Depreme Dayanıklı Villa Özellikleri Nelerdir?

depreme dayanikli villalar
depreme dayanikli villalar

Türkiye, deprem kuşağında yer alıyor ve bu nedenle tüm yapıların kesinlikle depreme dayanıklı olarak inşa edilmesi gerekiyor. Bu yapılar arasında villalar da bulunuyor. Özellikle son dönemde yaşadığımız büyük deprem felaketinden sonra bu durum daha da önem kazandı. Birçok kişinin aklında ‘’Depreme dayanıklı villalar nasıl olur?’’ sorusu yer alabiliyor.

Öncelikle zeminin deprem dayanıklılığı konusunda önemli bir kriter olduğunu belirtmeliyiz. Zemin yapıları ZA, ZB, ZC, ZD, ZE ve ZF şeklinde kodlanıyor. ZA ile ZE arasında olan zeminlere, depreme karşı dayanıklı villalar yapılması mümkündür.

Villanın inşaatına başlanmadan önce mutlaka zemin etüdü yapılması gerekiyor. Bu etüt çalışmasının neticesinde elde edilen veriler ışığında en uygun projelerin hazırlanması da önemlidir. Bir anlamda projenin zemine uygun olması gerekir de diyebiliriz. Bununla birlikte, kolonların kesinlikle yoğun demir ve sert beton kullanılarak inşa edilmesi gerekir. Kolonun dayanıklılığı, villanın dayanıklılığı ile çok yakından ilişkilidir. Demirler arasındaki mesafe ile demirleri birbirine bağlayan etriyelerin önem taşıdığını da eklemek gerekir.

Bir villanın depreme dayanıklı olabilmesi için 2 ve daha fazla sayıda kata sahipse etriye aralıklarının binadaki olası yanal kaymaları önleyecek nitelikte olması önem taşıyor. Etriye aralıklarının özellikle çok katlı villalarda daha fazla önem taşıdığını ekleyelim. Betonun dökülmesi, doğru koşullarda ve doğru vibrasyonda olmalıdır. Bununla birlikte, yüksek kalitede beton kullanılması da asla ödün verilmemesi gereken hususlar arasında yer alır.

Betonun yeterli oranda homojenlik kazanmış olması aranan diğer koşullardan biridir. Nedeni ise yeterli oranda homojen olmayan betonun demirlere bağlanma oranının düşük olmasıdır. Yani betonun sadece kaliteli olması yetmez; ideal homojenlik düzeyini yakaladıktan sonra beton dökme işlemine başlanması gereklidir. Böylece istenen dayanıklılığın kazanılması da mümkün olacaktır.

2018 Türkiye Deprem Bina Yönetmeliği kapsamında en az C25 dayanım grubunda olan betonların kullanılması önerilir. Daha düşük sınıfta olan betonlar deprem durumunda istenen dayanıklılığı sunamayabilir. Peki, depreme dayanıklı villalar satın almak için ne yapmalı? Öncelikle kalite, düzen ve can güvenliği gibi konulara önem veren firmaların sunduğu villalara yönelmek gerekiyor.

2006 yılından bu yana inşaat sektöründe olan Baransel Grup, deprem yönetmeliğine uygun ve gerekli tüm koşulları karşılayan villalar inşa ediyor. Siz de baranselgrup.com adresini ziyaret ederek daha detaylı bilgilere erişebilir, depreme dayanıklı villaların nasıl olacağı konusunda birbirinden faydalı bilgiler edinebilirsiniz.