İzmir Adnan Menderes Havaalanı İçin Toplu ulaşım Araçları ve Saatleri

İzmir Adnan Menderes Havaalanı
İzmir Adnan Menderes Havaalanı

İzmir Adnan Menderes Havaalanı otobüs, metro – banliyö hattını kullanarak erişebilirsiniz. Otobüslerde elektronik kartla havaalanı tarifesi üzerinden ve kart bilet (Bilet35) ile 2 kontör karşılığında, banliyö hattında ise gidilen durak üzerinden ücretlendirilen tarife ile binilebilir. İzmir Adnan Menderes Havaalanı Banliyö hattını kullanabilmek için biniş kartlarında yeterli miktarda bakiye bulunmalıdır.

Otobüs ile Ulaşım

202 hat numaralı havaalanı otobüsü; Cumhuriyet Meydanı’na yakın Gazi Osmanpaşa Bulvarı durağından hareketle, Konak – Mustafa Kemal Sahil Bulvarı – Çevre Yolu – Gaziemir
200 hat numaralı otobüs Mavişehir Aktarma Merkezi – Karşıyaka üzerinden
204 hat numaralı otobüsü ise Bornova Merkez metro istasyonu yanı – otogar üzerinden – havalimanına ulaşır.

Metro – Banliyö Hattı İle

Metro istasyonlarının herhangi bir istasyonundan önce Hilal – Halkapınar veya Alsancak transfer istasyonlarından birinden, banliyö hattının güney yönünü seçerek havalimanı durağında inin.

Dilerseniz taksi ile…
İzmir’in her noktasından taksi ile havalimanına erişebilirsiniz.

Otogara Ulaşım

Kemer (54) – Halkapınar (555) – Bornova Merkez Metro (204 ve 505 ) Buca Tınaztepe(277) ve Konak (302) aktarma istasyonlarından kalkan otobüsler ile otogara ulaşabilirsiniz. İstasyon bazında otobüs numaraları parantez içinde belirtilmiştir.

Kent İçinde Gece Toplu Ulaşım – Baykuş Tarife
Metro sisteminde
Hafta sonlarında F.Altay – Evka 3 istasyonlarından 01.00’e dek karşılıklı

Tramvay Ulaşımında

Çarşamba – Cuma ve Cumartesi geceleri 00.45 – 01.45 ve 02.45 saatlerinde

Otobüs ulaşımında

910 Gaziemir Konak – 920 Çiğli Konak – 930 Bornova Konak – 940 Buca Konak – 950 Narlıdere Konak hatları ile 200 Mavişehir – 202 Cumhuriyet ve 204 Bornova havaalanı hatlarında gece seferleri bulunmaktadır.

Deniz Ulaşımında ise

Çarşamba, Perşembe, Cuma ve Cumartesi geceleri Karşıyaka İskelesi’nden Alsancak İskelesi’ne
23.59 – 01.00 – 02.00 ve 03.00,

Alsancak İskelesi’nden Karşıyaka İskelesi’ne de

00. 30 – 01.30 – 02.30 – 03.30 saatlerinde gece sefer tarifesi bulunuyor.

Metro ile Toplu Ulaşım

İzmir Metrosu; F. Altay, Poligon, Göztepe, İzmirspor, Hatay, Üçyol, Konak, Çankaya, Basmane, Hilal, Halkapınar, Stadyum, Sanayi, Bölge, Bornova, Ege Üniversitesi, Evka 3 istasyonları ile hizmet vermektedir. İstasyonlara ve platformlara ulaşımı kolaylaştırmak ve engelli yolcularımızın kullanabileceği 17 istasyonumuzda yürüyen merdiven ve engelli ve yaşlılar için asansörler ile görme engellilere yönelik destek sistemi, tekerlekli sandalye sarj istasyonları kullanımdadır.

Sefer sıklığı

06-00.20 saatleri arasında hizmet veren metro sisteminin ortalama 5 dakika olan sefer aralığı, yoğun saatlerde “3.5 dakikada 1”e inmektedir. Bornova – Halkapınar, Hatay-Üçyol, Evka 3 aktarma istasyonlarında otobüs ve İzban banliyö hattına direkt; Konak İstasyonunda ise otobüs, vapur ve tramvay bağlantısı, F. Altay istasyonunda ise otobüs ve tramvay bağlantısı bulunuyor.

Sefer sıklıkları, hareket saatleri ve kayıp eşya için
Adres: 2844 Sok. No.5 35110-01 Mersinli – İZMİR
Tel: (232) 461 54 45 (pbx)
e posta: [email protected]
Web:www.izmirmetro.com.tr

Kent İçin Ulaşım Banliyö Hattı

Kentin kuzeyi Aliağa ile güney aksındaki Selçuk arasındaki güzergahta 41 istasyon ve 136 kilometre hizmet veren banliyö demiryolu ulaşım sistemidir.

Yolculu ön işletmeye 30 Ağustos 2010 tarihinde başlayan İZBAN, TCDD ile İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yüzde 50 ortaklıklarıyla kurulmuştur. Şirket, bu özelliği ve günde 3 bin yolcunun taşındığı bir hat üzerinde yaratılan inovasyonla 225 bin yolcuya ulaşılmasını sağladığı gerekçesiyle, Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (UITP) tarafından 2013 yılında “En İyi İşbirliği” kategorisinde büyük ödüle layık görülmüştür.

Halkapınar ve Hilal, İzmir Metrosu ile iki kesişme noktasıdır ve özellikle ğüney yönünden gelen yolcuların, İzmir Metrosu’na aktarma yaparak Konak ve Bornova yönüne ulaşmalarında büyük kolaylık sağlamıştır.

Merkezi bir istasyon olan Alsancak Gar’dan her iki yöndeki banliyö hattına erişebilirsiniz. Lütfen istasyon bazında ücretlendirme ve ulaşım kartları menümüzdeki ücret iadeleri konusunda ücret tarifeleri bölümüne göz atın.

web: www.izban.com.tr
e posta: [email protected]
Telefon: 0232 398 32 32
8291 Sok. No:6 Ataşehir Mah. Çiğli – İZMİR
Kayıp Eşya
08.30 – 18.00 saatleri arasında İzban Salhane İstasyonu’nda hizmet vermektedir.

Tramvay ile Toplu Ulaşım

Kent içi ulaşımınızda Karşıyaka – MAvişehir bölgesine yönelik toplu ulaşım seçeneği olarak değerlendirilebilir. Vapur seferleriyle Karşıyaka ve Bostanlı İskeleleri’ne ulaşmanız halinde iskele yakınlarındaki tramvay duraklarından tramvaya binebilirsiniz.

Tramvay kullanıcıları; Halkapınar; Alsancak Gar, Konak ve F.Altay duraklarından metro ve banliyö hattına erişebilir. Seferler, Karşıyaka – Bostanlı sahil güzergahı boyunca Ataşehir – Alaybey hattında ortalama 8 dakika aralıkla gerçekleşiyor.

Çalışma Saatleri

Çarşamba, Cuma ve Cumartesi geceleri mevcut tarifeye ek olarak 00:45, 01.45, 02.45 saatlerinde vapur saatleriyle entegre edilerek Alaybey’den Ataşehir yönüne ek seferler yapılmaktadır.
Hat uzunluğu 8.8 Km, sefer süresi 33 dk.

Duraklar
Ataşehir Çevre Yolu Mavişehir M.K.Atatürk Spor Salonu Bilim Müzesi Atakent Selçuk Yaşar Vilayet Evi Çarşı Bostanlı İskele Yunuslar Nikah Sarayı Karşıyaka İskele Alaybey.

Konak Tramvayı
Şehirlerarası otobüs ulaşımına yakın, aynı zamanda otobüs ve metro seferlerinin de bir aktarma istasyonu olan Halkapınar bölgesi ile turistik ilçelerimiz olan Urla, Seferihisar, Karaburun ve Çeşme için semt garajı yakınındaki F.Altay (Üçkuyular) hattı arasında çalışan Konak Tramvay’ı bu güzergahtaki ulaşım seçenekleriniz için alternatif seçenek olabilir.

Sefer Saatleri
Halkapınar’dan kentin tarihi ve eski merkezi Çankaya – Konak üzerinden Üçkuyular’a ulaşan tramvayı, yaz döneminde hafta içi ve Cumartesi günleri 7 dakika, kış döneminde 6 dakika, pazar günleri ise 10 dakika aralıkla sefer yapıyor.
Hat uzunluğu 12.6 km, sefer süresi 45 dk.

Duraklar
Halkapınar – Üniversite – Havagazı – Alsancak Stadyum – Alsancak Gar – Atatürk Spor Salonu – Hocazade Camii – Kültürpark Atatürk Lisesi – Gazi Bulvarı – Konak İskele – Karataş – Karantina – Köprü – Sadık Bey – Göztepe – Güzelyalı – AASSM – Üçkuyular – Fahrettin Altay.

Tram Kayıp Eşya: 0.232.461 54 45
e posta: [email protected]
web: www.tramizmir.com.tr

Otobüs ile Toplu Ulaşım
Otobüs hizmetleri Büyükşehir Belediyesi bünyesinde olan Eshot Genel Müdürlüğü tarafından kent içi ve ilçe belediyeler arasında yapılmaktadır.
Büyükşehir Belediyesi’ne bağlanan kent merkezine uzak ve turistik ilçelere de otobüs seferleri bulunmaktadır.

Kent içinde eğitim, sağlık, kamu kurum ve kuruluşları, sosyal tesisler, alışveriş noktaları, tarihi yerler, kültür merkezleri, konaklama gibi önemli noktaların yürüyüş mesafelerinin de yer aldığı bilgiler için erişimi sitemizdeki mobil uygulamalardan yararlanabilirsiniz.
Hat-durak ve güzergah bilgileri, ilgili hatların ulaşım saatleri, duraktan geçen hatlar, adresinize en yakın durak bilgisi, ulaşım kartları, bakiye sorgulama ve yükleme gibi yolculuk için gerek duyulan tüm uygulamalara mobil uygulamalarımız ve web sitemizden erişebilirsiniz.
e posta: [email protected]
web: eshot.gov.tr

Kayıp Eşya
Zafertepe Mah. Yeşillik Cad. No:67 Konak / İZMİR
Tel : +90 232 293 53 97
Her türlü yardım ve bilgi için Eshot Çağrı Merkezi: 0 232 320 0 320

Kent içi Ulaşımında Deniz
İzmir Körfezi’nde kentin kuzey aksındaki Foça – Karşıyaka ile körfezin güney kıyısı Mordoğan – Urla – Güzelbahçe – Üçkuyular – Göztepe – Karantina – Konak – Pasaport – Alsancak (liman bölgesi) arasında vapur seferleri bulunmaktadır.
Foça – Mordoğan – Urla’nın turistik ilçe oluşları nedeniyle bu iskeleler için güncel sefer tarifeleri kontrol edilmelidir.

Kent içi ulaşımda Bostanlı, Karşıyaka, Alsancak, Pasaport, Konak, Karantina, Göztepe ve Üçkuyular iskeleleri seferleri yoğun olarak yapılmaktadır.

Üçkuyular ve Bostanlı İskelelerinde arabalı vapur seferleri bulunmaktadır.

Üçkuyular ve Bostanlı iskeleleri arasında karşılıklı sefer yapan araba vapurları ile şehir içi trafiğine girmeden iki kıyı arasında 25 dakikada ulaşım sağlanmaktadır.

Araba vapurunda araç geçiş ücretleri izmirim kart yada peşin olarak gişelerde ödenir.
Bu iskeleler aynı zaman otobüsler için aktarma istasyonları olarak da hizmet vermektedir.
İskelerde gişeler mesai saatlerinde; dolum makinaları ise son sefer saatine dek hizmet vermektedir.

Vapur tarifeleri ile ilgili bilgi, sefer iptalleri, iskeleler hakkında bilgiye internet sitemizden ulaşabilir, Körfez İçi Sefer Tarifesinde yapılabilecek değişikliklerden haberdar olmak için web siteindeki adresindeki “Kayıt Olun Haberdar Olun” bölümünden kayıt olabilirsiniz.

