Bankalarda konut kredisi faiz oranlari %15in altina düşürüldü

konut kredilerinde faiz
konut kredilerinde faiz

Faizlerde İndirim Sürecek Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemlerini alması sonrasında ABD’nin yaptırımlarını uygulaması beklentisi bulunurken, alışveriş gerçekleşmesine rağmen herhangi bir adım atılmadı. Piyasalar sakin bir şekilde seyrine devam etti. TCMB’nin 28 Temmuz tarihinde gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu toplantısında ise faiz indiriminin yapılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Diğer yandan Merkez Bankası’nın faiz indirim beklentisini 400 baz puana çıkardığı görülüyor. Yapılan tahminlere göre enflasyonda tek haneli rakamlara inilmesi durumunda konut kredisi faiz oranlarının da %1 seviyesinin altına ineceği ön görülüyor.

Son 1 aydır düşen konut kredileri bu hafta %1,5’in altına inmiş durumda. Konut kredisi faiz oranları ortalaması ise %1,96 seviyesine kadar düştü. Dün bankalar tarafından açıklanan konut kredilerinde Vakıfbank’ın sunduğu ürün dikkat çekiciydi. Kredilerin faiz oranı %1,49 oranında uygulanmaya başlandı. En düşük tabela konut kredisi faiz oranı ise Ziraat Bankası tarafından %1,5 oranında sunuluyor. Benzer şekilde enflasyona endeksli konut kredisi faiz oranı da %1,5 oranında uygulanıyor.

Konut Kredisi Hesaplama Kredi Pazarı’nda yer alan araştırmalar ışığında an itibari ile en uygun konut kredisi faizi üzerinden çekilen 150.000 TL tutarındaki kredilerde 10 sene vade ile aylık geri ödeme tutarı 2.690 TL ve toplam geri ödeme tutarı 322.000 TL olarak gerçekleşiyor.

 İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*