CHP’li Özgür Özel Kanal İstanbul için referandum tarihi verdi

CHPli Özgür Özel
CHPli Özgür Özel

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Kanal İstanbul Projesi’ne ilişkin, “Gerekirse 2020’de sandığı ortaya koyarız, İstanbul’da kanalla ilgili referandumu yaparız. Oyları İstanbullu atar, bu kararı onlar verir” dedi.

İstanbul için bir proje değil, rant ve talanı sürdürme projesidir!

Özgür Özel, partisinin Manisa il başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, CHP Grup Başkanvekilliği olarak TBMM’ye Kanal İstanbul Projesi’nin geçeceği bölgede 2011’den bu yana olan mülkiyet değişikliklerinin araştırılmasıyla ilgili komisyon kurulmasını teklif ettiklerini hatırlatarak, bölgedeki pek çok arsanın Ortadoğulu iş insanları tarafından toplandığını söyledi.

Devlet Bahçeli’nin, Kanal İstanbul’a yaklaşımını eleştiren Özgür Özel, “2011 yılında bu proje ortaya çıktığında sayın Devlet Bahçeli, ‘Bu İstanbul için bir proje değil, rant ve talanı sürdürme projesidir’ demişti ama bugün geldiğimiz noktada projenin kent için faydalı bir proje olduğunu söylüyor. Bu tarihi savrulmayı ve tarihi U dönüşünü bir kenara not ediyoruz” ifdedi.

Özel, Kanal İstanbul’un geçeceği arazilerdeki tapu değişiklikleriyle ilgili bazı tespitlerinin olduğunu belirterek, “Katar Emiri’nin annesinin 40 dönüm arsasını, Suudi iş adamının 9,5 dönümlük arazisini ve bir Kuveyt vatandaşının 53 dönümlük arazisini şimdiden tespit ettik. Ne kadar mal mülk, tapu ve arsa değişimi varsa bunların hepsinin Meclis eliyle araştırılması gerekmektedir” dedi.

‘2020’DE SANDIĞI ORTAYA KOYARIZ’
Kanal İstanbul’un açılmasıyla Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin de tartışmalı hale geleceğini, Türkiye’nin boğazlar üzerindeki kazanımlarının yok olacağını savunan Özgür Özel, “Gerekirse 2020’de sandığı ortaya koyarız, İstanbul’da kanalla ilgili referandumu yaparız. Siz de anlatırsınız, biz de anlatırız, bilim adamları da anlatır, Katarlı yandaşlarınız da bir kenarda oturup ağlaşır. Oyları İstanbullu atar, bu kararı onlar verir.”dedi.

LİBYA İLE İMZALANAN MUTABAKAT
Özgür Özel, Türkiye ile Libya arasında imzalanan Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası’na ilk desteği veren parti olduklarını, anlaşmanın Meclis’e geldiği gün gereken desteği verip, Meclis’ten geçirdiklerini anlattı. CHP Grup Başkanvekili Özel, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu anlaşmayı desteklerken bir de uyardık. ‘Bu anlaşmanın arkasından bir de askeri anlaşma çıkarmayasınız, Mehmetçiği Libya bataklığına sokmayasınız’ dedik. O gün sustular, daha sonra Libya ile bir askeri anlaşma getirdiler karşımıza, izleri belliydi hemen karşı çıktık. Bütün muhalefetle birlikte Mehmetçiğin Libya’da bir serüvene yollanmasına itiraz ettik.”

Özel, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’ın kardeşi Osman Öcalan’ın TRT’de canlı yayına katılmasıyla ilgili yapılan suç duyurusuna ilişkin, Cumhuriyet Başsavcılığınca verilen kovuşturmaya yer olmadığına dair karara da tepki gösterdi.


İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: