Cumhurbaşkanı Değil sanki Emlak Ofisi!

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli
HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli

Erdoğan rejiminin elinde birtek şiddet kaldı!

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli partisinin grup toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suriye’de ‘güvenli bölge’ ile ilgili dün yaptığı açıklamaları eleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün Suriye haritasını göstererek yaptığı açıklamalara Temelli “Cumhurbaşkanı dün Suriye haritasının bir bölümünü çizip aldıkları bölümün üzerine neler yapacaklarını anlatıyor. Cumhurbaşkanı değil sanki emlak ofisi” ifadeleriyle karşılık verdi.

HDP grup toplantısına yerine kayyım atanan Bedia Özgökçe Ertan ile Ahmet Türk’ün de aralarında olduğu tüm belediye eşbaşkanları katıldı. Kayyımları eleştiren Temelli, “Bu çatı altında yan yana gelerek bize dayatılan bu rejime karşı aslında ne denli güçlü olduğumuzu bir kez daha hep birlikte haykırıyoruz. Adalet ve demokrasi arıyoruz. Hep birlikte mutlaka başaracağız. Erdoğan rejiminin elinde bir tek şiddet kalmıştır” dedi.

Siyaset üretemeyen iktidar şiddet üretmeye devam ediyor.

31 Mart seçimlerinde ortaya koyduğumuz bu stratejik hamle toplumun seçeneksiz bırakılmamasına yönelik atılmış güçlü bir adımdır. 31 Mart seçimlerinden ders çıkarması gereken bu iktidar bırakın ders çıkarmayı faşizmi kurumsallaştırma yönünde bu yolda bir adım attı. 19 Ağustosta siyasi darbe gerçekleştirdi. Sandığa tahammülü kalmamış bir iktidar var karşımızda. İstanbul’da aldığı ağır seçim yenilgisinin acısını şimdi partimizden çıkarmaya çalışıyor. Bu kayyım rejimi faşizmdir. Kayyım sadece Amed’e, Van’a Mardin’e atanmadı, tüm Türkiye’ye atandı. Kayyım rejimi seçmenlerin iradesini yok sayan bir anlayıştır. Sabah akşam yalan çukuruna dönüşmüş TV’lerde HDP’yi konuşuyorlar. HDP’siz, HDP’yi konuşuyorlar. Şunu söylüyorlar, kayyımlar çalışıyor, hizmet ortaya koyuyorlar. Hayır, çalışmıyorlar, çalıyorlar. Bütün belgeleriyle ortaya koyduk, kanıtladık. Hiçbir soruşturma söz konusu olmadı. 2016’dan 19 Ağustos’a kadar yapılan talan tüm çıplaklığı ile ortada. Trilyonlarca borç tüm çıplaklığı ile ortadayken soruşturma açmak yerine yeniden alay edercesine 3 büyük kente kayyım atadılar.

Bir oldubittiye getirerek yine bir komplo ile Kulp’a, Karayazı’ya kayyım atadılar. Türkiye’nin her yerinde arkadaşlarımız görevlerine dönene kadar mücadeleyi büyüteceğiz, direnişi sürdüreceğiz. Bunu anlamaktan aciz olanlar kadına düşman olanlar kadını çalışma hayatında sosyal yaşamda görmek isteyenler eş başkanlığı adeta bir suç gibi topluma yansıtmaya çalışıyorlar.

Eşbaşkanlık sistemi mor çizgimizdir asla vazgeçmeyeceğiz.

Bu kayyımcı savaştan beslenen bu zihniyet, anneleri kendi siyasi emelleri için kullanma peşindeler. Buradan bütün annelere çağrı yapıyoruz. Bugün Diyarbakır İl Binası önünde oturan annelere de oraya ulaşamayanlara da Cumartesi Anneleri’ne de Barış Anneleri’ne de, Harbiye Anneleri’ne de sesleniyoruz. Sizi Meclis’e bekliyoruz. 8’indeki grup toplantımıza Şehit Anneleri de dahil olmak üzere hepsini buraya bekliyoruz. Çözümün adresi Meclis’tir. Madem acılarımız ortak o zaman mutlaka ama mutlaka ortak çözümü de birlikte üreteceğiz.

Kayyum rejimi adaletsizliktir adaletsizlik üretir.

