Ekrem İmamoğlu İstanbul’un en büyük sorununu açıkladı

Ekrem İmamoğlu
Ekrem İmamoğlu

En Büyük sorun ulaşım

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger ile görüşen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “İstanbul’un en büyük sorunu ulaşım. Sokakta kime sorsanız bunu söyler” dedi. AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, ulaşım imkanlarının geliştirilmesinin ekonomi açısından büyük önem arz ettiğini belirterek, “Aynı zamanda trafik sıkışıklığı çok büyük maliyeti olan bir durum”dedi.

İstanbul’da 2 milyar avroluk ek masraf var. Bu çok yüksek bir rakam. Bu sadece İstanbul’da değil dünya çapında karşılan bir durum. Büyükelçi Berger, Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında Ekrem İmamoğlu ile Fethi Paşa Korusu’nda bir araya geldi. Berger, ilk toplantı için böyle güzel bir yerin seçilmiş olmasından dolayı Ekrem İmamoğlu’na teşekkür etti ve başkanlığını kutladı. İstanbul’un birçok Avrupa ülkesinden daha büyük olduğunu kaydeden Büyükelçi Berger, şöyle konuştu:”Dolayısıyla Belediye Başkanlığı seçimlerinden dolayı sizi tebrik etmek istiyorum. Aynı zamanda bu makamların sizin üzerinize eklediği farklı, ağır bir yük var. Büyükşehirlerde özellikle vatandaşlarla doğrudan irtibatta olmak çözüm oluşturur. Problemleri çözmek için ‘bunları en yakın nasıl başarabiliriz’ anlayışından da ziyade problemlerin ne olduğunu anlayan insanlarla çalışmak çok önemli bizim için. Bu bağlamda ülkenin birçok yerinde yakın ilişkiler kuruyoruz. Tabii ulaşım gibi büyük sorunlar var. Fakat son zamanlarda bu sorunların arasına mülteci sorunları da eklendi. Dolayısıyla iş birliği yapabileceğimiz çok fazla alan var. Ulaşım imkanlarının geliştirilmesinin ekonomi açısından da büyük önem arz ettiğine vurgu yapan Büyükelçi Berger, “Aynı zamanda trafik sıkışıklığı çok büyük maliyeti olan bir durum. Sadece İstanbul’da 2 milyar avroluk ek masraf var. Bu çok yüksek bir rakam. Bu sadece İstanbul’da değil dünya çapında karşılan bir durum” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğluı; “Avrupa Birliği ile Türkiye ilişkileri özellikle Türkiye’mizin şehirleri açısından iki kıtanın buluştuğu İstanbul bakışı ile çok önemli. Şehirleri çok önemsiyoruz ve bu noktada bütünüyle tüm düşüncelerimizin gerçekleşeceği başlangıç noktası kentlerdir. Bu yeni dönemde tümüyle bu düşüncelerimizi ve ortaya koyacağımız politikalarımızı özellikle AB ile beraber kuracağımız sağlıklı masalarda geliştirmek, üretme iş birliği yapmak konusunda çok hassas ve itinalı, aynı zamanda çok hızlı davranan bir yönetim olacağımızı sizlerin bilmesini isterim. Bu bir başlangıç ama çok değerli ve güzel iş birlikleri içinde önemli bir gün olarak kabul ediyorum.”AB’nin ön gördüğü bazı standartların kendileri için de çok değerli ve geçerli olduğunu dile getiren İmamoğlu, “Tümüyle bu ortamda eş güdümlü bir şekilde standartlara erişmek, insani açıdan erişmek, çevre düzeni açısından erişmek insan hayatını kolaylaştırıcı düzenlemeleri yapabilmek bizim için çok önemli.

İstanbul’un gerçekten sokağa çıkıp kime sorsanız öncelikli konusu ulaşım. Hem insanı önceleyen hem sağlığı önceleyen, hem insanları daha fazla ulaşım konusunda yaşamını kolaylaştıran öncü işlere imza atmak istiyoruz.” Büyükelçi Berger, İmamoğlu ile görüşmesinin ardından TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski ile öğle yemeğinde bir araya geldi. Toplantı, basına kapalı olarak gerçekleştirildi.

 


İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: