Kripto borsa platformları ve ekonominin önemli isimlerinden 2021 kripto para beklentileri

kripto para
kripto para

2020 yılının kripto paralarda diplerin ve zirvelerin yılı olması ile birlikte 2021’deki performansları daha da fazla merak edilmeye başladı. Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek tarihi seviyesine ulaşması, kripto paralarda 2021 yılının neler getireceğine dair akıllarda birçok soruyu beraberinde getirdi.

Paribu, Vebitcoin’e göre kurumsal yatırımcıların da bu piyasaya girmesi ile kripto paralar bu yıl daha fazla değer kazanacak. BTCHaber.com platformu yazarları Emre Alkin, İsmail Hakkı Polat ve Erkan Öz de kripto para piyasalarına dair önemli değerlendirmelerde bulunarak kripto paraların daha fazla konuşulacağına ve önem kazanacağına dikkat çekti.

Bitcoin’in tarihi zirvesi ve dalgalanmalar

Bitcoin’deki dalgalanmaların sağlıklı fiyat oluşumunu destekleyeceğine dikkat çeken Paribu İş Geliştirme Yöneticisi Akar Aydemir; “Fiyatlar uzun bir dönemdir yukarı trendde ve özellikle son dönemde çok daha belirgin bir yükseliş gözlemliyoruz. Bu da 2020 yılı boyunca devam eden ilgiyi çok daha dik bir açıyla artırdı. Geçtiğimiz ay içerisinde pek çok gün hacimlerimizde 200-250 Milyon USD’lik bir günlük değerlere ulaştık. Bununla beraber boğa diye adlandırdığımız bu dönemler kendi içinde sert düzeltmeleri barındırır. Aslında bu durum sağlıklı fiyat oluşumlarını da destekler.”

Dünyanın en popüler paritesi Bitcoin’in yatırım fonlarının etkisiyle yükselişe geçtiğinin altını çizen borsa platformu Vebitcoin CEO’su İlker Baş; “Uzun süredir en yüksek seviyeye gelen Bitcoin, tüm yatırım fonlarının ve bankaların ilgisini çekti. Bunun sonucunda Bitcoin büyüyen bir değer olarak önemli kademelerde kendine yer ediniyor. Bu ilgi üzerinden kendi değerini yükselten kripto para sektöründe, beklenen bir dalgalanma meydana geldi. Bitcoin’in en büyük avantajı bu teknolojiye herkesin ulaşabilmesidir. Bu yüzden de değerinin daha fazla artmasını bekliyoruz.”

Kripto paraların günlük hayatta kullanıma geçmesiyle dalgalanmaların dineceğini belirten Ekonomist Emre Alkin; “Hızlı yükselişlerin arkasından gelen satışlar her zaman yatırım araçları için hayırlı bir gelişmedir. Özellikle büyük yatırım fonlarının bile ilgi göstermeye başladığı kripto paralar, Amerikan seçimleri, Brexit, Avrupa Birliği’nin içinde bulunduğu durum ve diğer ekonomik gelişmelerden birebir etkilenmeye başladı. Bu dalgaların dinmesi için kripto paraların artık bir alışveriş değeri olarak kullanılması ve yaygınlaşması gerekiyor.” dedi.

Ekonomi Gazetecisi Erkan Öz; “Piyasalar yön bulmaya çalışıyor, geçtiğimiz dönem bu bir önceki tarihi zirve yakalanınca Bitcoin’de sert bir düzeltme olmuştu. Piyasa burada acaba sert bir düzeltme mi olacak diye beklemeye başladı. Teknik olarak mı yoksa Bitcoin tekniği bir kenara bırakıp sürpriz yapıp şu anda bulunduğu rakamın daha da ötesine gidecek mi diye bir bekleyiş içerisinde. Bunu da önümüzdeki günlerde haftalarda hep beraber göreceğiz” dedi.

2020 yılı kripto para dünyasını nasıl etkiledi?

