Hangi Bankalar Peşinatsız Konut Kredisi Veriyor?

Konut Kredisi Nasıl Alınır
Konut Kredisi Nasıl Alınır

Peşinatsız kredi veren bankalar Bankalardan konut kredisi kullanabilmek için satın alacağınız konutun en az %10’si kadar peşinat ödemek gerekmektedir. Yani 500 bin TL’lik bir konut için yaklaşık 50 bin TL peşinat ödenmektedir.

Akbank, İş Bankası, Garanti BBVA, TEB, Denizbank, Finansbank, HSBC ve Ziraat Bankası konut kredisi alacak müşterileri için evin değerinin %90’ine kadar peşinatsız kredi vermektedir. Bazı banka şubeleri, hazırladıkları kredi paketleri ile müşterilerine ihtiyaç kredisi imkanı da sunmaktadır ve bu krediyi evin %10 oranına peşinat kabul ederek müşterilerine peşinatsız konut kredisi verirler.

İpotek yöntemi peşinatsız

Kredi almanın bir diğer yolu olarak ipotek yöntemi kullanılmaktadır. Bunun için sahip olduğunuz herhangi bir malı ipotek ettirmek gerekir. Öneğin 500 bin TL’lik bir konut için 100 bin TL peşinat isteniyorsa, bu durumda bankaya 100 bin TL değerinde bir daire ya da araç ipotek ettirerek kredi almak mümkündür.

Evin ekspertiz değerini yükseltmek

Evin değerini yüksek göstermek peşinatsız kredi almanın diğer yöntemidir. Öneğin 500 bin TL’lik bir konut alacaksınız ancak 100 bin TL peşinat ödemek için birikiminiz yok. Böyle bir durumda evin değerinin %25 üstünü gösterilirse peşinatsız kredi alınabilir. Buna göre değeri 500 bin TL olan bir evin değerini 625 bin TL göstererek 500 bin TL kredi alabilirsiniz. Ancak bu kadar yüksek tutarda bir kredi alabilmek için kredi notu iyi olmalı ve aylık gelirin 6 bin TL üzerinde olması gerekmektedir.


İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: