Sahte evrakla TOKİ ihalesini kazandı

Sahte evrakla TOKİ
Sahte evrakla TOKİ

TOKİ İhaleleri iptal etti.

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun 2016-2019 yılları arasında iptal edilen TOKİ ihalelerine yönelik soru önergesine yanıt veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, toplam 126 milyon değerinde sekiz ihalenin iptal edildiğini bildirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, TOKİ’nin Mersin Millet Bahçesi ile Yenişehir ve Mezitli ilçeleri hükümet konakları, Manisa’nın Akhisar ilçesi hükümet konağı, Çorum’un Alaca ilçesi hükümet konağı ile Sungurlu ilçesi konut inşaatı, Aydın’ın Çine ilçesi hükümet konağı ve Amasya konut inşaatı projelerinin ihale süreci tamamlandıktan sonra iptal edildiğini ifade etti.

İhalelerin iptal gerekçeleri hakkında da bilgi veren Bakan Murat Kurum, Göynücek ve Sungurlu ilçelerindeki konut projelerini 36.4 milyon TL bedelle kazanan Akhut İnşaat Tic. A.Ş’nin sahte evrakla ihaleyi kazandığını ve bu nedenle işlemin iptal edildiğini ifade etti. Bakan Kurum, diğer ihalelerin ise projelerdeki zorunlu revize işlemleri nedeniyle iptal edildiğini ifade etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na alınan bilişim ekipmanlarına yönelik bilgileri de paylaştı. 2019 yılında sadece Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne bilgisayar alımı yapıldığını ifade eden Bakan Kurum, doğrudan temin yoluyla yapılan alımlar sonucunda devletin kasasından yedi masaüstü bilgisayar için KDV hariç 67 bin 790 TL çıktığını ifade etti.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*