Kurumsal yatırımcılarla birlikte kripto para piyasalarının yüksek değerlere ulaştığının altını çizen kripto para borsa platformu Paribu İş Geliştirme Yöneticisi Akar Aydemir; “2020, getirdiği ekstrem koşullar içerisinde tüm piyasalarda büyük dalgalanmalar gözlemlediğimiz bir yıl oldu. Yılın başı itibariyle yatırımcı ilgisinde zaten istikrarlı bir artış gözlemliyorduk. İlk başta pandeminin etkisiyle geldiği düşünülen ilgi, ilk şokun atlatılmasından sonra yıl genelinde artmaya devam etti. 2020’de dünyanın her yanından kurumsal yatırımcılar, gittikçe artan bir şekilde kripto paralara ilgi gösterdi.”

Vebitcoin CEO’su İlker Baş; “2020 yılında, uzun süredir kripto para dünyasında özellikle son dönemde gerçekleşen regülasyonlar, Bitcoin ve türevlerine güveni giderek artırıyor. Bitcoin eskiden daha dar alanlı bir kitlede iken geniş bir kitleye dağılarak, kendine genel bir kullanıcı profili yaratmaya başladı. 2020 yılı, kriptonun daha çok benimsendiği ve blokzincirin de diğer alanlarda kendini gösterme fırsatı yarattığı bir yıl oldu.”

Emre Alkin; “Güçlü paralarla alakalı güvensizliğin zirve yaptığı bir yıl oldu desem abartılı olmayacaktır. Büyük bir borçluluk ve işsizlik denizi içinde yola devam ederken kripto paraların da bu gelişmelere bağlı olarak dalgalandığını ama yıl sonuna doğru değer kazandığını gördük. Ancak kripto paraların yaygın şekilde kullanımı ile alakalı ciddi bir direnç gösteren devletler, özellikle doların hakimiyetinin bitmesini istemeyen Amerika Birleşik Devletleri bu eğilime 2021’de de devam edecek gibi gözüküyor. Ben şimdiden uyarayım.”

İsmail Hakkı Polat; “Bitcoin 2020 yılına iyi başlamıştı fakat pandeminin etkisiyle Mart ayında yaşadığı çöküş ile kripto paraların güvenli bir liman olup olmadığı tartışılmaya başlandı. Ancak daha sonra tüm geleneksel finans araçlarından, hatta altın ve gümüşten bile pozitif ayrışarak getirisi en yüksek finans araçlarından biri konumuna geldi. Özellikle 2020 yılında ABD’deki yatırımcıların piyasalara hücum etmeleriyle ve Paypall gibi ödeme sistemlerinin artık kripto para alım satımına izin vereceklerini söylemeleriyle birlikte kripto paraların yükselişi kaçınılmaz oldu.”

2021 yılı kripto para beklentileri neler?

Paribu İş Geliştirme Yöneticisi Akar Aydemir, uzun vadeli yatırımların devam edeceğini altını çizerek, kripto para regülasyonlarının yeniden gündeme geleceğini belirtti; “2021 yılına yatırımcı profilinin dönüştüğü, öncekinden çok daha derin ve geniş katılımlı bir piyasayla başlıyoruz. Katılımda artışın devam edeceğini öngörüyoruz. Kurumsal ilginin genel itibariyle gelip geçici bir heves olmaktan uzak olduğunu biliyoruz. Bir kez piyasaya giren kurumsal aktörlerin, fiyatlar ne olursa olsun, uzun yıllar boyunca piyasanın içinde olacağını beklemek doğal. Bu da piyasada derinliği, sağlıklı fiyat ve miktar hareketlerini artıracaktır. Bununla beraber, 2021’de pandemi ile mücadeleye odaklanan kamu ilgisinin kripto para regülasyonlarını yeniden gündeme alması beklentimiz mevcut. Dünya genelinde yeni düzenlemelerin haberlerini de çok fazla duyacağız.”

Vebitcoin CEO’su İlker Baş; “2021 yılı kripto sektörü açısından her geçen gün ivme kazanılan bir dönem olacaktır. Ekonomik özgürlüklerin benimsenmesi ve daha fazla bilgilenme çalışması ile birlikte gelişmekte olan Bitcoin ve türevleri, bu sektörde kendini daha da doğrulayarak emin adımlarla ilerleyecektir. 2021 tahminlerimizde hızla yükselişe devam edeceğini söyleyebiliriz.”

Emre Alkin; “2021 yılında da şirketlerin adaptasyon süreçleri sancılı olacak diyebilirim. Sanıyorum euro ve dolar haricindeki paraların da sert dalgalandığı bir yıl yaşayacağız. Bu sebeple kripto paralara olan ilginin dalgalı olarak artacağını tahmin ediyorum. Bu arada kripto paralardan bağımsız olarak devletlerin tamamen kağıt paradan dijital paraya geçiş yapacakları da anlaşılıyor. Sanıyorum gelecek yıl bu konuda ciddi bir kafa karışıklığı oluşacak.

Devlet otoritesinin ürettiği dijital paranın kullanımı artarken, kripto paraların alışveriş süreçlerine dahil olmalarında yeni engeller ortaya çıkabilecek. Ancak kripto paraların mali değer taşıması, geceden sabaha bile alışverişte kullanılmaları sonucunu yaratacaktır. Yeter ki bu konuda cesur adım atan perakende noktaları ortaya çıksın. Kripto paraların önündeki tek tehlike, işlem kazançlarından vergi alınmaya başlanması. Ancak bu gelişmenin de devlet otoritesinin kripto paraları tanıması anlamına gelecek ki, şerden hayır doğacak desem yanlış olmaz.”

Erkan Öz, 2017 yılına dikkat çekerek Bitcoin’deki yükselişe düzeltme olabileceğini belirtti; “Altın ve gümüş bir miktar dinlenmeye çekildiler. Yazın özellikle çok hızlı fiyat artışı yaşandıktan sonra 2021 yılında muhtemelen Bitcoin sahnede ön planda ve başrolü oynayacak. Altın ve gümüş tekrar yükselişlerine devam edebilirler, bu Amerika da meydana gelecek bazı gelişmelere ve özellikle de Amerika Merkez Bankası’nın daha fazla para basmasına bağlı olacak. Böyle bir para basılma durumu elbette Bitcoin’i de çok daha yüksek performanslara taşıyabilir.

Bitcoin dışındaki diğer altcoinler de yine ralli sezonunda yükseliş gösterebilir. Tabii yatırımcıların Bitcoin kripto paralar ve çeşitli altcoinlere yatırım yaparken bu piyasanın her zaman çok yüksek riskli aynı zamanda çok yüksek değişimlere, volatilitelere açık bir piyasa olduğunu unutmamaları gerekiyor. 2017 yükseliş sezonunda birçok düzeltme olmuştu, bunlardan dördü de yüzde 30 civarında düzeltmelerdi. Her an Bitcoin’de yine böyle bir düzeltme olabileceğini bunun alt coinleri de etkileyebileceğini akıldan çıkarmamak ve yatırım stratejilerini buna göre yapmakta büyük fayda görüyorum.”

İsmail Hakkı Polat; “2021 öncelikle Bitcoin için sistem tarafından kabul yılı olacak. 2021 yılında pandeminin ekonomilerinde olumsuz etkilerini hissetmeye devam eden devletlerin, Bitcoin’e karşı aşırı izdiham karşısında bir düzenlemeden kaçamayacakları kanaatindeyim. Kripto para dünyasında iyi ve kötü senaryolar tabii ki mevcut fakat hangi senaryo işlerse işlesin, 2021 yılından itibaren Bitcoin’in finans piyasaları dahilinde er yada geç kabullenileceği bir döneme gireceğiz.

Bu doğrultuda Bitcoin’in de bugüne kadar yüksek inişli çıkışlı karakterinden kurtularak parasal sistem içinde daha istikrarlı bir şekilde hareket edeceğini öngörüyorum. 2021 yılı ve devamı 2022 yılında Bitcoin’in üçüncü ve son yükselişi olacağını düşünüyorum. Bitcoin aslında bu görkemli yükseliş sonrasında yaşlı bir kripto para olarak ama onların atası konumunda ve parasal dönüşümün de öncüsü olarak kendi saygın yerinde istikrarlı bir grafik çizmesini ve dönüşüm bayrağını yeni nesil dijital paralara devretmesini bekliyorum. Bunun tek istisnası da devletlerin Bitcoin’i el birliği ile sistemin dışına itmeleri olur ki işte o zaman onlar için kabus bir senaryo işlemeye başlar. Bitcoin er yada geç ama kuvvetle muhtemel küresel bir para birimi haline gelecektir.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*