Kayyım rejiminin hukuku tecrit hukukudur. 4 buçuk yıldır bu ülkeye mutlak tecridi dayattılar. 21 yıldır bu ülkede tecrit var, tecrit hukuku yaygınlaştığı her yeri kapladı. Artık hukuk devletinden bahsetmek mümkün değil. Artık anayasal bir devletten bahsetmek mümkün değil. Bir tecrit hukuku, hukuk sitemini çürüttü öldürdü. Tecrit hukuku sadece Sayın Öcalan ile sınırlı kalmadı. Bu tecrit devam ettiği sürece Türkiye’de adalet adına bir şey yapmamız mümkün değil. Hukukun yolunu gösterdik, adaletin yolunu gösterdik bunun barıştan, çözümden geçtiğini söyledik. Bunun muhatabını gösterdik. Demokratik siyasete düşen masayı var etmektir dedik. Ama masanın muhataplarını yok sayarak bir demokratik çözüm üretemezsiniz. Üretmediğiniz sürece savaş politikalarına mahkum kalırsınız.

Cumhurbaşkanı çıktı Yargı Reformu Strateji Belgesi açıkladı.

Anlattı, anlattı, anlattı. Yalandan kim ölmüş. Sonra bu paket geldi. Pakete baktık tam bir fiyasko. Pakette siyasetçilere özgürlük yok evrensel özgürlük yok. Bu bir reform paketi değil bir göz boyama paketi. Gerçek anlamda bir yargı reformuna ihtiyacımız var. Bu gelen paketle reform filan söz konusu değil bu bir göz boyama gerçek bir reform için HDP’ye kulak vermek lazım. Bir yol temizliğine ihtiyaç var. Bunu yapabilmek içinde TMK’den başlamamız gerekiyor. TMK’den kurtulmadan bu ülkede yargı adına atılacak bir adım yok.

Cumhurbaşkanı değil sanki emlak ofisi

Adalet yoksa hukuk devleti yoksa hukuksuzluk her yeri kaplamışsa iktidar da savaş politikalarında ısrar eder, öyle de oluyor. Bu hukuksuzluk ortamında insanlara şiddet ve savaşı yegane seçenek olarak dayatan bir iktidar anlayışı var. İşte Suriye meselesi buna örnek bir meseledir. Dünkü konuşmasında da Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanı sıfatı ile konuşuyor ama bir partinin genel başkanı olarak konuşuyor. Suriye meselesini ele aldı. Daha önce BM’de de konuştu. Orada bir harita gösterdi. Dünyaya bir harita gösterdi o harita Suriye haritası. Suriye haritasının bir bölümünü çizip aldıkları bölümü üzerine neler yapacaklarını anlatıyor. Cumhurbaşkanı değil sanki emlak ofisi. Yok, köy yapacakmış, yok bina yapacakmış. Tahammülümüz kalmadı diyorlar. Bence tahammülü kalmayan müteahhitler battıkça müteahhitlere alan açmaya çalışan bir devlet. Böyle bir iktidar olabilir mi?

 Savaşa karşı çıkmalı, barış istemeliyiz.

Suriyeli mültecilerin sorunlarını da hep birlikte çözmeliyiz. Ama Hafız Esad’ın yaptığı gibi Arap kemeri modeli ile değil Suriye’de barışı demokrasiyi inşa ederek buna katkı sağlayarak. Bugün Suriye’de barış ve demokrasi konusunda atılacak adımlar dediğimizde Kuzey Suriye önemli bir örnek ortaya koyuyor. Bunu anlamak yerine sürekli Kuzey Suriye’yi tehdit eden, Kuzey Suriye’deki demokrasi güçlerinin yaptıklarını görmezden gelen, onlara rağmen bir anayasayı var etmeye çalışan bir iktidar Suriye’ye istikrarsızlaştırmak istiyorlar. Bu savaş çağrılarını kabul etmiyoruz. Meclis başkanına çağrı yapıyorum. Bu kürsülerde savaş çağrılarını yapanlara yer vermeyin, bu kürsülerde savaşla şiddetle arasına mesafe koymayanlara yer vermeyin. Cumhurbaşkanı olsa bile. Bu meclis yurtta sulh cihanda sulh anlayışı üzerine yükselmiş bir meclistir.

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*