Kentsel dönüşüm vatandaşı mağdur etti

Kentsel dönüşüm
Kentsel dönüşüm

KOMŞULARIMIZIN ELEKTRİĞİ KESİLİYOR!

İstanbul’un Gaziosmanpaşa ilçesinde 120 bin nüfusun yaşadığı alandaki ‘kentsel dönüşüm’ mağdur etmeye devam ediyor. 2013 yılında birçok mahalle, ‘riskli alan’ ilan edildi.

16 mahallelik ilçede 13 mahallenin belli alanları için riskli alan kararı çıkarken, açılan davalar sonucunda birçok riskli alan kararı iptal edildi. Buna rağmen kentsel dönüşüm süreci devam etti. Gaziosmanpaşa Belediyesi ise ‘acele kamulaştırma’ hakkı ile yurttaşlara ‘dönüşümü’ dayattı. Vatandaşlar 6 yıl önce kentsel dönüşüm kapsamına alınan fakat hâlâ teslim edilmeyen evlerinin izini sürüyor. Kentsel dönüşüm mağdurlarının birkaç aydır da kiraları ödenmiyor. Evlerinin riskli yapı ve kaçak gösterildiğini öne süren yurttaşlar, “Ömrümüz mahkeme koridorlarında geçiyor ama mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz” diyor.

Konuya ilişkin ilk olarak Gülizar Eren ile görüşüyorum. Eren’in aktardığına göre, yıllardır evlerine bir çivi dahi çakılmadı. Dört sene önce taşınmak zorunda kaldığını dile getiren Eren, şu ifadeleri kullanıyor: “Bir sabah kalktığımızda parselimiz mühürlendi. Dilekçe vermek için belediyeye müracaat ettiğimizde bize ‘Talebimizi kabul etmezseniz eviniz yıkılacak’ denildi. Mecburen kabul ettik. Ben taşınalı dört yıla yakın oldu. Altı yıldır kira almaya başladım. Bir ay yattı, bir ay yatmadı. Taşınmak zorunda kalınca Arnavutköy’e gittim. Yanımda iki tane engelli var. Kendi hayatımdan kopmuş bir hayat yaşıyorum.”

Cemil Ekinci ise anlaşma sağlamayan komşularının elektriğinin ve suyunun kesildiğini kaydediyor. Ekinci, yaşadıklarını şu sözlerle anlatıyor: “Kentsel dönüşümle mücadele halindeyiz. Belediye bize zorla anlaşma imzalatmak istedi, biz bunu kabul etmedik. Evlerimizi kaçak yapı gösterdiler, mahkeme kararıyla bunları iptal ettirdik. Sonra da riskli yapı olarak gösterdiler. Ömrümüz mahkeme koridorlarında geçiyor. Hiçbir şekilde bizi dinlemiyorlar. Anlaşmayan komşularımızın doğalgazını, elektriğini kesiyorlar.”dedi.

Seviye Çetindoğan da yedi yıldır sürdürdüğü mücadelesi esnasında anne ve babasını kaybettiğini söylüyor. Kirasını zor zahmet ödediğini belirtiyor Çetindoğan: “Beş yıl oldu babam öleli, annem öleli de 1 buçuk yıl oldu. Annem çok meraklıydı. ‘Kızım bari bir gece yaşayayım kendi evimde’ diyordu. Yalan oldu. Biz de görmeyeceğiz bu gidişle. Ben üstelik kanser hastasıyım.”

Hamide Mengü “Kocamın hakkını almadan ölmesini istemiyorum” ifadesini kullanıyor. Hamide Mengül, devamını da şöyle getiriyor: “Evini görmeden ölmesini istemiyorum. Şu anda yoğun bakımda. İki tane hastam daha var, ikisi de ev sahibi. Onların hakkını almadan, evlerini görmeden ölmelerini istemiyorum. Üç kişi yaşadığımız evde bir emekli maaşıyla geçiniyoruz ve kira ödüyoruz. Artı makinelere bağlı hastam var. Hiçbir şekilde ekstra bir yardım aldığımız yok.

Elmas Avcı ise kirasını ödeyebilmek için altmış yaşında olmasına rağmen hem çocuk baktığını, hem de konfeksiyonda çalıştığını aktarıyor: “Üç defa icraya verdim ama icra memurları bile yandaş. Çok zorluyorlar, vazgeçirmek için her yolu deniyorlar.”

Son olarak Zikri Takım ile konuşuyorum. Takım, mücadelelerine sonuna kadar devam edeceklerinin altını çiziyor: “Dava açtım ve kazandım. Şu anda evimi yıkamaz, yıkım durduruldu. Fakat herkes mağdur durumda.”


İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: