Torbalı ve İzmir’de konut piyasası hareketlendi

Torbalı ve İzmir
Torbalı ve İzmir

İstanbul-İzmir Otoyolu’nun açılmasının ve faizlerdeki indirimin Torbalı ve İzmir genelinde gayrimenkul piyasasını %30-40 hareketlendirerek konut satışlarını artırdı.

İzmir’in göç alan bir şehir haline gelmesi konut piyasasının da canlanmasına yol açmıştı. İstanbul-İzmir otoyolunun bütün etaplarının tamamlanarak açılmasıyla birlikte konut satışlarındaki hareketlilik hız kazandı. Torbalı Emlakçılar Derneği Başkanı Serkan Filiz, son dönemde İzmir ve Torbalı’da konut satışlarında yüzde 30-40 seviyelerinde artış gözlemlediklerini söyledi. İstanbul’un dolduğuna dikkat çeken Dernek Başkanı Filiz, İstanbulluların gidebileceği ve İstanbul’a benzeyen en yakındaki tek şehrin İzmir olduğunu dile getirdi. Serkan Filiz, son aylarda Torbalı ve İzmir genelinde gayrimenkul piyasasındaki hareketliliğin ciddi arttığını kaydederek, “Otoyolun açılması ve faizlerdeki indirimle İzmir’de gayrimenkul piyasası %30-40 hareketlendi. Bizim projemizdeki hareketlilik ise yüzde 100 artış gösterdi” diye konuştu.

BU TİP YATIRIMLAR  İZMİR’E İLGİSİNİ ARTIRIYOR

TOREMDER Başkanı, İstanbul ile İzmir arasında 8,5 saati bulan seyahat süresini 3,5 saate düşüren otoyolun (İstanbul-İzmir Otoyolu) 4 Ağustos’ta açıldığını anımsatarak, şu ifadeleri kullandı: “Otoyolun açılması İzmir’i İstanbul’da, Bursa ve Balıkesir gibi illerle iç içe hale getirdi. İstanbul’da 3 saatte, Bursa’dan 2 saatte buraya gelinebiliyor. Bu tip yatırımlar insanların İzmir’e ilgisini artırıyor. Ayrıca Ankara-İzmir hızlı tren hattı, Çanakkale kuzey otobanı, Antalya-İzmir otobanı İzmir’i Türkiye’ye bağlayacak önemli projelerden. İstanbullu gidecek yer arıyor. İstanbul’da yaşayanların gidebileceği en güzel şehir İzmir’dir. Güneşi, denizi, termali, ulaşım imkanları, tarımı ile eşsiz bir şehir İzmir.”

İZMİR AVANTAJLI DURUMDA

İZMİR’DEKİ hareketliliğe bankaların konut kredi faizlerini indirerek vadeleri 180 aya kadar çıkartmasının da büyük payı bulunuyor. İzmir, bir yandan da konut yatırımları geri dönüş süresi (amortisman) açısından değerlendirildiğinde İstanbul ve Ankara’ya göre daha avantajlı durumda. Bağımsız bir gayrimenkul araştırma şirketi raporlarına göre konutta ortalama amortisman süreleri İstanbul’da 21.4 yıl, Ankara’da 19 yıl, İzmir’de ise 18.8 yıl olarak ölçüldü. Bu da İzmir’e dışarıdan gayrimenkul yatırımcılarının ilgisini artırıyor. İzmir’deki konut fiyatlarında artış diğer iki büyük kente göre daha hızlı. Merkez Bankası’nın temmuz ayı konut fiyat endeksine göre İstanbul’da ortalama konut fiyatları yüzde 1.64 düşerken, Ankara’da yüzde 1.41, İzmir’de ise yüzde 2.32 artış kaydetti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*