PWA’lar ve Yerel Uygulamalar: Ne Seçilmeli

PWA'lar ve Yerel Uygulamalar: Ne Seçilmeli

Yerel Uygulamalar veya PWA’lar: Hangisi Daha İyi?

Günümüzde mobil cihazları neredeyse her şey için kullanıyoruz: hatta 7Slots‘da klasik slot oynamak için bile kullanıyoruz. Ancak “PWA” adı verilen yeni teknoloji sayesinde artık klasik veya yeni slot oyunlarını oynamak için mobil uygulama bulma konusunda endişelenmenize gerek yok. Progressive Web App (PWA) ile web sitenizin tamamını mobil uygulamaya dönüştürebilir ve aynı kullanıcı deneyimini sunabilirsiniz. Sitenizi bu yaklaşımla tasarlarsanız, web sitenizi mobil tarayıcıdan ziyaret eden kullanıcılar, web sitesi yerine mobil uygulama kullanıyormuş gibi hissedebilirler. Bu yazımızda bu yeni teknolojiye ve mobil platformlara getirdiği yeniliklere daha yakından bakacağız.

Progresif Web Uygulamaları (PWA) Nedir?

Progressive Web Apps (PWA), özel bir kodlama tekniğiyle yazılan web sitelerinin mobil uygulama olarak kullanılmasını ve çevrimdışıyken bile erişilmesini sağlayan yeni bir teknolojidir. Kullanıcı açısından bakıldığında bu teknolojiyi kullanmak için gereken tek şey modern bir mobil tarayıcıdır. Geliştirici, çok kısa bir süre içerisinde ve büyük bir bütçe ayırmadan bu teknolojiyi sunmaya başlayabilir. Başka bir deyişle, PWA’ya geçiş çok büyük mali kaynaklara veya uzun aksama sürelerine ihtiyaç duymaz. Yerel bir mobil uygulama oluşturmak için gereken süre ve bütçe, PWA oluşturmak için de kullanılabilir. Bu açıdan bakıldığında native mobil uygulama oluşturmak yerine sadece PWA kullanmak daha faydalı görünebilir.

Progressive Web Uygulamasının Özellikleri ve Avantajları Nelerdir?

  • Basitlik – Herhangi bir kullanıcı, herhangi bir teknik bilgiye ihtiyaç duymadan çalıştırabilir. PWA’lar tarayıcılarda çalıştığından herhangi bir şey indirmenize gerek yoktur (ancak bu seçenek yine de mümkündür).
  • Esneklik – PWA’lar herhangi bir platformda/işletim sisteminde/cihazda çalışır. Tarayıcısı olan her türlü cihazda (masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar, tablet bilgisayarlar vb.) kullanılabilirler.
  • Çevrimdışı Kullanılabilir – Yerel mobil uygulamaların aksine, PWA’lar yüksek hızlı internet bağlantısı gerektirmez ve hatta çevrimdışı çalışabilirler.
  • Benzer Deneyim – Herkesin nasıl kullanılacağını bildiği normal bir mobil uygulama gibidirler.
  • Her Zaman Güncel – PWA’lar, “Servis Çalışanı” teknolojisi sayesinde her zaman güncel tutulabilir.
  • Güvenlik – PWA’lar HTTPS aracılığıyla iletilir, böylece hiç kimse içeriğe müdahale edemez veya “göz atamaz”.
  • Kolayca Keşfedilebilir – PWA’lar W3C standartlarıyla uyumludur, dolayısıyla arama motorları tarafından bulunabilir ve dizine eklenebilirler. Yeni SEO stratejileri oluşturmaya gerek yoktur.
  • Bildirimleri Var – PWA’lar da tıpkı yerel mobil uygulamalar gibi anlık bildirimler gönderebilir.
  • Bunları Yükleyebilirsiniz – kullanıcılar PWA’ları cihazlarına yükleyebilir ve ana ekranlarına bir kısayol koyabilir.
  • Paylaşılabilirler – Kullanıcılar bunları basit URL’ler kullanarak kolayca paylaşabilirler; karmaşık işlemlere gerek yoktur.

Progresif Web Uygulamaları Yeni Standart mı?

Google bu yeni teknolojinin “öncüsüdür”: Şirket, daha iyi bir mobil deneyim sunmak için PWA’lara çok büyük yatırım yaptı. PWA’lar mobil tarayıcılarda hızlı, güvenilir ve kullanımı kolay bir deneyim sunmayı amaçlamaktadır.

PWA’lar her türlü içeriği yalnızca saniyeler içinde sunma avantajına sahiptir. Bunu yapmak için tarayıcıdan gönderilen istekleri bir komut dosyası aracılığıyla yönlendirmeleri yeterlidir. Bu betiğin adı “hizmet çalışanları”dır. Bir web sitesindeki belirli özelliklere (veya bilgilere) erişmek ve/veya bunları görüntülemek için gereken normal adımları ortadan kaldırır. PWA’lar ayrıca kullanıcı davranışını yakalama ve analiz etme yeteneğine de sahiptir; bu da bildirimlerinin ve diğer özelliklerinin kişiselleştirilebileceği anlamına gelir. Örneğin hangi konulara ilgi duyduğunuzu öğrenip size özel içerikler sunmaya başlayabilirler.

PWA’lar, web sitelerinin sayfalarını cihazlara kaydedebildikleri için çevrimdışı çalışabilirler. Bu içerik bir “kabuğa” yerleştirilir ve yalnızca gerektiğinde güncellenir. Bir sayfayı görüntülemek için gereken şeylerin çoğu zaten cihazda kayıtlı olduğundan, çok yüksek yükleme hızlarına ulaşmak mümkündür.

Yerel mobil uygulamaların aksine, PWA’lara bir “uygulama mağazasından” değil, bir tarayıcıdan erişebilirsiniz. İndirme veya kurulum yapmanıza gerek yoktur (ancak bu seçenekler yine de mümkündür). Bu avantajlar nedeniyle pek çok sektör uzmanı, PWA’ların çok yakında tüm mobil web sitelerinin yerini alabileceğini düşünüyor: Mobil tarayıcılara “elveda” diyebilir ve cihazlarımızdaki kısayolları kullanmaya başlayabiliriz. Genel deneyim daha hızlı, daha iyi ve daha keyifli olacak.

Native bir mobil uygulamaya zaman ve bütçe ayıramıyorsanız ancak yine de ziyaretçilerinizin web sitenizi mobilden takip etmesini istiyorsanız PWA’lar sizin için çok iyi bir alternatif olabilir. Bu yeni teknoloji henüz kullanıcılar arasında çok yaygın hale gelmedi, ancak Google bunu bir nevi “zorladığı” için, PWA’ların gelecekte, muhtemelen bu nesilde oldukça yaygın olmasını bekliyoruz. Bu açıdan mutlaka native mobil uygulamaları bir kenara bırakıp PWA’lara yönelmeyi düşünmelisiniz.