Kayıp Eşya: 0850 360 0 350 Dahili:210
Telefon: 0232 330 50 71 – 0850 360 0 350
İletişim: [email protected]
Web: www.izdeniz.com.tr

Bisiklet Kiralama – Bisim
Bisiklet Kiralama Sistemimiz Bisim, Sahilevleri’nden Kuş Cennetine dek uzanan kıyı şeridi boyunca istasyon ve park noktalarıyla yüzlerce noktada hizmet vermektedir.

Kredi Kartınız İle Kiralama
Bisiklet kiosk ekranındaki talimatları uygulayarak aldığınız şifre ile park ünitesine gidiniz. Sürekli yeşil ışık yanan bisikletin bulunduğu park ünitesinde önce giriş tuşuna basınız, şifrenizi girdikten sonra tekrar giriş tuşuna basınız. Yeşil ışık yanıp sönmeye başlayınca bisikletinizi önce ileri itip sonra geri çekerek teslim alınız.

Kredi kartınız ile kiralama işleminde bisiklet başına 30 TL bloke edilir.

Bisikleti kiraladığınızın ertesi gün saat 23.00 da blokaj kalkar.
Bu süre içinde başka bir blokaja gerek kalmadan tekrar kiralanabilir. Belirtilen sürede blokajın kalkmadığı hallerde kredi kartınızın ait olduğu banka ile görüşünüz.

İzmir Ulaşım Sisteminde Kullanılan İzmirkart ile Kiralamak

İzmirkart satış noktalarından satın almış olduğunuz kartı önce Konak Vapur İskelesi’nde bulunan bisim ofisinden aktifleştirin. Bu işlem için 18 yaşından küçükler için aile bireylerinin de bulunması gerekir.
Kartınızı aktifleştirrme işleminde kartınızda en az 20 TL bakiyeniz bulunmalıdır. Bu rakam adınıza açılan bisim hesabına aktarılmakta; kiralama bedeli bu rakamdan düşülmektedir.
Bisim hesabındaki TL’nin bitmesi durumunda Konak’taki ofisten hesabınıza TL yatırabilir, kiosk ekranından talimatları okuyarak işleme devam edebilir, kredi kartınız ile hesabınıza TL yükleyebilirsiniz.

Konak Ofis Çalışma Saatleri
Bayram ve resmi tatillerde çalışma saatleri değişiklik gösterebilir.
Haftanın her günü 11:00 – 15:00 / 15:30 – 18:45

Konak ofisten bedeli karşılığı Bisim üye kartı temin ederek bisiklet
kiralayabilirsiniz, üye kartı ile kiralamalarda dezopito alınmaz. 2018 yılı bisiklet kiralama ücreti her saat için 3 TL’dir.
Bisim üye kartı ile kiralamada herhangi bir depozito işlemi bulunmamaktadır.

Koşullar
Kredi kartı ile bisiklet kiralamadaki 30 TL’lik depozitoya ait provizyon saat 24:00’da çözülür. İşlemin gerçekleşmemesi halinde banka şubeniz ile görüşünüz.
Kredi kartı ile kiralama 23:00 – 06:00 saatleri arasında yapılamaz.

Bisikletlerin İade İşlemi
Bisikletler istasyonlardaki boş park yerlerini işaret eden yeşil ışıklı parka bırakılır.
Parka bıraktığınız bisikleti geri çekerek kilitlendiğini kontrol edin.
Kilitlenmemiş bisiklet teslim edilmemiş sayılır. Kullanıma ait bilgiler cep telefonunuza kısa mesaj ile gönderilir.

Eğer kiralama istasyonunda boş park yeri yok ise; kiralanan bisikleti bir sonraki istasyonda bulunan boş park yerine bırakın. Boş park istasyonlarını kiosk ekranından sorgulanabilir.
Kiralamış olduğunuz bisikletin arızalı olması halinde aynı istasyona 5 dk. içinde iade edebilirsiniz.

Hat ve güzergah bilgisi almak ya da ulaşımla ilgili soru, şikayet, istek ve önerileriniz için HEMŞEHRİ İLETİŞİM MERKEZİ’nin [email protected] e posta gönderebilir veya 444 40 35 numaralı telefonun arayabilir, https://him.izmir.bel.tr/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*