Banka konut kredisi transferi ve yapılandırması nasıl olur?

Banka konut kredisi
Banka konut kredisi

Kamu bankalarının konut kredisi faiz oranlarını düşürmesinin ardından banka kredisi alan kişiler kredilerini kamu bankalarına taşıyarak yapılandırmaktadır. Konut kredi faiz oranları yüksek seviyelerdeyken kredi kullanan kişiler kredilerini yeniden yapılandırmak istiyor.

Merkez Bankası’nın aldığı karar sonrası kamu bankaları konut kredisi faiz oranlarını yüzde 1’in altına kadar indirmişti. Kredi faiz oranları yüksekken kredi çeken kişiler borçlarını düşük faizle kredi veren bankalara taşımak istiyor. Vatandaşlar aldıkları konut kredilerini Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’a transfer edebiliyor. Ancak bir bankadan başka bir bankaya kredi aktarılırken iki kredi arasında faiz açısından elde edilecek kar oranına dikkat edilmelidir. Taşınacak kredinin bankada ödenecek faiz oranı miktarı, bazı durumlarda ödenmesi gereken yüzde 1 veya yüzde 2 erken kapama cezasını aşıyorsa kredi taşınmamalıdır.

Bu Bankalar Şunlardır: – Akbank – Altenatifbank – Anadolubank – Denizbank – QNB Finansbank – Şekerbank – Tekfen Bank – ICBC Turkey Bank A.Ş. – ING – TEB – Ziraat Bankası – Garanti Bankası (Garanti BBVA) – Halkbank – İş Bankası – Vakıfbank – Yapı ve Kredi Bankası Konut Kredisi Transferi Yapan Bankalar Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’tan konut kredisi transferi yapan kişiler karlı çıkmaktadır.

Kamu bankalarının faiz oranları diğer bankalara göre daha uygundur. Kamu bankalarının konut kredisi faiz oranları %0,99’a kadar düşürülmüştü. Ayrıca aynı faiz oranıyla beraber 180 aya kadar da vade seçeneği fırsatı sağlanıyor. Kredi alınan bankalar anlaşmanın iptal edilmesinden dolayı belirli bir kesiti yapmaktadır. Erken ödeme cezası kredinin %1’i ile %2’si arasındadır.

Kredi transferinde istenen belgeler;

  • Krediyle alınacak konutun tapusunun fotokopisi,
  • Nüfuz cüzdanı,
  • Gelir belgesi istenmektedir.

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: