‘Yerli Otomobil’ İçin Varlık Fonu Operasyonu

Yerli Otomobil İçin Varlık Fonu Operasyonu
Yerli Otomobil İçin Varlık Fonu Operasyonu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yürütücülüğünü yaptığı büyük bir reklamla gündeme getirilen “yerli otomobil” projesi salgın günlerindeki durgunluğun ardından yeniden gündemde. Proje bu kez fabrikanın kurulacağı söylenen arazinin Varlık Fonu’na devredildiği iddiası patronlara milyarlarca liralık bir kaynak aktarımının devreye sokulabileceği belirtiliyor.

Arazi ipotek gösterilerek kaynak arayışı olabilir!

İYİP Genel İdare Kurulu Üyesi Hasan Toktaş, Bursa’nın Gemlik ilçesinde bulunan 4200 dönümlük TSK’ya tahsisli Hazine arazisinin Varlık Fonu’na devredildiğini iddia etti.

Böyle bir iddianın kendilerine de ulaştığını ancak bu yönde resmi bir adım atıldığına ilişkin henüz net bir bilgi olmadığını aktaran CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, “Burada büyük bir araziden söz ediyoruz. 4 milyon metrekarelik bir arazinin bir milyon metrekaresi fabrika için tahsis edilecekti. Bu iddiayla birlikte akıllara tek bir şey geliyor, söz konusu arazi Varlık Fonu’na devredilecek, burası da ipotek gösterilerek söz konusu şirketlere yurt dışından kaynak, kredi sağlanmaya çalışılacak” dedi.

Tayyip Erdoğan 27 Aralık 2020 günü, Türkiye’nin Otomobil Girişim Gurubu’na (TOGG), TSK’nın Gemlik’teki 4 milyon metrekare büyüklüğündeki taşınmazının 1 Milyon metrekaresinin fabrika yapılmak üzere tahsis edileceğini duyurmuştu” hatırlatmasında bulunan Kadir Sev, “TSK arazisinin Varlık Fonuna devredildiği haberleri doğruysa yerli otomobil üretimi, Varlık Fonu ortaklığında yürütülecek demektir.”

“Girişim Grubuna Türkiye’nin en değerli bölgesinden en az 1 milyon metrekare büyüklüğünde toprak ve ne kadar olacağını bugünden kestiremeyeceğimiz kadar para verilerek ortak olunacağı anlaşılıyor” diyen Kadir Sev, değerlendirmesini şöyle sürdürdü:


Devletin, özel şirketlere ortak olması yöntemi şirketlere Kamu eliyle bedava kaynak aktarılması anlamına geliyor. Şirketlere sermayelerinin %50’sini aşmayacak oranlarda para verilip ortak olunuyor. Sermayeleri %50’nin altında olduğu için yönetimlerinde devletin söz hakkı da olmuyor.

‘Bu kadar parayı ancak Varlık Fonu’ndan bulabilirler’
Tayyip Erdoğan yerli otomobil için kurulan ortak girişim grubunun 22 milyar lira yatırım yapacağını söyledi. Bu kadar parayı ancak Varlık Fonundan bulabilirler. Yerli otomobil yapacağız diye, patronlara milyarlarca lira aktaracaklar.

Zaten Varlık Fonunun kurulma amaçlarından biri de bu tür uygulamaları yaygınlaştırmak.

Patronlara proje için daha önce hangi teşvikler verilmişti?
Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Turkcell, Zorlu Holding ve TOBB tarafından yürütülecek olan proje için daha önce Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan teşvik paketinde şu maddeler yer almıştı:

• Gümrük vergisi muafiyeti,

• KDV istisnası,

• KDV iadesi,

• Vergi indirimi (vergi indirim oranı %100, yatırıma katkı oranı %100, yatırım katkı tutarının yatırım döneminde kullanılabilecek oranı %100),

• Sigorta primi işveren hissesi desteği (10 yıl),

• Gelir vergisi stopajı desteği (10 yıl),

• Nitelikli personel desteği (azami 360.000.000 TL),

• Faiz ve/veya kâr payı desteği (gerçekleşen sabit yatırım tutarının %13’ünü ve ödenen faiz ve/veya kâr payının %80’ini geçmemek kaydıyla her bir kredinin kullanım tarihinden itibaren azami 10 yıl),

• Yatırım yeri tahsisi,

• Alım garantisi.


İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: