 bin lira. 2020 yılında ise toplamda 144 milyon 762 bin 472 lira olan alım gerçekleştirdik. 2021 yılında bunu artıracağız”.

Ürün alımları 2 kat artacak

Belediye şirketi Baysan’ın 10 bin dönüm arazide susuz yem bitkisi ve hububat ekiminde kooperatifler ile sözleşmeli alım yapacağının da müjdesini veren Soyer,

“Alacağımız yem miktarının değeri yaklaşık 15 milyon lira. Havza ölçeğinde yapacağımız diğer alımlarda ise sadece Küçük Menderes için söylüyorum Beydağ’dan 100 ton kestane, Ödemiş’ten 300 ton patates, Bayındır’dan 200 ton salçalık biber satın alacağız. Her yeni havza ziyaretimizde alım yapacağımız diğer ürünleri ve miktarı açıklamaya devam edeceğim. 2021 ve 2022 yılları içinde 2020 yılında kooperatiflerden gerçekleştirdiğimiz 144 milyon liralık alımı iki mislinin üzerinde artırarak 338 milyon liralık bir alım yapmayı hedeflediğimizi buradan müjdelemek isterim. Bu alımların 154 milyon lirası süt ürünlerine, 97 milyon lirası et ürünlerine, 15 milyonu yem bitkilerine ve geri kalan 72 milyon ise diğer ürünlere tekabül ediyor” şeklinde konuştu.

Köylülere seslendi

“Başka Bir Tarım Mümkün’ mantığıyla inşa ettikleri İzmir Tarım stratejisinin, İzmir’den başlayarak tüm Türkiye’de yerli ve milli bir tarım ekonomisi inşa etmenin mümkün olduğunu gösterecek bir proje olduğunu ifade eden Soyer, şunları söyledi. “Bunun için üreticilerimize destek olmak ve onların, emeğinin karşılığını alarak doğduğu yerde doymasını sağlamak bizim için en öncelikli konuların başında geliyor. Çünkü çiftçimiz hak ettiğini almazsa, destek göremezse, bize miras kalan bu bereketli topraklarda üretim yapılamaz hale gelir ve ülkemizdeki tarım, tamamen çöker. Nitekim resmi rakamlar Türkiye’de özellikle son 20 yılda tarımın git gide küçüldüğünü açıkça gösteriyor. 2012 yılında çıkarılan Büyükşehir Yasası ile toplamda 16 bin 220 köyün kapatılması da etken. O zaman köyler kapatılmasın diye sesimizi yükseltmiştik. ‘Köyler gelecektir’ demiştik. Nihayet buraların kırsal mahalleye dönüştürülmesi gündeme geldi. Ben buradan tüm köylülerimize, muhtarlarımıza sesleniyorum: Gelin kırsal mahalle statüsü için başvurularınızı yapın. Köylerimiz tekrar köy olarak hayatlarına devam etsinler. Zamanında yasa nedeniyle köylülerimizin elindeki imece ile elde edilen mallar elden çıkarılmak zorunda kaldı.”

Başarmak zorundayız
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ülkemizde yeniden “Köylü milletin efendisidir” dedirtene kadar İzmir Tarımı için çalışmaya devam edeceğini söyleyen Soyer, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Buradaki kooperatif başkanlarımıza ve yöneticilerine huzurlarınızda şunu söylemek istiyorum. Başarılı olmak zorundayız; başarılı olmak zorundasınız. Bu sadece sizin kooperatifinizle ilgili bir mesele değil. Bu memleket meselesi. Bu memlekette şikayet ettiğiniz ne var değiştirmek bizim boynumuzun borcudur. Buna tarımdan başlıyoruz. ‘Başka bir tarımın mümkün olduğunu tüm Türkiye’ye göstereceğiz. Onun için başarılı olacağız. Daha çok üreteceğiz. İzmir Büyükşehir Belediyesi de üreticimize, kooperatiflerimize sonuna kadar sahip çıkacak.”

Başkan Soyer’e teşekkür
Törende ayrıca en genç kooperatif başkanı olarak Bergama Kozak Çamavlu Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mustafa Kocabaş da söz aldı. Kocabaş, “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve İzmir Köy-Koop Birlik Başkanı Neptün Soyer’e Süt Kuzusu Projesi’ne Bergama’daki kooperatifleri dahil ettikleri için teşekkür ediyorum” dedi.

Ürün alım sözleşmesi yapılan kooperatifler

Başkan Tunç Soyer konuşmalarından ardından Bayındır Çiçek Üreticileri (BAYÇİKOOP) Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ersoy Sümerkan, Bademler Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mehmet Sever, Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Selçuk Bilgi, Tire Süt Müstahsilleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, İğdeli ve Çevre Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Süleyman Top, Gereli Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mustafa Gerçek, Derebaşı Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mehmet Küçüker, Hıdırlık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Seval Doğanlar, Dereköy Gökyaka Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Hüseyin Kanlı, Bergama İlçe Merkezi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Selahattin Sezgin, Pamukyazı Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Bülent Savgat, Ulamış Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Eyyüp Kalaycı, Yayakent Mahallesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Nevzat Ateş, Kaymakçı Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Raşit Tatlı, Gödence Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Özcan Kokulu, Demircili Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Hüseyin Coşkun, Değirmendere Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Aykut Dikmen, Çaylı Beldesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Osman Türkön, Bergama Hisarköy Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ali Çakı, Örenli Mahallesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ömer Demircioğlu, Yukarıcuma Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Reşat Çakmak, Çömlekçi Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Soner Kılıçarslan, Kozak Çamavlu Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mustafa Kocataş ile Zeytinova Çiçek Süt Bitkileri Peyzaj Üretim Kooperatifi Başkanı Fatih Özcan, Küçük Menderes Süs Bitkileri Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Başkanı Remzi Maltepe, Ödemiş Fidancılık Süs Bitkileri Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Başkanı Olgun Ballı, İzmir İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hüseyin Şengül ve İzmir Tarımsal Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatifler Birliği Başkanı (İzmir Köy-Koop) Neptün Soyer ile 2021 yılında alınacak 40’ın üzerinde ürün için ürün alım sözleşmesi imzaladı.

Turizm

Ucuz Sağlık Turizminin Cenneti – Türkiye

Türkiye’de saç, estetik, genel cerrahi ve diş gibi alanlarda en ucuz hizmeti mümkündür. Yazımızda sağlık turizminde nasıl lider ülke olduğumuzu anlatıyoruz. Türkiye’de Sağlık: Medikal Turizm […]

PWA'lar ve Yerel Uygulamalar: Ne Seçilmeli
Tanıtım Yazıları

PWA’lar ve Yerel Uygulamalar: Ne Seçilmeli

Yerel Uygulamalar veya PWA’lar: Hangisi Daha İyi? Günümüzde mobil cihazları neredeyse her şey için kullanıyoruz: hatta 7Slots‘da klasik slot oynamak için bile kullanıyoruz. Ancak “PWA” […]

Tanıtım Yazıları

Raylı spot lineer armatürler

Raylı spot günümüz modern aydınlatmasında en önemli ışıklardan biridir. Hareket edebilme yeteneği, çeşitli ışıklar ve kolay kurulum, mimarların ve tasarımcıların bu lambayı çeşitli ofis, konut […]

POPÜLER LİNEER AYDINLATMA UYGULAMALARI
YAŞAM

Popüler Lineer Aydınlatma Uygulamaları

Lineer armatür, günümüzde dekoratörler arasında çok popüler olan ve iç tasarımcılar, mimarlar vb. arasında pek çok hayran bulan en yeni aydınlatma türlerinden biridir. Lineer aydınlatma, […]

hisse senedi nedir
Ekonomi

Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Borsada yatırım yapmak için en yaygın şekilde kullanılan yatırım enstrümanlarının başında hisse senedi geliyor. Oldukça kıymetli bir finansal varlık olan hisse senetleri borsa yatırım dünyasına […]

sigortam.net
GENEL

Konut Sigortası Poliçesi Nasıl Hazırlanır?

Ev sahipleri ya da kiracılar tarafından yaptırılabilen konut sigortası; hırsızlık, deprem, sel, yangın gibi çeşitli nedenlerle bina ve eşyalara hasar gelmesi durumunda zararı karşılayabilir. Poliçe […]

deprem sigortasi
Arsa-Arazi

Deprem Sigortası Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Aytekin Çelik, deprem sigortalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Taşınmazların tamamının zorunlu deprem sigortası kapsamında olmadığını […]

EGIAD
Ekonomi

EGİAD Afet Koordinasyon Kurulu Kurdu

17 Ağustos 1999 depremi, 2020 İzmir depremi, 10 ilde yıkıma yol açan Kahramanmaraş depremi tüm ülkede deprem gerçeğini ortaya koydu. Depremin yanında her yaz gerçekleşen […]

Emeklilik fonlari
Bankalar ve Faizler

Katılım Emeklilik Fonları Kazandırıyor

Katılım fonları için Genel Müdürü Ayhan Sincek, Katılım Emeklilik fonları 2022’de ağırlıklı getirisinin yüzde 76,7 ile sektörün üzerinde gerçekleştiğini belirterek, “Geçtiğimiz yıl iyi bir fon […]

Hisarlar
Arsa-Arazi

Hisarlar Sezonu Ege’de Açıyor

Türkiye’de ve dünyada tarım makineleri konusunda önemli bir ticaret hacmine sahip olan Hisarlar, 01-05 Şubat tarihlerinde gerçekleşecek Agroexpo İzmir Tarım Fuarı’na katılarak son ürünlerini beğeniye […]

E ticaret
Ekonomi

E-Ticaret 10 Yılda 50 Kat Büyüdü

Dijital mağazalar, 2013 yılında bir yılda yaptıkları toplam satışı, 10 yıl sonra 2023’te sadece 5 günde gerçekleştirecek. Türkiye’de alışveriş alışkanlıklarının değişmesiyle her yıl kendini geliştiren […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*