Konut Kredisi Faiz İndirimine TEB ve AKBANK’ta Katıldı

Konut Kredisi Faiz İndirimi
Konut Kredisi Faiz İndirimi

Kamu bankalarının kredi faiz indirimlerinin ardından indirim yarışlarına özel bankalarda katılmaya başladı. TEB ve Akbank tarafından yapılan açıklamalar ile kredi faiz oranlarında da indirim yapılmıştır. Konut Kredisi Faiz İndirimi Temmuz ayında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından politika faizlerinin indirilme kararının açıklanmasının ardından bankalar özellikle konut kredilerinde büyük indirim kampanyaları uygulamaya başlamışlardı. Konut Kredisi Faiz İndirimi Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından %0,99’dan başlayan faiz oranlarıyla indirim kampanyalarının yapılması, kredi piyasalarında yeni rekabet ortamının oluşmasına neden olmuştu.

TEB ve AK Banktan Açıklama Geldi

Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) ve Akbank’tan gelen açıklamalarla birlikte kredi faizlerinde özel bankalarında indirim yapmaya başlayacakları iddiaları doğmaya başlamıştır. Merkez Bankasının açıklamaları ve konuyla ilgili bakanlıklardan ve odalardan gelen faiz indirimi çağrılarına bu sayede iki bankadan yanıt gelmiştir. Güncel faiz oranları ile vatandaşların oldukça uygun faiz oranı ve geri ödeme seçenekleriyle bankalardan kredi talebinde bulunmaları mümkündür.

En Düşük Kredi Faiz Oranı Yüzde 0,79’a Düştü!

Merkez Bankası tarafından 425 bp politika faiz indirimi kararının verilmesinin ardından konut kredileri başta olmak üzere ihtiyaç ve tüketici kredilerinde de önemli indirimler yapılmıştır. Vakıfbank tarafından yapılan indirimle birlikte şuan için en düşük faiz oranı %0,79 ile anlaşmalı projeler üzerinden kamu bankalarının olmuştur.

Kamu bankalarının faiz indirimlerinin yanı sıra özel bankaların faizlerinde de önemli ölçüde indirim yapılamaya başlanmıştır. TEB ve Akbank güncel kredi faiz oranları Merkez Bankasının açıklamasına paralel olarak indirilmiştir.

 Bankaların uyguladıkları güncel faiz oranları;

Ziraat, Halkbank, Vakıfbank – %0,99

Akbank konut kredisi – %1,49

TEB konut kredisi – %1,49

Garanti BBVA konut kredisi – %1,41

5 Ağustos kredi faiz oranları özel bankalarında indirim yarışlarına katılmasıyla birlikte yeniden düzenlenmeye başlanmıştır. Konut sektörünün yeniden canlandırılması için büyük bir fırsat yaratan faiz indirimi kararlarının etkisinin kısa süre içinde piyasalarda görülmesi beklenmektedir.

Bankalar Kredi Faizlerini Düşürüyor!

TEB ve Akbank tarafından gün içinde yapılan açıklamayla kredi faizlerinde indirim devam ediyor. Henüz kredi faiz oranları hakkında açıklama yapmayan özel bankaların kısa süre içinde benzer indirim kampanyaları yapmaları beklenmektedir. TEB kredi faizi indirim haberinin ardından %1,55 faiz oranlarıyla sunulan kredi %1,44 seviyesine kadar indirilmiştir. 100 Bin TL değerinde bir konut kredisi için belirlenen %1,44 faiz oranı kredi tutarı yükseldikçe artış göstermektedir.

Kamu bankalarından ve özel bankalardan gelen kredi faiz indirimi açıklamaları vatandaşalar tarafından memnuniyetle karşılanmaktadır. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından geçtiğimiz haftalarda yapılan açıklamanın ardından kamu bankaları başta olmak üzere özel bankalarında büyük faiz indirimi kampanyası yapmaya başlayacakları düşünülmektedir.

Konut Kredilerine Talepler Artıyor!

Bankaların kredi faizlerinde indirime gitmesinin ardından geçtiğimiz hafta sonu binlerce vatandaş konut proje ofislerine akın etti. Özellikle kamu bankalarının %0,99 faiz oranlarıyla kredi sunmaya başlamaları büyük ölçüde bu durumun yaşanmasında etkili olmuştur.

Kamu bankalarının faiz indirim kampanyaları kapsamında aynı zamanda anlaşmalı konut projeleri için %0,79’a kadar düşen faiz oranlarının bayram üzeri yeniden düzenlenen ihtiyaç kredileri üzerine de yansıtılması beklenmektedir. Merkez Bankasının enflasyon beklentisini düşürmesinin ardından enflasyona endeksli kredi ve mevduat kampanyaları da son dönemde oldukça yoğun talep görmeye başlamıştır. Kredilere olan taleplerin artmasının ardından piyasalara yeniden canlılığın gelmesi beklenmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*